Wnętrze 2022. Komfort, styl i przełamanie schematu

Pojawienie się tego trendu jest łatwe do wytłumaczenia. W dzisiejszych czasach czujemy się przytłoczeni ogromem informacji, dostarczanych nam z każdego możliwego źródła. W domowym zaciszu chcemy się odciąć od otaczającego zgiełku i zminimalizować oddziaływanie różnorodnych bodźców. Sięgamy więc po spokojne barwy, rezygnujemy z licznych ozdób i akcentów, wracamy do naturalnych, prostych, przyjemnych w dotyku materiałów.

Główną tendencją wnętrzarską przyszłego roku i, być może, co najmniej kilku następnych lat pozostanie minimalizm.

Pojawienie się tego trendu jest łatwe do wytłumaczenia. W dzisiejszych czasach czujemy się przytłoczeni ogromem informacji, dostarczanych nam z każdego możliwego źródła. W domowym zaciszu chcemy się odciąć od otaczającego zgiełku i zminimalizować oddziaływanie różnorodnych bodźców. Sięgamy więc po spokojne barwy, rezygnujemy z licznych ozdób i akcentów, wracamy do naturalnych, prostych, przyjemnych w dotyku materiałów. Minimalistyczne wnętrze pozwala zregenerować siły, wyciszyć się i odpocząć – właśnie dlatego styl ten stał się tak popularny. 

Minimalistyczny styl jest również uniwersalny, ponieważ możemy przekształcić go w dowolny inny za pomocą mebli i dodatków. Możemy dodać do wnętrza akcenty w niemal każdym stylu w podstawowych odcieniach szarości i beżu, a wnętrze odmieni się… cóż, niezupełnie nie do poznania, aczkolwiek znacząco.

Niektóre z trendów wnętrzarskich w 2022 roku można nazwać odmianami stylu minimalizm, gdyż tendencje te mogą istnieć tylko w pewnym paradygmacie, a nigdy samodzielnie.

Tak więc na tle minimalizmu głównymi trendami w aranżacji wnętrz w 2022 roku będą:

  • Meble w stylu retro z lat 70-80;
  • Kropki, grochy i groszki.

A teraz przyjrzymy się tym tendencjom po kolei.

Minimalistyczny styl we wnętrzu 

Korzenie minimalizmu sięgają Japonii, ale w świecie zachodnim moda na minimalizm zaczęła się dopiero w latach 60.-70. ubiegłego wieku, w proteście przeciwko luksusowi i nadmiernej konsumpcji, a co za tym idzie zagracaniu domów oraz mieszkań zbędnymi dekoracjami, meblami i akcesoriami. Filozofia minimalizmu opiera się więc na zasadach integrowania elementów tradycyjnej kultury japońskiej z potrzebami współczesnej cywilizacji, łączenia funkcjonalności, niezbędności i prostoty, a także jednoczesnego wykorzystania materiałów naturalnych i wysokotechnologicznych.

Naturalne materiały, spokojne kolory i minimum dodatków – to cechy współczesnego wnętrza. Źródlo: uwalls.pl

Minimalistyczny styl jest oszczędny także pod względem ekonomicznym: w aranżacji wnętrz zapewnia maksymalny komfort przy minimalnych wydatkach. W takim wnętrzu powinno być wystarczająco dużo przestrzeni, aczkolwiek nie na tyle dużo, aby pomieszczenie świeciło pustką. Ogólnie rzecz biorąc, minimalizm – to tak naprawdę racjonalność we wszystkim.

Cechy minimalizmu we wnętrzu

Ograniczona paleta kolorów

Zazwyczaj minimalistyczna paleta barw łączy w sobie maksymalnie trzy kolory. Najczęściej są to kolory podstawowe (szary, biały, beżowy) oraz występujące w naturze spokojne odcienie (brąz i zieleń). Dopuszczalne są inne akcenty kolorystyczne (wystarczy jeden). 

Wystarczy jeden kolorowy akcent w postaci jaskrawego obrazu. Źródlo: uwalls.pl

W przypadku minimalizmu ilość nigdy nie zamieni się w jakość, a niezliczone drobiazgi i bibeloty, nawet bardzo piękne i oryginalne, po prostu nie sprawdzą się we wnętrzu.

  • Ograniczona liczba elementów dekoracyjnych i akcesoriów;
  • Gładkie faktury;
  • Funkcjonalność.

W minimalistycznym wnętrzu nie sprawdzą się wielkogabarytowe meble z licznymi schowkami i półkami. Minimalizm we wnętrzu łączy się także z minimalistycznym stylem życia: staraj się kupować tylko niezbędne rzeczy, aby wszystko dało się schować w zabudowanych szafach i regałach. Warto dążyć do pozostawiania pustych blatów: to nie tylko wygląda stylowo i estetycznie, ale także ułatwia sprzątanie.

