Jak wybrać wodomierz?

Od wielu lat mówi się, że powinniśmy dbać o zasoby naturalne, jeśli naprawdę zależy nam na ochronie naszej planety. Do takich zasobów należy woda. W naszym kraju wody jest coraz mniej. Wszyscy wiemy, jak poważny to problem i zgadzamy się, że wodę powinniśmy oszczędzać i racjonalnie gospodarować jej zasobami. Urządzeniem, które pozwala nam kontrolować ilość zużytej wody jest wodomierz. Jest to inaczej licznik wody, montowany zazwyczaj na przyłączu doprowadzającym wodę do mieszkania lub budynku, często w ogrodach i na działkach. Służy on jednocześnie do rozliczenia kosztów zużytej wody z dostawcą. Od kilku już lat mamy obowiązek taki licznik posiadać. Jak wszystkie urządzenia w sklepach można kupić różnego rodzaju wodomierze. Przy zakupie powstaje oczywiście pytanie: jaki licznik wybrać? 

Na co zwracać uwagę? 

Dobrze dobrany wodomierz pozwala na znaczne oszczędności nie tylko samej wody, ale i kontrolowanie wydatki na nią ponoszonych. Montujemy je w mieszkaniach, domach, ogrodach. W mieszkaniach, w blokach, wyboru i montażu urządzenia zazwyczaj dokonuje właściciel budynku, czyli spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. W pozostałych przypadkach to my podejmujemy decyzję. Przy wyborze zwróćmy uwagę na odpowiednią wielkość urządzenia, sposób dokonywania pomiaru, warunki montażu i oczywiście cenę, chociaż ta nie jest najważniejszym kryterium. Wodomierze posiadają atesty techniczne, więc możemy być spokojni, że pomiar wody będzie dokonywany prawidłowo. Urządzenie pom prostu działa albo nie. W domach jednorodzinnych warto kupić licznik, który jest przystosowany do zwiększonego przepływu wody. 

Rodzaje wodomierzy 

Wśród dostępnych na rynku wodomierzy najpowszechniejsze są liczniki mechaniczne. Są one dość popularne ze względu na cenę. Nie należą jednak do zbyt dokładnych. W urządzeniu wbudowany jest wirnik lub skrzydełka, które poruszają się w momencie, kiedy woda przepływa. Na zewnętrznej szybce wodomierza pojawiają się dane o pobranej wodzie w litrach sześciennych. Wodomierze mechaniczne można podzielić na mokrobieżne i suchobieżne. Drugim popularnym typem wodomierza są liczniki cyfrowe, w którym pomiaru przepływu wody dokonują czujniki elektroniczne. Dają one bardzo precyzyjny odczyt, ale cena tego typu wodomierzy jest dość wysoka, więc nie wszyscy decydują się na ich wybór. Zresztą, o ile precyzyjny odczyt wody potrzebny jest w domu, to już instalowanie wodomierzy cyfrowych w ogrodzie mija się z celem, bo tam potrzebna nam jest tylko orientacyjna ilość wykorzystanej wody. 

Jaki wodomierz wybrać? 

W blokach są montowane proste wodomierze mechaniczne. Model wodomierza jest zazwyczaj wybierany przez przedstawiciela wspólnoty lub spółdzielni. Właściciel mieszkania praktycznie jest zdany na ich wybór. W przypadku domów jednorodzinnych należy licznik wybrać samodzielnie. Specjaliści nie podpowiadają konkretnego modelu, ale sugerują, by kupić wodomierz, który ma minimalny przepływ do 2,5 m3/h. Coraz częściej właściciele domów decydują się na zakup wodomierzy radiowych. W przypadku liczników mierzących zużycie wody w ogrodzie, wystarczy najprostszy wodomierz mechaniczny, chociaż lepiej zdecydować się na suchobieżny, bo zabezpiecza on przed zanieczyszczeniami z wodociągu. Dobrze dobrany wodomierz odczytuje zarówno najwyższy jaki i najniższy przepływ wody, a także wytrzyma ciśnienie i temperaturę w instalacjach. 

W przypadku awarii 

Wodomierz, nawet najlepszy, również ulega zużyciu albo może się popsuć. Pamiętajmy, by raz na pięć lat sprawdzać, czy wodomierz spełnia swoją rolę, jest przydatny, nie wskazuje błędnych odczytów. Po każdej zmianie wodomierza lub jego naprawie powinien przejść tzw. legalizację. Jest to procedura, dzięki której właściciel urządzenia ma pewność, dokonuje ono prawidłowych odczytów. Po przeglądzie wodomierz otrzymuje specjalne oznaczenie (naklejka, oznaczenie na plombie, wypalony symbol). Za stan wodomierza odpowiada jego właściciel. 

Artykuł redakcyjny