Domy szkieletowe – fakty i mity

Domy szkieletowe przez wiele lat wzbudzały w inwestorach niechęć. Wiele złego PR zrobiły domom szkieletowym opinie, jakie krążyły w środowisku budowlańców. Dlatego wiele osób decydowało się na droższe domy murowane, które dodatkowo znacznie dłużej powstają i wymagają więcej pracy. Jakie mity wciąż sprawiają, że do szkieletowych domów trzeba przekonywać nieprzekonanych?

    1. Domy szkieletowe są marnej jakości. Kiedyś tak było. Dokładnie w latach 90-tych, kiedy jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać firmy stawiające takie domki. Niestety nie miały one do dyspozycji ani najwyższej jakości materiałów, ani doświadczenia. Ci, którzy mieli odwagę i zdecydowali się w obecnych czasach na dom szkieletowy stawiany przez specjalistów na pewno nie żałują.
    2. W Polsce nie ma dobrego drewna na domy szkieletowe. Nieprawda. Drewno owszem musi być dobrze wysuszone, odpowiednio ostrugane, mieć gęste słoje, jednak można je znaleźć w każdym polskim tartaku, jak i sprowadzić z krajów sąsiadujących z naszą wschodnią granicą.
    3. Polscy fachowcy nie znają się na budowie domów szkieletowych. A znają się na budowie tych murowanych? Jeśli powierzymy budowę ekipie z małym doświadczeniem, niedokształcającej się w zakresie nowoczesnych technologii, pracującej bez szacunku dla klienta i materiałów, to i murowany będzie postawiony krzywo i nietrwały. Jeśli powierzymy budowę domu szkieletowego wyspecjalizowanej firmie, zrobią to w kilka tygodni, a służyć będzie równie dobrze, co dom z bloczków czy cegły.
    4. Dom szkieletowy bardzo szybko traci ciepło. To akurat prawda, tylko brakuje jeszcze informacji, że bardzo szybko się nagrzewa, a sezon grzewczy jest tańszy niż w klasycznych domach z analogicznym ogrzewaniem. Pierwsze domy szkieletowe powstawały w Kanadzie, w kraju, w którym zimy są znacznie bardziej surowe niż w naszym.
    5. Domy szkieletowe trudniej odsprzedać w korzystnej cenie. To też prawda. Dlatego warto obalać mity i przekonywać, że dom szkieletowy to świetne rozwiązanie i warto w nim zamieszkać.