Ekipa remontowa, ekipa budowlana – to trzeba wiedzieć

Ekipa remontowa, ekipa budowlana

Chyba każdy z nas słyszał lub spotkał się z problemem ekipy remontowej lub budowlanej, które nie wywiązują się z powierzonych zadań. Opóźnianie terminów, zawyżanie kosztów materiałów, przeciąganie czasu trwania remontu lub budowy, niedokładne wykonywanie powierzonych zadań, brak wiedzy i praktycznych umiejętności… można wymieniać w nieskończoność. Co prawda są ekipy, które wywiązują się z umowy i podchodzą do swoich zadań profesjonalnie, niestety nie ma ich na rynku dużo. Co więc trzeba wiedzieć i jakie działania podejmować, by budowa domu lub remont nie przerodziły się w koszmar?

Przede wszystkim dobry wybór

Najważniejszy krok to zaangażowanie profesjonalnej ekipy. Wiadomo, że dobrych fachowców trzeba najpierw znaleźć, a czasem na nich poczekać. Najlepsza droga to rozpoznanie wśród znajomych i przyjaciół, którzy ostatnio przeprowadzali remont.  Jeśli są zadowoleni z efektów prac – mamy problem rozwiązany. Po prostu staramy się o zaangażowanie polecanej ekipy. Z tzw. “polecenia” zyskuje się zazwyczaj najlepszych pracowników. Oczywiście nigdy nie ma gwarancji, że w przypadku kolejnego remontu firma będzie działała równie dobrze. Jeśli klient niewiele wymaga i nie wyciąga konsekwencji w przypadku opóźnień i niedoróbek, może pozwolić sobie na zaniedbania. Dobrym źródłem pozyskania sprawnych ekip remontowych i budowlanych jest internet. Jest coraz więcej stron firm remontowych i budowlanych, które reklamują swoje usługi. Już na ich podstawie, możemy uzyskać wiele potrzebnych informacji. Oczywiście najlepiej jest obejrzeć konkretne realizacje i przeczytać opinię zadowolonych, lub też nie, klientów.

Odrobina wiedzy

Zatrudniamy firmę remontową lub budowlaną oczekując, że wszystko zostanie wykonane prawidłowo. Niestety nie żyjemy w idealnym świecie i nasz wkład w budowę lub remont nie może się ograniczać jedynie do zatrudnienia i płacenia. Fachowcy zupełnie inaczej będą rozmawiali, jeśli zauważą, że inwestor dysponuje wiedzą na temat materiałów budowlanych, specyfiki prac wykończeniowych, a przede wszystkim jasno precyzuje oczekiwania. Podstawowe informacje można zdobyć czytając fachowe pisma, poradniki na stronach internetowych lub oglądając programy telewizyjne poświęcone tej tematyce.

Przygotowanie kosztorysu prac

Niezwykle ważnym elementem przy budowie lub remoncie jest sporządzenie kosztorysu prac. Stawki ekip budowlanych różnią się w zależności od regionu i czasami – firmy. Raczej nie ma sensu zatrudnianie ekip z innych regionów, nawet wtedy, kiedy stawki robocizny są mniejsze, bo sprowadzenie firmy to koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia. Zbliżone są za to cenniki materiałów budowlanych, ale i tu mogą wystąpić istotne różnice ze względu na miejsce zakupu. Wbrew pozorom ceny w popularnych marketach nie są niskie, Warto czasami odwiedzić kilka sklepów i dokonać porównania. Wyraźnym plusem marketów budowlanych jest natomiast możliwość skorzystania z atrakcyjnych promocji. Pełnowartościowy towar można czasami kupić w dobrych cenach. W przygotowaniu wstępnego kosztorysu bardzo pomocne są kalkulatory budowlane. Oczywiście wydatki zawarte w kosztorysie mogą się zmienić, kiedy inwestor przystępuje do realizacji prac. Kosztorys umożliwi jednak wstępną wycenę i pomoże sprawdzić, czy nie jesteśmy oszukiwani przez wynajęte firmy, które przedstawią swój kosztorys.

Podpisanie umowy

Wciąż wielu inwestorów popełnia podstawowy błąd, jakim jest brak podpisanej umowy. Umowa jest podstawowym zabezpieczeniem dla obu stron i dlatego muszą się w niej znaleźć ważne ustalenia. Przede wszystkim należy podać dokładne informacje o pracach do wykonania i terminach realizacji (w przypadku dłuższych remontów konieczny jest harmonogram). Istotny jest kosztorys, sposób i termin zapłaty, informacja kto i jakiej jakości materiały będzie kupował. Dobrze jest też umieścić punkt o ewentualnych gwarancjach. Ważne, by przed rozpoczęciem prac nie przekazywać żadnych zaliczek. No chyba, że firma jest odpowiedzialna za zakup materiałów. Wtedy jednak musi przekazać inwestorowi wszelkie faktury i rachunki.

Wymagać i kontrolować

Popularne przysłowie mówi “Pańskie oko konia tuczy” i dotyczy to również kontroli ekip odpowiedzialnych za budowę lub remont. Zleceniodawca musi kontrolować postęp prac i dokładnie sprawdzać, czy wszystko jest wykonywane rzetelnie. Na budowie trzeba wykazać się rzeczowością i konsekwencją. Tzw. przyjacielskie stosunki z ekipą nie są polecane. Inwestor musi terminowo i rzetelnie płacić, ale ma prawo wymagać dotrzymania zobowiązań.

Artykuł sponsorowany