Trawertyn – tynk dekoracyjny, jego zalety i wady

Trawertyn występuje w dwóch znaczeniach, jako tynk dekoracyjny i porowata skała osadowa (inaczej: alabaster egipski). Trawertyn jako kamień jest odmianą martwicy wapiennej zbudowanej z kalcytu i aragonitu. Charakteryzuje się białym kolorem z uwarstwieniami żółtej lub czerwonej barwy. Poniższy artykuł dotyczy dekoracyjnego tynku.

Tynk ozdobny zwany trawertynem jest ekskluzywnym materiałem wykończeniowym, wykonanym z mieszanki naturalnych spoiw wapiennych oraz marmurowego proszku. Można stosować je we wnętrzach pomieszczeń i na zewnątrz. Trawertyn sprawdza się jako dekoracja ścian, sufitów, kolumn i obudów kominków. Powłoka wykonana z tego tynku dekoracyjnego jest odporna na pleśnie i grzyby, a ponadto posiada zdolność do pochłaniania wilgoci z podłoża.

Zastosowanie trawertynu

Ze względu na właściwości ozdobne i chemiczne trawertyn sprawdza się w kuchni i łazience. Powłoka wykonana z omawianego tynku bardzo przypomina naturalny trawertyn, stąd nazwa, także specyficzne ubytki nadające mu ciekawą teksturę. Dekoracyjny tynk składa się z naturalnych spoiw wapiennych, dolomitów i kruszyw marmurowych. Po wykonaniu powłoki zostaje ona zabezpieczona specjalnym woskiem, albo lakierem. Powłoka wykonana na zewnątrz również wymaga zabezpieczenia, przy użyciu odpowiednim środkiem impregnującym, chroniącym warstwę tynku przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych.

Materiały potrzebne do wykonania powłoki

Trawertyn jest dostępny w dwóch wariantach – jako trawertyn mokry gotowy do użycia oraz jako trawertyn suchy, który wymaga wcześniejszego rozrobienia. Na rynku są dostępne różne materiały imitujące naturalny trawertyn. Producenci w treści karty technicznej wskazują zalecany sposób aplikacji. Do wykonania powłoki z trawertynu potrzebne są dodatkowe materiały, takie jak podkład gruntujący z piaskiem kwarcowym, przecierka do trawertynu i pigment, a także folia malarska, taśma malarska, pędzel, wałek, paca wenecka i dwie gąbki.

Uwaga na zabrudzenia

Zanim ekipa budowlana przystąpi do pokrycia określonych powierzchnia i elementów stałych dekoracyjnym tynkiem trawertynem należy użyć folii i taśmy malarskiej, aby zabezpieczyć miejsca sąsiadujące z powierzchnią. Jeżeli jest to możliwe, można zdemontować niektóre urządzenia, aby uniknąć ich zanieczyszczenia. Gotowy do użycia trawertyn warto przemieszać mieszadłem. Suchą mieszankę należy przygotować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu przez producenta. Zabrudzenia spowodowane nieuwagą podczas aplikowania tynku na ścianę bardzo trudno usunąć.

Jedna lub dwie warstwy

Trawertyn może być nakładany w jednej warstwie, albo w dwóch warstwach. Do aplikowania tynku dekoracyjnego na powierzchnię ściany służy paca wenecka. Trawertyn powinien być nakładany cienką warstwą i delikatnie wygładzany, w celu uniknięcia niedociągnięć. Po nałożeniu jednej warstwy trawertynu należy wykonać wzór dekoracyjny specjalną szczotką. Na koniec należy delikatnie wygładzić jego powierzchnię i pozostawić do wyschnięcia.

W przypadku wykonywania dwuwarstwowej powłoki z trawertynu konieczne jest zaaplikowanie pierwszej warstwy, pozostawienie jej do wyschnięcia, a następnie wykonanie drugiej warstwy ze specyficznym wzorem, w kolejności opisanej powyżej.

Po wyschnięciu drugiej warstwy tynku należy ją zagruntować. Niektórzy profesjonaliści wykonujący prace tynkarskie stosują metodę polegającą na dodatkowym podbarwieniu tynku przecierką dekoracyjną, która później zostanie użyta do całkowitego zabarwienia trawertynu. Lekko podbarwiona powierzchnia pokryta gruntem wyróżnia się na tle niezagruntowanej powłoki, co ułatwia dokładne zagruntowanie powierzchni. Gruntowanie wyschniętego tynku nie jest proste. Należy przeprowadzić ten zabieg w taki sposób, aby nie doszło do powstania zacieków.

Barwienie trawertynu

Przecierka dekoracyjna wybarwiona na wybrany kolor służy do barwienia tynku imitującego trawertyn. Wykonane wżery są przecierane nierozcieńczonym produktem. Do zabarwienia pozostałej powierzchni trawertynowego tynku może być stosowana przecierka rozcieńczona wodą. Do barwienia będą potrzebne dwie gąbki – jedna do pokrycia ubytków, a druga do pokrycia pozostałej części powłoki. Prawidłowo zabarwiony tynk trawertynowy posiada wżery zabarwione na głęboki, ciemny kolor oraz delikatnie zabarwioną pozostałą powierzchnię.

Główne wady i zalety tynku trawertynowego

Podsumowując powyższe rozważania można wskazać, że do głównych wad tynku trawertynowego należą koszt wykonania związany z wysokim stopniem skomplikowania wykonania ozdobnej powłoki, odpowiednio zabarwionej i zabezpieczonej. Po zabarwieniu tynku powinna być dodatkowo pokryta specjalnym lakierem lub woskiem zabezpieczającym jego powierzchnię. Natomiast niewątpliwą zaletą tynku trawertynowego jest szeroki zakres jego zastosowania. Powłoka wykonana z tynku trawertynowego prezentuje się bardzo estetycznie, stanowiąc alternatywę dla naturalnego trawertynu.