Dalia – poznaj te wspaniałe kwiaty ogrodowe

Dalie cechują się kwiatostanami o wyjątkowym kształcie i różnorodności barw. Zaproś je do swojego ogrodu, aby cieszyć się urozmaiceniem swojej przestrzeni. Jak pielęgnować te rośliny? Którymi gatunkami warto się zainteresować? Oto garść podpowiedzi!

Jak wyglądają dalie?

Dalie występują również pod nazwą georginii. Wyróżniają się efektownymi kwiatostanami w postaci kolorowych kul – ich średnica może osiągnąć nawet 20 cm!

To zarazem przykład wyjątkowo zdobnych kwiatów oraz liści. Są dość duże, o intensywnie zielonej lub brązowej barwie. Pierwotnie porastały tereny Meksyku i Gwatemali.

Dlaczego warto uprawiać dalie?

Długi okres kwitnienia to dla wielu osób jedna z największych zalet tych kwiatów. Urozmaicenie ogrodu przez tak długi czas powinno być jednym z atutów nakłaniających do uprawy tych roślin. Przy odpowiedniej pielęgnacji będziesz cieszyć się ich widokiem aż do nadejścia pierwszych przymrozków.

Oto najpopularniejsze grupy dalii

Z uwagi na wiele odmian dalii pojawiła się konieczność sklasyfikowania tych roślin na grupy. Do pierwszej z nich można zaliczyć choćby dalie dekoracyjne. Drobne, podłużne kwiaty są dość płaskie i zachodzą na siebie. Docelowo mogą osiągnąć nawet półtora metra wysokości. Najczęściej w naszych ogrodach goszczą: White Perfection czy Arabian Night. Znajdziesz je na https://cebule-kwiatowe.pl/dalia-dekoracyjna/, podobnie jak wiele innych odmian.

Dalie kaktusowe to kolejny przykład ciekawych odmian. Pełne kwiatostany o języczkowatych płatkach sformułowanych w rurkę – to właśnie budzi skojarzenia z kaktusami, tutaj też należy upatrywać genezy ich nazwy.

Dalie anemonowe są zazwyczaj mniejsze od tych wcześniej wymienionych – maksymalnie mogą urosnąć do 100 cm wysokości. Często występują w dwubarwnej postaci.

Dalie pojedyncze również cieszą się niemałą popularnością. Cechują je pojedyncze lub podwójne kwiaty z mocno zarysowaną tarczą kwiatów o specyficznym kształcie.

Inny przykład stanowią dalie pomponowe. Mogą urosnąć do ponad 100 cm wysokości, a ich kwiaty są niemal idealnie kuliste, co w połączeniu z języczkowatymi płatkami daje ciekawy rezultat.

Warto także wspomnieć o tym, że różnorodność kolorystyczna jest niemal nieograniczona. Ciężkie do uzyskania kolory kwiatów to niebieski i czarny. Kwiaty mogą być nie tylko jednobarwne, ale i wielokolorowe.

Jak i gdzie sadzić dalie?

Zdecydowana większość dalii preferuje ciepłe stanowiska ze stałym dostępem do promieni słonecznych. Powinno się jednak unikać lokowania tych roślin w wyjątkowo nasłonecznionych miejscach – ich liście jak i kwiaty są dość delikatne i mogłyby ulec poparzeniu. 

W przypadku zbyt zacienionych miejsc – wówczas doszłoby wtedy do wykształcenia długich pędów przy mniejszej ilości kwiatów oraz do pojawienia się choroby grzybowej. Równie istotne jest także to, aby dalie były ochronione od wiatru. Podłoże powinno być lekko próchnicze – konieczne jest wystrzeganie się podmokłych miejsc.

Jak dbać o posadzone dalie?

Istotne jest tutaj systematyczne podlewanie, szczególnie w okresie suszy. Warto także wspomóc wzrost dalii nawozem mineralnym. Najlepiej sprawdzą się tutaj te płynne lub o spowolnionym działaniu. Należy przy tym unikać nawozów azotowych, które mogłyby doprowadzić do intensywnego wzrostu rośliny, które nie będzie miało przełożenia na bujność kwitnienia.

Ważne jest także to, aby pozbywać się tych kwiatów, które już przekwitły – dzięki temu pobudzisz roślinę do dalszego rozkwitu.

Jak dalie znoszą zimę?

Warto zaznaczyć, że georginie nie są odporne na przymrozki, dlatego przed nadejściem zimy zaleca się przechowywanie ich poza ogrodem. Wykopanie karp dalii w okresie jesiennym powinno iść w parze z ich oczyszczeniem z resztek ziemi oraz z przycięciem pędów. Do czasu ich ponownego ulokowania w podłożu powinno się je umieścić w suchym miejscu w ramach podsuszenia. Taki zabieg pozwoli zapobiec ich gniciu.

Jeżeli wygląd dalii urzekł Cię na tyle, aby sięgnąć po nie do swojego ogrodu – powyższe wskazówki powinny wyposażyć Cię w garść praktycznych porad. Dzięki nim dalie będą wyglądać naprawdę zachwycająco przez długie miesiące!

Artykuł sponsorowany