Juka ogrodowa – wymagania, uprawa i pielęgnacja

Juka ogrodowa

Juka ogrodowa to jedna z najbardziej urodziwych roślin kwitnących na polskich działkach. Jej ogromne, białe kwiatostany zachwycają niejednego ogrodnika. Potrzebuje ona odpowiedniej ilości słońca, co na otwartej przestrzeni nie stanowi zwykle problemu. Jak o nią dbać? Czy juka ogrodowa wymaga specjalnej pielęgnacji? Zanim zdecydujesz się na zasadzenie jej w swoim ogrodzie – sprawdź podstawowe informacje na temat jej uprawy.

Juka ogrodowa – skąd pochodzi?

Juka ogrodowa należy do roślin z rodzaju Yucca. Pochodzi zza oceanu. Ta amerykańska, zimozielona roślina potrafi osiągać wysokość dwóch metrów. Jej białe, przypominające dzwonki kwiaty kwitną latem, w wakacyjnych miesiącach tj. czerwcu, lipcu, sierpniu. Lubi ciepło i powinna być sadzona w nasłonecznionej części ogrodu. Najczęściej spotykaną w naszym kraju odmianą jest tzw. juka karolińska, znana także pod nazwą juka kalifornijska.

Juka ogrodowa – odmiany

Poza wspomnianą wcześniej, najbardziej popularną, juką karolińską – w Polsce można spotkać także takie odmiany jak:

  • Bright Edge (zielono-żółte liście)
  • Color Guard (liście z lekko różowymi brzegami)
  • Variegata (zielono-niebieskie liście z białymi prześwitami)
  • Ivory Towers (delikatnie białe liście)

Kiedy sadzić jukę ogrodową?

Zaleca się, by jukę ogrodową wysadzać z sadzonek do ziemi wiosną. Ważną kwestią jest obserwacja temperatury. Jeśli posiadamy małe sadzonki, lepiej odczekać i zasadzić je, gdy będzie cieplej. Małe niekoniecznie poradzą sobie z chłodem, juka może się w takiej sytuacji nie przyjąć.

Juka ogrodowa

Jukę powinno sadzić się w słonecznej części ogrodu, jednak nie w otwartej przestrzeni. Roślina osiąga finalnie sporą wysokość, a narażona na wiatr, mogłaby się złamać.

Kwitnienie oraz pielęgnacja juki ogrodowej

Juka ogrodowa zaczyna kwitnąć po około dwóch / trzech latach – oczywiście , gdy jest odpowiednio pielęgnowana. Przy niskich temperaturach, jej kwitnienie może nie nastąpić. Właściwy wzrost tej rośliny zależy poza słońcem i temperaturą, od odpowiednich składników odżywczych, dostarczanych dwa razy w sezonie, w niewielkich dawkach.  Decydując się na posiadanie juki ogrodowej trzeba pamiętać, że nie lubi ona wilgotności. Zbyt częste podlewanie może spowodować że będzie chorować. Objawi się to zmianami na liściach oraz brakiem kwitnienia.

Juka ogrodowa

Juka ogrodowa a zimowanie

Sposób zimowania juki ma ogromny wpływ na jej późniejszy stan oraz kwitnienie. Mimo że najpopularniejszy w naszym kraju gatunek, tj. juka kalifornijska ma właściwości mrozoodporne, nie powinno się pozostawiać jej na ekspozycję mrozu. Warto przed zimą związać liście naszej juki i okryć je materiałem, który ochroni ją przed niskimi temperaturami. Do okrycia juki świetnie sprawdzą się gałęzie świerka, słoma bądź tektura. Tak zabezpieczona roślina, bez problemu przetrwa największe mrozy. Można ją odkryć już w okolicach marca / kwietnia.

Jaka ziemia jest odpowiednia dla juki kalifornijskiej?

Ta roślina nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o ziemię. Będzie rosła zarówno na ziemi piaszczystej, jak i żyznej. Nie polubi się jedynie z gruntem gliniastym i wilgotnym.

Artykuł sponsorowany