Zakup mieszkania z rynku wtórnego – co warto wiedzieć?

W dzisiejszych czasach mało kto może pozwolić sobie na kupno nieruchomości bezpośrednio od dewelopera. Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z rynku wtórnego. Zarówno użytkowane już mieszkania, jak i domy są bowiem zdecydowanie tańsze. Przy rozglądaniu się za czterema kątami dla siebie, musisz jednak pamiętać o kilku sprawach. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, na co trzeba szczególnie zwracać uwagę.

Ogólny stan techniczny domu – jak ocenić?

Oprócz oczywistych kwestii takich jak metraż i funkcjonalność pomieszczeń, istnieje wiele aspektów, które musisz sprawdzić, aby nie narazić się na duże koszty. Zwróć uwagę na stan ścian – jeśli są one pęknięte, a np. na sufitach znajdziesz rysy, niestety należy zrobić remont. Poważniejsze kwestie pod kątem finansowym, które mogą wymagać naprawy to cieknące rury, problemy z licznikami albo z dachem. Niestety zwiastują one większe wydatki, jednak jest to także możliwość negocjacji ceny za dom. 

Instalacja do ogrzewania wody – co zweryfikować przy zakupie mieszkania?

Przy zakupie nieruchomości należy wykonać przegląd techniczny instalacji ogrzewania. W zależności od jej rodzaju należy zwrócić uwagę na elementy składowe, m.in.: grzejniki, zawory, elektryczne podgrzewacze wody. Wadliwe części trzeba będzie wymienić. Warto wiedzieć, że istnieją firmy, które profesjonalnie doradzają kupującym. Jeśli nie znasz się zatem na tych kwestiach, możesz skorzystać z pomocy fachowców. Niestety oko laika może nie wychwycić, że coś jest nie tak. 

Jeśli natomiast Twój budżet nie pozwala Ci na zatrudnienie specjalistów, przede wszystkim zorientuj się w jakim stanie są grzejniki, rury, czy ogrzewacze wody. Trzeba zweryfikować między innymi, czy grzałka nie jest spalona. Warto także skorzystać z poradników, które znajdziesz w internecie. Pamiętaj, aby zachować niezbędne kwestie bezpieczeństwa. 

Wyposażenie nieruchomości – czy podnosi ich wartość? 

Niekiedy zdarza się, że właściciel domu bądź mieszkania chce sprzedać je razem z całym wyposażeniem – meblami, sprzętem AGD itd. Pozornie podnosi to wartość nieruchomości. Pozornie, ponieważ niekiedy wyposażanie może okazać się słabe jakościowo, bądź znacznie zużyte. Najlepiej wówczas oddzielnie oszacować wartość większych sprzętów czy mebli. Pozwoli to podejść do ogólnej wyceny domu lub mieszkania w sposób uczciwy zarówno dla obecnego, jak i przyszłego właściciela.

Otoczenie nieruchomości 

Umiejscowienie potencjalnego domu również może wpłynąć na to, czy będzie Ci się tam dobrze żyło. Sąsiedztwo ze szkołą podstawową, gdy pracujesz zdalnie, może nie zapewnić zbyt wiele spokoju i ciszy na co dzień. Jeśli przenosisz się z mniejszej miejscowości bądź wsi, niekomfortowe dla Ciebie może być mieszkanie w centrum miasta, lub fakt, że w pobliżu znajdują się tory kolejowe. Weryfikacja okolicy interesującej nas nieruchomości to must have przy poszukiwaniach.

Jakie formalności muszę spełnić po kupnie domu lub mieszkania?

Zapłata sprzedającemu to niestety nie koniec Twoich wydatków. Po sfinalizowaniu transakcji musisz zgłosić fakt nabycia mieszkania lub domu odpowiedniej instytucji. Będzie to urząd gminy lub urząd miasta, w zależności od lokalizacji nieruchomości. Co powinieneś zrobić? Wypełnić formularz IN-1, który dotyczy informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych. Następnie należy złożyć go w gminie bądź urzędzie. Na Twój adres korespondencyjny przyjdzie decyzja z ustaloną  wysokością podatku do zapłacenia.

Artykuł sponsorowany

Fot. Pixabay