Szkło na ścianie – jakie wybrać i jak przymocować je do ściany?

Szkło na ścianie jest efektownym i funkcjonalnym elementem aranżacji wnętrz. Oprócz szkła transparentnego można wybrać kolorowe tafle.

Szklane tafle doskonale prezentują się w kuchni oraz w aneksie kuchennym z salonem. Można wykorzystać je również w łazience – zamiast płytek. Transparentne szkło podkreśla fakturę ściany. Do jej ukrycia służą natomiast neutralne szkło matowe, szkło lakierowane, albo zabarwione na wybrany kolor.

Sitodruk na tafli, bądź szkło na tapecie

Nowością są szklane tafle pokryte sitodrukowym nadrukiem – wyglądają one trochę jak dekoracyjne grafiki i trzeba przyznać, że prezentują się bardzo efektownie. Szkło bezbarwne typu float może służyć pokryciu fototapety. Szklane tafle polakierowane na określony kolor są bardziej odporne na zadrapanie oraz zanieczyszczenia. Przypisuje się im rolę nowoczesnej alternatywy dla płytek ceramicznych. Tafle szkła mogą być wzmacniane siatką, albo polipropylenową folią. Pod względem odporności na uszkodzenia niezrównane pozostaje jednak hartowane szkło.

Montaż szklanej tafli

Do montowania szklanej tafli można użyć kleju montażowego, szyn montowanych do ściany i blatu, albo śrub ze specjalnymi gumowymi uszczelkami. Ostatnia metoda to zastosowanie metalowych podkładek z gumową uszczelką, tzw. dystansów. Przestrzeń między szkłem a ścianą powinna być uszczelniona silikonem, albo elastycznymi uszczelkami dopasowującymi się do materiałów na krawędziach. Tafle szkła muszą być wykonane na wymiar – trzeba uwzględnić choćby miejsca na gniazdka elektryczne. Jeżeli szkło jest montowane w okolicy kuchenki, powinno być dodatkowo odporne termicznie i mechanicznie – pominięcie tej kwestii może drogo kosztować.

Do kleju zachowaj dystans

Klej montażowy do szkła jest zwykle bezbarwny, więc można go zastosować nawet w przypadku transparentnego i półtransparentnego materiału. Nowoczesne preparaty tego typu są produkowana na bazie specjalnych polimerów, które zapewniają odpowiednią lepkość i gęstość. Preparaty tego typu szybko schną pod wpływem promieni UV.

Niemniej szyny (tzw. profile) oraz śruby z gumowymi uszczelkami to najbardziej optymalne rozwiązania, choć wymagające nieco większego nakładu środków. Okucia do szkła prezentują się bardzo nowocześnie i efektownie – są wykonywane z metalu i odpowiednio zaprojektowane, żeby szklana tafla była zabezpieczona np. przed oderwaniem się od ściany. Co więcej, stosowanie okuć do szkła, takich jak profile czy dystanse ułatwia w późniejszym czasie wymianę tafli na inną, albo całkowite usunięcie szkła ze ściany.

Oderwanie tafli szkła przymocowanej na klej montażowy od ściany jest bardzo utrudnione – do nowatorskich sposobów jego usuwania opublikowanych w sieci należą m.in. użycie szpachelki lub noża do odcięcia kleju od tafli lub ściany. Nie polecamy tych metod, ponieważ trudno wyobrazić sobie ich zastosowanie w praktyce – zazwyczaj tego typu zabiegi prowadzą do uszkodzenia albo ściany, albo szkła.