Hale tenisowe łukowe i pneumatyczne – ich konstrukcja i przeznaczenie

hale tenisowe

Zadaszenie kortów tenisowych pozwala na ich wykorzystanie przez cały rok. Taka inwestycja niesie jednak ze sobą koszty, ale można je znacznie zoptymalizować, decydując się na sprawdzone rozwiązania, którymi są hale tenisowe. Co ważne, do wyboru mamy więcej niż jedną konstrukcję. Pierwszą jest hala tenisowa łukowa, a drugą balon tenisowy. Czym się charakteryzują poszczególne hale? I którą warto wybrać?

Budowa hal tenisowych

Zadaszenie kortów tenisowych można postawić już od razu, przy budowie boiska lub zdecydować się na nie później. Warto jednak już od początku pomyśleć o korcie krytym, ponieważ dzięki temu będzie można wykorzystywać go przez cały rok. Poza tym powierzchnia kortu będzie w czasie zimy i jesieni chroniona przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi i nie będzie wymagać tak częstych renowacji.

Budowa hal tenisowych jest poza tym procesem, który wcale nie musi być czasochłonny i kosztowny. Wystarczy postawić na hale tenisowe łukowe lub balony tenisowe. Obie konstrukcje mają swoje zalety i sprawdzają się w określonych sytuacjach. Samo postawienie tego typu zadaszenia jest stosunkowo proste i nie zajmuje wiele czasu. Oczywiście tego typu hale tenisowe wymagają projektu w celu dostosowania wielkości i wyposażenia obiektu do potrzeb, jednak ze względu na brak skomplikowanych elementów konstrukcyjnych, ich montaż przez profesjonalne firmy jest bardzo szybki.

Hale tenisowe łukowe

Hale tenisowe łukowe z poszyciem wykonanym ze specjalnej membrany PCV dedykowane są do całorocznego zadaszenia kortów. Za sprawą swojej łukowej konstrukcji pozwalają na stworzenie optymalnych warunków zarówno pod względem użytkowania kortów tenisowych, jak i ich utrzymania. Łukowe zadaszenie zmniejsza kubaturę obiektu, co redukuje koszty związane z jego ogrzewaniem.

Taka konstrukcja doskonale sprawdza się również w czasie śnieżnej zimy, ponieważ nie wymaga odśnieżania dachu. Ponadto hale tenisowe łukowe stawia się szybko i są tańsze niż obiekty wykonane w technologii murowanej. A wykorzystanie membran PCV pozwala na wykorzystanie światła dziennego do oświetlenia kortu, co obniża koszty zużycia energii. Natomiast nowoczesne rolety boczne umożliwiają wygodne wietrzenie kortu w okresie letnim.

Hale tenisowe pneumatyczne

Nowoczesne hale tenisowe pneumatyczne najczęściej są stawiane w przypadku sezonowego krycia kortów tenisowych. Tym samym stanowią one zadaszenie boiska w czasie zimy i jesieni, a następnie w szybki sposób mogą być demontowane na wiosnę i lato. Budowa hal tenisowych pneumatycznych jest jeszcze prostsza niż stawianie konstrukcji łukowych.

W tym przypadku nie mamy do czynienia z typową konstrukcją nośną. Została ona zastąpiona nadciśnieniem wytwarzanym przez system nawiewowy. Dzięki temu montaż balonu tenisowego stanowi tańszą alternatywę dla innych rozwiązań. Co istotne, postawienie powietrznej hali tenisowej na 180 dni nie wymaga również pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie. Dzięki temu całą inwestycję można przeprowadzić szybciej i bez skomplikowanych formalności.

artykuł sponsorowany