Zakładamy pierwsze akwarium. W jakie sprzęty należy się wyposażyć?

Piękne egzotyczne ryby to niewątpliwie wielka atrakcja. Za sprawą akwarium można cieszyć się urokiem tropikalnego świata w zaciszu własnego domu. W jaki sposób założyć pierwsze akwarium, żeby rybom było w nim dobrze? Więcej na ten temat dowiecie się z naszego artykułu.

W jaki sposób należy zakładać akwarium?

Pierwszym ważnym zakupem jest nabycie zbiornika. Należy je porządnie umyć – najlepiej bez użycia detergentu. Potrzebny będzie również żwirek, który przed umieszczeniem w zbiorniku należy starannie, kilkukrotnie przepłukać. W przypadku zakładania swojego pierwszego akwarium zdecydowanie dobrze sprawdzi się żwir o średniej grubości granulatu. Warstwa powinna wynosić co najmniej 4 cm – ułatwi to sadzenie roślin. Podłoże warto wzbogacić w środki, które wspierają rozwój roślin. Jeśli chodzi o szklany pojemnik, to na początek sprawdzi się zbiornik o pojemności 60 litrów. Niezbędna jest również pompka do akwarium –taka jak ta https://www.plantagarden.pl/188-pompy. Wśród elementów wyposażenia musi znaleźć się również grzałka, najlepiej ta z termoregulatorem, która zapewnia utrzymanie prawidłowej temperatury. Po przeciwnej stronie grzałki jest miejsce na kolejny element – filtr do akwarium. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie niepotrzebnego powietrza. O filtrach można poczytać więcej po wejściu na stronę https://www.plantagarden.pl/14-filtry-do-akwarium. A jeśli chodzi o filtr – akwarium dzięki niemu zapewnia rybom czystszą wodę i lepsze warunki do funkcjonowania. Niezbędne będzie też oświetlenie.

Korzenie, kamienie i rośliny w akwarium, czyli co warto wybrać?

W jakie elementy warto wyposażyć zbiornik, aby ryby miały zapewnione odpowiednie warunki? Na pewno bardzo dobrze sprawdzą się specjalne korzenie i kamienie, sprzedawane w profesjonalnych sklepach akwarystycznych. Najlepiej umieszczać je w taki sposób, aby nie blokować rybom dostępu do poszczególnych elementów. Najbezpieczniej wybierać średniej wielkości elementy. Dotyczy to również roślin, które bez problemu można kupić w sklepach internetowych, specjalizujących się w tej tematyce. Przed posadzeniem roślin konieczne jest dobre zwilżenie podłoża – ułatwi to cały proces.

Nie tylko pompki do akwarium, czyli w co jeszcze się wyposażyć?

Właściciele nowych akwariów muszą przygotować się na jeszcze kilka wydatków. Wśród nich są specjalne bakterie, które pozwalają na ustabilizowanie wody w zbiorniku. Można je kupić w gotowych opakowaniach.

Akwarium jest już gotowe! Teraz wystarczy już tylko wybrać odpowiednie ryby i zasiedlić nimi domowy zbiornik.