Dlaczego drzwi aluminiowe stają się coraz popularniejsze?

aluminiowe drzwi

Pośród elementów stolarki okiennej i drzwiowej poza elementami z PVC i drewna coraz bardziej na znaczeniu nabierają drzwi i okna wykonane z aluminium, po które sięgamy nie tylko w lokalach używkowych, ale też w budownictwie mieszkalnym. Z czego wynika ta zmiana? Czy rzeczywiście stolarka aluminiowa aspektami technicznymi góruje nad pozostałymi materiałami?

Aluminium zaliczane jest do jednych z najtrwalszych materiałów budowlanych, zapewniającym dużą wytrzymałość konstrukcji. Można go także łatwo przerabiać w procesie przeróbki plastycznej i odlewania nadając mu dowolnego kształtu. Jak ma się to do stolarki aluminiowej?

Bezpieczeństwo

Drzwi wykonane z aluminium poprzez swoje właściwości same w sobie są bezpieczne. Do wzmożenia bezpieczeństwa stosuje się w nich dodatkowo zasuwnice wielopunktowe oraz bolce antywłamaniowe od strony zawiasów, zabezpieczające przed włamaniem. W przypadku umieszczenia w nich szyb, element ten wykonuje się z hartowanego szkła. Na poprawę bezpieczeństwa wpływają też możliwe do wdrożenia systemy ognioodporne o klasach EI15 do EI60.

Izolacja akustyczna i termiczna

Elementy stolarki aluminiowej wyróżniają się dobrą izolacją akustyczną i termiczną. Na tę pierwszą poza trójkomorową budową profili składa się szereg uszczelek zewnętrznych i wewnętrznych tonujących i zagłuszających dobiegający z zewnątrz dźwięk.

Izolację termiczną zapewniają natomiast złożona konstrukcja i różnego rodzaju wypełnienia. Profile aluminiowe umożliwiają wykonanie konstrukcji o współczynniku izolacyjności termicznej osiągającym U=1,2 W/(m2*K).

Estetyka

Kształt profili aluminiowych pozwala tworzyć smukłe lub gięte konstrukcje okien, lub drzwi (Warszawa), dzięki którym możemy dekorować fasady budynków mieszkalnych i przemysłowych. Dodatkowo posługując się ofertą firmy TOM & MAR działającej na terenie Warszawy widzimy, że mogą one zostać polakierowane na dowolny kolor z palety RAL, uzyskując na życzenie klienta wersję błyszczącą, matową, strukturalną, metaliczną, a nawet upodabniając je do struktury drewna. W ostatnim przypadku ze względu na brak odporności na warunki atmosferyczne dotyczy to tylko drzwi zewnętrznych.

Łatwe w utrzymaniu czystości

Okna i drzwi aluminiowe firmy Tommar są niezwykle łatwe w utrzymaniu czystości. Nie wymagają konserwacji, jak drzwi drewniane, a ich czyszczenie jest szybkie i proste. Do ich czyszczenia nie potrzebujemy bowiem nic poza zwykłym detergentem i ściereczką, którą wystarczy je przetrzeć.

To wszystko sprawia, że w najbliższej przyszłości nic się pod względem popularności drzwi aluminiowych nie zmieni, a jeśli już to będą to zmiany sprawiające, że stolarka aluminiowa jeszcze zyska na swej popularności. I trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma w tym nic dziwnego, bo w przeciwieństwie do wad, zalet drzwi aluminiowe mają o wiele więcej. Do tego dochodzi kwestia porównania ich w odniesieniu do jakości, która przestawia się niezwykle atrakcyjnie dla zainteresowanego nimi klienta.