Domy w nowoczesnym stylu – jak wybrać projekt?

Projekty domów nowoczesnych

Projekty domów nowoczesnych cieszą się bardzo dużą popularnością. Coraz więcej osób mając do wyboru zakup dużego apartamentu lub budowę domu, decyduje się na to drugie rozwiązanie. 

Projekty domów nowoczesnych

Nowoczesne projekty domów zwracają uwagę już samą swoją bryłą. Obecnie bardzo silny trend dotyczy budowy domów o prostych liniach. Minimalizm jest zdecydowanie w cenie, nie oznacza on jednak nudy. Za pomocą prostych układów, modułów, rozwiązań niewymagających szczególnie skomplikowanej architektury budynku, można osiągnąć wyjątkowo ciekawy efekt. Możesz przekonać się sam, wchodząc na z500.pl i przyglądając się dostępnym tam aktualnie ofertom. Dominują proste formy. Popularnością cieszą się przede wszystkim nowoczesne projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym. Uwagę zwracają duże otwarte przestrzenie, wygodne ciągi komunikacyjne, duże przeszkolenia dające dostęp do naturalnego światła. To wszystko sprawia, że nowoczesne domy świetnie również wpisują się w otoczenie, dobrze komponują się z naturą. To piękne, estetycznie wnętrza i ciekawa bryła, a wszystko do tego zakłada połączenie ciekawego designu z wysoką funkcjonalnością.

Projekty domów — gotowe czy zamawiane u projektanta?

W nowoczesnym domu chce zamieszkać wielu z nas, nie każdy jednak wie, od czego zacząć. Kluczem jest projekt. On bowiem wyznacza możliwości zastosowanych rozwiązań, a także orientacyjne choćby koszty budowy i przewidywany czas realizacji. Nie ma znaczenia, czy chodzi o domy piętrowe czy parterowe. Wszystko zaczyna się od projektów domów i tutaj od razu pojawia się pierwsze ważne pytanie. Zamawiać projekty domów parterowych u projektanta czy kupować gotowe propozycje. Zwolenników obu podejść nie brakuje, choć widać obecnie wyraźnie rosnącą popularność drugiego rozwiązania. Przede wszystkim nowoczesny dom z gotowym projektem postawisz szybciej, bo mnie trzeba będzie czekać tygodniami na pomysły projektanta. Po drugie, koszt takiej inwestycji się zmniejsza, ponieważ projekt gotowy jest znacznie tańszy od tego tworzonego od zera przez projektanta. W końcu projektów domów nowoczesnych jest obecnie tak dużo, że znalezienie rozwiązania, które odpowie na twoje oczekiwania i potrzeby, nie jest szczególnie trudne. Większość projektów zakłada także możliwość ich niewielkiej adaptacji i zmiany.

Projekt zamówiony u architekta będzie z pewnością droższy, będzie także trzeba na niego dłużej poczekać. Jeśli jednak zależy ci na bardzo konkretnych, indywidualnych rozwiązaniach, jest to z pewnością również dobra ścieżka rozpoczęcia pracy nad inwestycją.

Nowoczesne domy parterowe — pamiętaj o PZP

Niezależnie od tego, czy marzą ci się duże przeszklenia, domy nowoczesne o konkretnym typie dachu, określona powierzchnia użytkowa domu, konkretna liczba kondygnacji, to zanim wybierzesz konkretny typ projektu i za niego zapłacisz, upewnij się, jak wygląda plan zagospodarowania przestrzennego w gminie, w której ma stanąć dom. Jeśli nie ma dla danego terenu PZP (co często się zdarza), należy poprosić o informacje o ogólnych warunkach zabudowy obowiązujących na danym terenie. W jednym i drugim dokumencie mogą się bowiem pojawić ograniczenia nakładane na nowe inwestycje (konieczność utrzymania odstępu między budynkami, wysokość budynku, typ dachu). Warto je znać przed wyborem projektu, ponieważ szukać należy projektu, który będzie pasował do danych warunków, a nie takiego, który natychmiast trzeba będzie przerabiać, co będzie generowało kolejne wydatki, wydłuży inwestycję, a dla ciebie będzie oznaczało niepotrzebny stres.

artykuł sponsorowany