Drewno jako materiał do budowy ścian – jak wybrać?

Drewno może pełnić rolę materiału do budowy ścian konstrukcyjnych domu, jednak aby dobrze pełniło swoją funkcję, powinno być odpowiednio przygotowane oraz posiadać określone parametry.

Drewno przeznaczone do budowy domu ma wpływ na trwałość konstrukcji, dlatego wymagania odnośnie do jakości tego materiału są bardzo wysokie. Materiał budowlany nie posiadać żadnych śladów bytowania mikroorganizmów. Przyjmuje się, że wilgotność drewna przeznaczonego do budowy domu nie powinna być wyższa niż 17 – 19%.

Suche drewno jest stabilne

Drewno do budowy domu może być suszone w naturalny sposób (sezonowane), albo komorowo. Drewno jako materiał budowlany przygotowane w tartakach jest suszone w wysokich temperaturach (komorowo), co powoduje, że zostaje pozbawione drobnoustrojów i nadmiaru wilgoci. Drewno suszone komorowo nie wymaga impregnacji, ale jest droższe niż drewno surowe. Do suszenia komorowego kwalifikują się w szczególności m.in. łaty, kantówki. Suszenie w ten sposób grubych bali drewna jest bardzo kosztowne i czasochłonne.

Impregnowanie drewna do budowy domu

Impregnacja jest procesem polegającym na pokrywaniu drewna specjalnymi preparatami, które chronią jest przed działaniem owadów i korozją biologiczną. Niektóre impregnaty wykazują także działanie ogniochronne. W tartakach jest przeprowadzana impregnacja zanurzeniowa oraz metodą ciśnieniową. Drugi ze sposobów polega na umieszczeniu drewna w specjalnej komorze, w której preparaty impregnujące są wtłaczane do materiału pod ciśnieniem.

Klejone drewno konstrukcyjne

Poszukując drewna do budowy domu można spotkać się z rodzajem materiału zwanym drewnem konstrukcyjnym klejonym. Pierwsza różnica między drewnem klejonym a zwykłym drewnem będzie widoczna w cenie. Wyższą cenę rekompensuje ono jednak wyższą wytrzymałością mechaniczną. Drewno klejone jest przygotowywane z drewna suszonego komorowo oraz impregnowanego metodą ciśnieniową. Drewno może być klejony warstwowo w grubości i na długości (BSH), albo tylko na długości (KVH).

Gatunki drewna do budowy domu

Do budowy domu wykorzystuje się między innymi drewno sosnowe, świerkowe, jodłowe i drewno modrzewi. Iglaste drewno jest szerzej stosowane w budownictwie jednorodzinnym z uwagi na lepszą dostępność i niższe koszty. Choć klasy wytrzymałości dla drewna iglastego i topoli są niższe niż klasy wytrzymałości drewna liściastego, to drewno iglaste w wielu przypadkach posiada parametry spełniające wymagania domu jednorodzinnego. Wybierając drewno do budowy domu należy zatem zwrócić uwagę nie tylko na to, czy posiada odpowiednią wilgotność i jest zabezpieczone przed korozją biologiczną, ale również czy nie ma już widocznych śladów działania drobnoustrojów, a jego parametry wytrzymałościowe spełniają wymagania konstrukcji. Zdecydowanie nie warto szukać tego materiału na własną rękę – wymagania techniczne odnośnie do poszczególnych materiałów, w tym materiałów konstrukcyjnych, powinny być omówione z architektem.  

Artykuł redakcyjny