Nie zagracaj przestrzeni. Staraj się utrzymać równowagę: proporcja „20% mebli, 80% przestrzeni” jest uważana za idealną. Jeśli nie uda Ci się osiągnąć ideału we wszystkich pomieszczeniach, na przykład w łazience czy kuchni, nic złego się nie stanie.

Dużo światła

Pożądane jest, aby Twoja przestrzeń życiowa była dosłownie zalana światłem, a duże okna są doskonałym rozwiązaniem. Warto także zadbać o wielopoziomowe oświetlenie o ciepłej, naturalnej barwie.

Ekologiczne i przyjazne dla środowiska materiały

Najlepszymi przyjaciółmi minimalizmu są drewno, stal chromowana, marmur, szkło i beton.

Umieszczając podobne elementy wystroju z drewna, szkła i betonu w innych pomieszczeniach, tworzysz bardzo ciekawy wspólny styl i spójną aranżację.

Styl retro lat 60-70 w nowoczesnym wydaniu

Popularność tego trendu wynika być może również z rozprzestrzeniania się wirusa. Kiedy przebywamy w stanie stresu i niepewności, bardzo ważne jest znalezienie wsparcia, nawet jeśli są to na wspomnienia z czasów, kiedy trawa była wysoka, a my byliśmy mali, i świat wydawał się przyjazny i bezpieczny. Psychologowie twierdzą, że atmosfera w stylu retro przywraca nam spokojne wspomnienia, pomaga się zrelaksować, wyciszyć i nabrać sił.

Przytulny i minimalistyczny mid-century modern zostanie w naszych wnętrzach na dłużej. Źródlo: uwalls.pl

Oprócz motywów psychologicznych, tęsknoty i sentymentu jest jeszcze jeden ważny powód: estetyka. Patrząc na przemyślane wnętrze w stylu mid-century modern, zachwycamy się i podziwiamy harmonię i atmosferę wystroju. 

Grochy i groszki we wnętrzach 2022

Nawet w monochromatycznych barwach grochy i groszki – to radosny, pozytywny i przyjemny motyw, który doskonale nadaje się do przełamania spokojnych, a nawet poniekąd „nudnych” minimalistycznych aranżacji.Pomimo swojej świeżości, beztroskości i lekkości ten mikrotrend raczej nie utrzyma się bardzo długo, dlatego nie warto używać go tam, gdzie będzie to drogi i trudne do usunięcia. 

Fototapeta w grochy czy inne geometryczne wzory – to modne i szybkie rozwiązanie wnętrzarskie. Źródlo: uwalls.pl

Grochy sprawdzą się w roli nadruku na tekstyliach, motywu na plakatach czy fototapetach. W przypadku fototapet radzimy wybrać tapetę papierową – jest to efektowna, a jednocześnie bardzo ekonomiczna opcja, którą będzie łatwo wymienić za jakiś czas.

Ponadczasowe rady

Aby Twoje wnętrze wyglądało stylowo i aktualnie, a jednocześnie było żywe i oddychające, zwróć uwagę na szczegóły, a mianowicie:

  • Żywe kwiaty. Mogą być w wazonach lub doniczkach, na półkach, na podłodze, na blatach i ścianach – to akcent, który nigdy nie będzie zbędny;
  • Obfitość światła;
  • Tekstylia i akcesoria; Narzuty i poduszki ozdobne powinny być wysokiej jakości i wykonane z naturalnych tkanin, a pościel – z wysokiej jakości satyny lub naturalnego jedwabiu;
  • Elementy dekoracyjne. Pamiętaj, piękno i styl ukazują się w szczegółach. Elementów dekoracyjnych nie powinno być dużo, ale to one scalają wystrój i nadają pomieszczeniu zadbany, przemyślany wygląd;
  • Obrazy 3d na płótnie, stworzone za pomocą druku cyfrowego, a także obrazy akrylowe czy olejowe nie wyjdą z mody przez długie lata. Wybierz aktualny motyw (dzisiaj jest to abstrakcja) i umieść obraz w miejscu, które potrzebuje wizualnego akcentu.

Urbanistyczny styl uzupełnisz tapetą z miejskim motywem. Źródlo: uwalls.pl

Niezależnie od tego, jaki styl wybierzesz dla swojego wnętrza, życzymy Ci, aby Twój dom był przytulny, a stworzone przez Ciebie aranżacje cieszyły oko i inspirowały. 

artykuł sponsorowany