Kuchnia jak z serialu — pozwól sobie na nowoczesność i elegancję!

Nowoczesność idzie w parze z minimalizmem. Kuchnia nowoczesna to kuchnia otwarta, która wymaga efektownych mebli, ale też lekkości wystroju. W niniejszym artykule podpowiemy, jak uzyskać efekt elegancji i niezbędnej czystości w tym pomieszczeniu.

Urządzając przestrzeń kuchenną, powinniśmy zacząć od najważniejszych w niej sprzętów, czyli płyty kuchennej i zlewozmywaka – oczywiście dbając o ich odpowiednie skomponowanie z pozostałym wyposażeniem wnętrza. Dla osiągnięcia efektów aranżacyjnych na wysokim poziomie warto zainwestować ponadto w meble kuchenne na wymiar, spełniające nasze marzenia i potrzeby.

Płyty kuchenne i zlewy

W nowoczesnych kuchniach doskonale sprawdzą się płyty szklane lub ceramiczne z osłonami na palniki i wbudowane w kuchenny blat. Rozwiązanie takie ułatwia utrzymanie czystości i eliminuje ryzyko zabrudzeń gromadzących się w przestrzeni między szafką a kuchenką. Najłatwiejsza do utrzymania w czystości jest płyta indukcyjna, która pozostaje zimna podczas gotowania, dzięki czemu nie trzeba zmagać się z problem przypalonych plam.

Zlewozmywaki, zważywszy na ich uniwersalny charakter, powinny być wykonane z materiałów łatwych do czyszczenia, np. kompozytu czy ceramiki. Wymagający użytkownicy chętnie sięgają po zlewy granitowe z dodatkiem jonów srebra, które zapobiegają gromadzeniu się bakterii na powierzchni, a jednocześnie są łatwe w utrzymaniu czystości.

Miejscem, w którym gromadzi się najwięcej bakterii, jest kosz na śmieci zazwyczaj umieszczany w szafce pod zlewem. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu czystości, warto zainwestować w różnej wielkości stalowe pojemniki na odpadki, które ułatwią szybką segregację i zmniejszą ryzyko zabrudzeń.

Okap

W pomieszczeniu przygotowywania posiłków niezwykle istotna jest także odpowiednia wentylacja. Okapy współcześnie nie tylko usuwają nadmiar pary, która sprzyja rozwojowi bakterii i pleśni, ale pełnią także funkcje estetyczne. Nowsza generacja wyciągów kuchennych filtruje powietrze w całym pomieszczeniu aż dziesięć razy na godzinę, dzięki czemu mamy pewność, że między sprzętami i meblami kuchennymi nie pojawia się pleśń. Jeżeli chcemy uzyskać ciekawy efekt aranżacyjny, a jednocześnie mieć pewność, że wszystko opary zostały wyłapane, warto zainwestować w okap większy niż sama kuchenka.

Podłoga

Nawet gdy dysponujemy najlepszym sprzętem kuchennym, możemy zepsuć efekt nieskazitelności, jeżeli nie będziemy utrzymywać w czystości płytek podłogowych. Nie wszystkie materiały sprawdzą się w kuchni – do faworytów zaliczamy: terakotę, gres porcelany oraz szkliwiony klinkier. Dobrym wyborem jest także drewno egzotyczne, które zawiera duże ilości tłustych olejków i jest tym samym odporne na wilgoć.

Wybierając meble i akcesoria meblowe, sugerujmy się raczej ich integralnością z pozostałymi elementami wyposażenia wnętrza oraz materiałem, z którego zostały wykonane. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się kuchnie na zamówienie o stalowych wykończeniach oraz z lakierowanych płyt.