Czy program „Mieszkanie plus” zmieni Polski rynek nieruchomości?

Jak wynika z różnorodnych raportów w naszym kraju brakuje około miliona mieszkań. Jest to bardzo duża ilość nieruchomości, na których powstanie musimy czekać wiele lat. W związku z tym rząd w ostatnim czasie postanowił realizować nowy program „Mieszkanie plus”.

Zgodnie z jego założeniami w Polsce ma powstać wiele tanich lokali na wynajem, które w późniejszym czasie mogą przejść na własność wynajmującego. Czy ten w program w jakimś stopniu może zmienić rynek nieruchomości?

Tanie mieszkania na wynajem

Główne założenia programu „Mieszkanie plus” to stworzenie nieruchomości, które mogą zostać wynajęte za bardzo niską kwotę przez osoby nie posiadające wystarczających środków na zakup swojego mieszkania. Po pewnym czasie wynajmu taka nieruchomość może nawet przejść na własność osoby, która od dawna je wynajmuje.

Program składa się z trzech podstawowych filarów. Jednym z nich jest wspomniane wynajęcie mieszkań w bardzo atrakcyjnej cenie. Jak wynika z najnowszych informacji, podczas wynajmu za metr kwadratowy w takim mieszkaniu zapłacimy od 10-20 złotych. Kolejny filar stanowią także mieszkania komunalne, które również mają zostać wybudowane w ramach wspomnianego programu. Rząd zdecydował także o stworzeniu specjalnych subkont mieszkaniowych, które stanowią ostatni filar programu. Zatem jaki wpływ w rzeczywistości będą miały te projekty na rynek nieruchomości?

Brak wpływu programu na rynek pierwotny

Zdecydowana większość ekspertów, min. z biura Freedom Nieruchomości którzy od wielu lat obserwują krajowy rynek uspokaja. Wspomniane nieruchomości pod wynajem, przekształcane później w mieszkania na sprzedaż praktycznie nie wpłyną na funkcjonowanie rynku nieruchomości. Specjaliści twierdzą, iż w programie „Mieszkanie plus” z założenia mają uczestniczyć osoby, których nie stać na zakup mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Z tego powodu rynek nie utraci swoich klientów, ponieważ nie jest to docelowa grupa nabywców mieszkań od deweloperów. Wielu specjalistów również zauważa, iż beneficjenci programu często nie posiadają nawet zdolności kredytowej, ani odpowiednich środków na zakup nieruchomości. Zatem nie jest to grupa docelowa renomowanych przedsiębiorstw deweloperskich. Ponadto osoby, które pragną zakupić własne mieszkanie i posiadają ku temu właściwe środki, dobrze znają rynek dzięki szeroko dostępnych obecnie, internetowych wyszukiwarkach nieruchomości takich jak zdecydują się raczej na wybór mieszkań posiadających nieco wyższy standard. Jednak eksperci jednocześnie wskazują także na fakt, iż deweloperzy mogą znaleźć się pod presją.

Deweloperzy mogą znaleźć się pod presją

Z powodu atrakcyjnych cen wynajmu, jakie może w przyszłości zaoferować program „Mieszkanie plus”, deweloperzy mogą znaleźć się pod presją klientów. Z pewnością wielu ludzi będzie oczekiwało równie korzystnych ofert na rynku pierwotnym, z tego powodu deweloperzy mogą znaleźć się w kłopotliwej sytuacji. Jednak jak podkreśla wielu specjalistów, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby dokładnie prognozować.

Jak przewidują eksperci rządowy program „Mieszkanie plus” nie wpłynie znacząco na Polski rynek nieruchomości. Tego samego zdania są także inni specjaliści, którzy twierdzą, iż każde biuro nieruchomości nadal będzie cieszyło się dużym zainteresowaniem klientów.