Domy energooszczędne – co warto o nich wiedzieć?

 

Jeśli chcesz zapewnić sobie energetyczną niezależność i uniknąć niekorzystnych zmian cen, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w energooszczędny dom. Uniezależnia on od zewnętrznych dostawców prądu. Kompleksowa realizacja budowy domu energooszczędnego od projektu, poprzez pomoc w uzyskaniu pozwolenia na budowę, aż do oddania domu w stanie deweloperskim, to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Co warto wiedzieć o projektach domów energooszczędnych? Dlaczego coraz więcej osób stawia na energooszczędne domy i wybiera gotowe projekty domów energooszczędnych! Wyjaśniamy!

 

  1. Domy energooszczędne, czyli przyszłość budownictwa
  2. Domy energooszczędne – co decyduje o energooszczędności domu?
  3. Projekty domów energooszczędnych – co je cechuje?
  4. Energooszczędne domy z drewna

Termoizolacja to główny czynnik przy budowie domu energooszczędnego wpływający na jego energooszczędność.

Domy energooszczędne, czyli przyszłość budownictwa

Na przestrzeni ostatnich lat branża budowlana była świadkiem wielu istotnych zmian. Zasoby naszej planety maleją, dlatego branża budowlana coraz częściej zmierza w stronę odnawialnych źródeł energii, zero emisyjności i materiałów, które są przyjazne dla środowiska naturalnego. Trzeba pamiętać, że zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej zapotrzebowanie na energie nowych budynków zostało znacząco zmniejszone. Oznacza to, że wszystkie nowe domy muszą być energooszczędne.

Projekty domów energooszczędnych, tanich w budowie, zyskują na popularności i wszystko wskazuje na to, że ten trend się utrzyma. Budowa domu energooszczędnego to element budownictwa przyszłości. Zielone osiedla stają się standardem. Wzrost świadomości inwestorów w zakresie wybierania rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych jest widocznym trendem. Domy energooszczędne (projekty z kosztorysem) zyskują na popularności. Przyjrzymy się im bliżej w kolejnych akapitach.

Domy energooszczędne – co decyduje o energooszczędności domu?

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja geopolityczna wpłynęła na wzrost cen paliw kopalnych i energii elektrycznej. Aby zapewnić niezależność energetyczną i uniknąć niekorzystnych zmian cen dobrym pomysłem jest zainwestowanie w energooszczędny dom, który uniezależnia nas od zewnętrznych dostawców prądu.
Czym się charakteryzuje projekt domu energooszczędnego? Główny czynnik wpływający na energooszczędność domu to jego termoizolacja. To dzięki niej podczas zimy ponosimy niskie wydatki, które są związane z ogrzewaniem. Gdy profesjonalne firmy budują domy energooszczędne modułowe, stosują materiały, które zapewniają maksymalną izolację cieplną.

Niedawno domy energooszczędne stanowiły ciekawą alternatywę dla budownictwa tradycyjnego. Teraz stają się standardem. Dom energooszczędny jest budynkiem, który wyróżnia się niższym niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowaniem na ciepło. O domu energooszczędnym można mówić wtedy, gdy jego zapotrzebowanie na energię do ogrzewania mieści się między 15 a 40 kWh/m²rok.

W trakcie projektowania budynku energooszczędnego ważne jest zastosowanie optymalnej termoizolacji i właściwych rozwiązań instalacyjnych. Dzięki temu domy energooszczędne cechuje bardzo duży komfort użytkowania, zużywając przy tym mało energii. W celu ograniczenia straty ciepła przez przegrody, domy energooszczędne muszą mieć bardzo szczelną warstwę izolacyjną, której brakuje w tradycyjnym budownictwie. Zewnętrzna konstrukcja domu musi być bardzo szczelna, pozbawiona mostków termicznych. Co jeszcze? Przede wszystkim:

  • Dom powinien mieć prostą bryłę. Dzięki niej unika się strat ciepła, ale również zmniejsza koszt inwestycji.
  • Kluczowy element stanowi właściwa termiczna izolacja ścian, ograniczająca straty ciepła. Skuteczną warstwę izolacyjną zapewniają między innymi: wełna fasadowa, wełna mineralna lub włókna celulozowe.
  • Niewłaściwie zaizolowany dach powoduje straty ciepła.
  • Warto kupić okna o dobrych parametrach izolacyjnych, szczelne drzwi z jak najniższym współczynnikiem przenikania ciepła i wentylację mechaniczną z rekuperacją.
  • Domy, które są w standardzie energooszczędnym, powinny mieć elementy przesłaniające okna od stron, które są najmocniej nasłonecznione.
  • Użytkowa powierzchnia energooszczędnych domów nie powinna być duża.

Projekty domów energooszczędnych – co je cechuje?

Co cechuje energooszczędny dom? Są to następujące rzeczy:

  • maksymalne wykorzystanie potencjału Twojej działki;
  • dom zbudowany z ekologicznych, naturalnych materiałów takich jak wełna mineralna i drewno;
  • odpowiednia izolacja termiczna zwiększająca wydajność energetyczną budynku;
  • uzyskanie komfortu cieplnego i chłodzenia latem dzięki ekologicznej powietrznej pompie ciepła z ogrzewaniem podłogowym;
  • zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dostarcza oczyszczone i świeże powietrze bez utraty ciepła;
  • wykorzystanie naturalnego obiegu słońca i dużego przeszklenia do ogrzania budynku.

Energooszczędne domy z drewna

Jeśli decydujesz się na dom energooszczędny w szkieletowej technologii, nie tylko ograniczasz wydatki, które są związane z utrzymaniem domu, ale także zwiększasz komfort swojego mieszkania. W trakcie projektowania domów profesjonalne firmy przystosowują je do korzystania z odnawialnych źródeł ciepła. Dzięki temu system grzewczy jest bardziej bezpieczny i prostszy w obsłudze. Dzięki eliminowaniu tradycyjnych źródeł ciepła dba się także o środowisko naturalne, ograniczając szkodliwe zanieczyszczenia i emisje CO2.
Sam proces budowy jest znacznie szybszy, co sprawia, że domy szkieletowe z poddaszem użytkowym mogą powstać nawet w ciągu 3 miesięcy. Rosnącą popularnością cieszą się domy energooszczędne parterowe. Projekty domów energooszczędnych parterowych za sprawą małej kubatury wykazują niskie energetyczne zapotrzebowanie.
Dostępne są domy energooszczędne różnej powierzchni, np.:

  • domy energooszczędne do 100m2;
  • domy energooszczędne do 120m2;
  • domy energooszczędne do 150m2.

Wybierz gotowy projekt domu energooszczędnego i zminimalizuj koszty codziennej eksploatacji. To inwestycja, która zwróci się z nawiązką!

Izolacja wełną mineralną. Czy warto?