Designerska wspinaczka

Schody

Schody to dzisiaj nie tylko konieczny element konstrukcji architektonicznej domu czy mieszkania. To bardzo często rozwiązanie, które umożliwia wprowadzenie dodatkowych rozwiązań takich jak antresola, ale przede wszystkim to jeden z różniących się elementów dekoracyjnych, spełniający określoną funkcję aranżacyjną. Dzisiaj nie wybieramy schodów wyłącznie ze względu na ich cenę i materiał, z którego zostały przygotowane, ogromną rolę odgrywa tutaj projekt i sposób wkomponowania w przestrzeń domu lub mieszkania.

Pod górkę

Nie ma oczywiście co ukrywać, że projekt schodów musi zostać dostosowany do potrzeb określonego budynku, a przede wszystkim do grupy osób, która będzie się po nich poruszała. Zupełnie inną specyfikę będą miały schody w nowoczesnym biurowcu w Warszawie, a zupełnie inną te w jednorodzinnym domu, w którym mieszkają zarówno małe dzieci, jak i ich dziadkowie. To naprawdę ważna kwestia, a często pochłonięci marzeniami o designerskich pomieszczeniach, zapominamy o tych podstawowych kwestiach. Schody jedno-, dwu- czy trójstopniowe (te dwa ostatnie typy wyposażone z tzw. spocznik) lub zabiegowe (z różną wielkością stopni) to tylko kilka podstawowych możliwości, z których możemy skorzystać dostosowując rozwiązania do osób, które będą z nich korzystały.

Ochrona

przypadku wielu domów montaż balustrad jest równie mocno wskazany. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Odpowiednio wyprofilowane balustrady pozwalają chronić przed ryzykiem upadku (szczególnie w przypadku dzieci i osób starszych), ułatwiają poruszanie się. Niezależnie, czy schody wiją się bardziej czy mniej – w każdym przypadku odpowiedzialność skłania do montażu balustrady. Umiejętnie wkomponowane w cały projekt architektoniczny mogą one stanowić dodatkowy element wspierający wydzielanie określonych przestrzeni. Dzięki balustradom dużo łatwiej czasami oddzielić od siebie dwa miejsca o zupełnie innych charakterze i przeznaczeniu. Jak choćby stawiając w ten sposób granicę między sferą prywatną a tą ogólnodostępną dla gości.

I wreszcie tematyka, która sporą część z nas interesuje najbardziej. Jak sprawić, aby schody nie były tylko koniecznym elementem architektonicznym, ale stanowiły same w sobie element przemyślanej i designerskiej aranżacji. Oferowane obecnie m.in schody w Warszawie, otwierają szereg możliwości. Po pierwsze, już sam szeroki wybór typu schodów (jedno-, dwu-, trójstopniowe, zabigeowe, policzkowe czy spiralne) daje możliwość dostosowania ich do potrzeb pomieszczenia. Dla klientów, którzy mają ochotę na „spacer w chmurach” producenci mają tzw. schody dywanowe sprawiające wrażenie zawieszenia całej konstrukcji w powietrzu. Do tego dochodzi materiał. Tutaj znów czeka nas szeroki wybór: drewno, stal, granit czy marmur. Wspierać projekt może także m.in. sama balustrada. Element, który odruchowo może kojarzyć się nam wyłącznie z bezpieczeństwem, otwiera całkiem spore pole możliwości aranżacyjnych. Klienci do wyboru mają balustrady kute, metalowe, nierdzewne. Szczególnie te ostatnie to designerskie i popularne obecnie rozwiązanie, dzięki któremu wnętrze nabiera nowoczesnego i minimalistycznego charakteru.