Szlifierki do użytku domowego – czym się kierować przy zakupie?

Szlifierka jest urządzeniem, które przydaje się podczas remontu i majsterkowania. Osoby poszukujące szlifierki do domowego użytku mają bardzo szeroki wybór.

Poszczególne urządzenia różnią się między sobą zakresem zastosowania. Niektóre urządzenia wbrew nazwie nie służą wyłącznie do szlifowania. Można używać ich np. do polerowania lub cięcia. Największym zakresem zastosowania charakteryzuje się prawdopodobnie szlifierka mimośrodowa, która pozwala na obróbkę powierzchni wypukłych, wklęsłych i płaskich, umożliwiając ich szlifowanie i polerowanie.

Szlifierka oscylacyjna – dla majsterkowicza

Szlifierki oscylacyjne są przystosowane do obróbki płaskich powierzchni. Sprawdzają się one do obróbki drewna, np. wygładzania narożników, polerowania blatów i drzwi.

Szlifierka kątowa – do szlifowania i cięcia

Jeżeli potrzebujesz szlifierki, która umożliwi także cięcie metalu, ceramiki lub drewna kątówka będzie odpowiednim wyborem. Urządzenie składa się z podłużnego korpusu, bocznej rękojeści i tarczy. Ważnymi kryteriami przy wyborze tego typu szlifierki są m.in. średnica tarczy oraz rodzaj zasilania urządzenia. Na rynku są dostępne modele z zasilaniem sieciowym lub akumulatorowym.

Szlifierka ze stopą w kształcie żelazka

Szukając urządzeń do szlifowania powierzchni można natknąć się na szlifierkę wyposażoną w stopę o kształcie stopy żelazka. To przemyślane rozwiązanie służy umożliwieniu użytkownikowi dotarcie do trudnych miejsc, które trudno byłoby szlifować lub polerować za pomocą klasycznej szlifierki.

Inne rodzaje szlifierek

Na rynku są dostępne również urządzenia o wyspecjalizowanych funkcjach. Jako przykład można podać szlifierkę taśmową. Umożliwia ona szlifowanie zgrubne i stosuje się ją głównie w czasie prac stolarskich. Drugi typ o wyspecjalizowanych funkcjach to tzw. multiszlifierka, która została zaprojektowana głównie na potrzeby modelarstwa, prac renowacyjnych i grawerowania. Można używać urządzenia w połączeniu z frezami, wiertłami lub tarczami do cięcia, stąd jej nazwa.

Zakres zastosowania i dostępność materiałów

Szlifierka składa się z urządzenia, do którego są mocowane elementy wymienne, np. szczotki do polerowania, papier ścierny do szlifowania i tarcze szlifierskie. Zazwyczaj do określonych urządzeń są dedykowane materiały produkowane przez producenta. Warto zwrócić uwagę na to, czy oferta materiałów wymiennych jest na tyle różnorodna i bogata, że odpowiada naszym oczekiwaniom. Równie istotnym kryterium jest zakres zastosowania wybranego urządzenia, który poniekąd jest uzależniony od tego, jakie materiały szlifierskie oferuje jej producent.

Zasilanie akumulatorowe czy sieciowe?

Szlifierki zasilane w trybie akumulatorowym będą użyteczne nie tylko w warsztacie, ale również poza nim. Szlifierki sieciowe mają ograniczony zakres zastosowania, dlatego zwykle są dostępne w niższej cenie w porównaniu z urządzeniami o podobnych parametrach technicznych zasilanych akumulatorem.

Ważne parametry techniczne

Do istotnych parametrów technicznych szlifierek należy prędkość tarczy wyrażana w jednostce obrotów na minutę. Przyjmuje się, że urządzenia pracujące z prędkością wynoszącą do 10 000 – 12 000 obrotów na minutę (w skrócie rpm) są modelami uniwersalnymi, które sprawdzą się w użytku domowym nawet przy intensywnej eksploatacji.

Ważnymi parametrami są także masa urządzenia oraz ergonomiczny kształt, które wpływają na komfort użytkowania domowej szlifierki.

Porównując urządzenia według kryterium ceny, warto uwzględnić także koszt zakupu materiałów eksploatacyjnych, które co pewien czas na skutek zużycia wymagają wymiany. Może się okazać, że pozornie kosztowne urządzenie jest tańsze w eksploatacji, a urządzenie kuszące niską, atrakcyjną ceną wręcz odwrotnie.

Artykuł redakcyjny