Wilgoć a stolarka okienna

Wilgoć w mieszkaniach jest bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Od jej nadmiaru pojawia się pleśń, która oprócz negatywnego aspektu estetycznego, niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Podrażnia górne drogi oddechowe, zwiększa podatność na alergie, a także ma działanie stymulujące powstawanie nowotworów. Funkcjonuje nawet dolegliwość nazywana syndromem “chorego budynku”. Osoby przebywające w pomieszczeniach o złej jakości powietrza skarżą się na przemęczenie, zawroty głowy, podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła.

Śmiało można stwierdzić, że od jakości powietrza w naszych mieszkaniach zależy jakość naszego życia! Warto więc wiedzieć w jaki sposób chronić się przed wilgocią, chroniąc tym samym zdrowie i samopoczucie bliskich nam osób. Sprzymierzeńcem człowieka w walce z wilgocią w domu jest wentylacja, zapewniająca prawidłową wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych.

Zadbaj o wentylację

Bardzo często przy wadliwie działającej wentylacji, szczególnie w sezonie zimowym, wilgoć zbiera się na wewnętrznej stronie szyb. – W pierwszej kolejności część osób interpretuje, mylnie, skraplanie się pary wodnej na szybach jako usterkę stolarki okiennej lub wadliwy montaż okna. To duże uproszczenie. – mówi  Agata Wypych z Oknar Wrocław, oficjalnego partnera INTERNORM. – Przyczyny tego zjawiska są jednak bardziej złożone i należy również przyjrzeć się dokładnie naszym codziennym zwyczajom związanym z dbaniem o prawidłowy obieg powietrza – dodaje.  Warto sprawdzić, czy nic nie blokuje klatek wentylacyjnych w mieszkaniu lub domu oraz czy wietrzymy pomieszczenia regularnie. Szczególnie ostatnia czynność jest niezwykle ważne w przypadku nowoczesnej, szczelnej stolarki.

Para wodna powstaje samoistnie, nawet wtedy gdy gotujemy, kąpiemy się a nawet … oddychamy. Kiedy powietrze z pomieszczeń nie jest odprowadzane na zewnątrz gromadzi się jej coraz więcej w mieszkaniu. Ogrzane powietrze stykając się z chłodną powierzchnią szyby po prostu się skrapla. W przypadku stolarki starego typu, infiltracja powietrza była bardzo duża. Powodowało to straty ciepła, ale z drugiej strony następowała swobodna wymiana powietrza, skutecznie odprowadzając wilgoć. Z kolei nowoczesne okna i drzwi są szczelne, dzięki czemu nasze mieszkania i domy są ciepłe i tańsze w utrzymaniu, ale przy braku odpowiedniej wentylacji może pojawić się problem z wilgocią!

Nowoczesne rozwiązania

W większości polskich domów starszego budownictwa swobodny napływ powietrza do wnętrza budynku, możliwy jest dzięki szczelinom w oknach i drzwiach. Tam gdzie zamontowane są nowoczesne okna wyposażone w uszczelki, przy udoskonalonej technologii budowy ścian, taka wymiana powietrza jest niemożliwa. Nadmiernie uszczelnione domy niosą problemy z wentylacją. Właściciele nowoczesnej stolarki okiennej nie mogą zapominać o wentylacji. Producenci stolarki proponują różne rozwiązania mające ją zapewnić.

Najprostszym rozwiązaniem jest tzw. mikrowentylacja. Zmniejsza ona docisk skrzydła do ramy, co umożliwia przepływ powietrza. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie. Tak mała szczelina nie zapewni dostatecznej wymiany powietrza, spowoduje natomiast wyziębienie węgarków, co może skutkować pojawieniem się pleśni.

Niezwykle pomocny w walce z wilgocią w pomieszczeniach może okazać się klasyczny pochłaniacz, który pozwala uporać się z nadmiarem pary wodnej. Praktycznie można go stosować w każdym pomieszczeniu. Warto jednak zadbać o to, by znajdował się w odległości około 10 cm od ściany.

Innym rozwiązaniem są nawiewniki montowane w górnej części ościeżnicy okna. Wyróżniamy dwa typy – higrosterowne, reagujące na poziom wilgoci w pomieszczeniu; oraz ciśnieniowe, sterowane różnicą ciśnień. Są one w pełni automatyczne, można je również wyposażyć w różnego rodzaju filtry. Niestety powodują spore straty ciepła. Można też dyskutować nad sensownością stosowania tego typu rozwiązań – najpierw inwestujemy w szczelne okna, a potem rozszczelniamy je nawiewnikiem :).

Naprzeciw tym problemom wyszedł austriacki producent stolarki – firma Internorm.  Dla inwestorów planujących termomodernizację w tzw. starym budownictwie, czy też w budownictwie wielorodzinnym mamy idealne rozwiązanie w postaci okna ze zintegrowaną wentylacją z odzyskiem ciepła. Modele te cechują się bardzo dużą szczelnością i niskim współczynnikiem przenikania ciepłą. Zastosowana w nich wentylacja i-tec nie powoduje utraty tych właściwości. Zintegrowany wymiennik ciepła umożliwia odzyskanie do 93% energii cieplnej z odprowadzanego z pomieszczenia ciepłego powietrza. Wszystko oczywiście jest w pełni zautomatyzowane, a czujniki temperatury i wilgoci zapewniają optymalne i energooszczędne działanie. To rozwiązanie jest również polecane alergikom, dzięki możliwości zastosowania filtrów przeciwpyłkowych.  – mówi Agata Wypych z Oknar Wrocław, oficjalnego partnera INTERNORM.

Warto dobrze zastanowić się przed wyborem konkretnego rozwiązania i oprzeć się na opinii specjalistów.

fot. Shannon Kringen  źródło: flickr.com

tekst: Katarzyna Jancewicz