Chyba każdy, kto zwiedzał podparyski Wersal, pamięta kaskady fontann, które czynią to miejsce niezwykle urokliwym i kuszącym. Oczywiście nikt na serio nie myśli o tym, by w przydomowym ogrodzie “zafundować” sobie tak monumentalne fontanny, ale jedna niewielka – może nasz ogród uczynić niezwykłym miejscem, a samo zbudowanie fontanny nie jest tak trudnym zadaniem, jak może się wydawać.
Jak działa fontanna ogrodowa?
Fontanna ogrodowa jest dość prostym elementem małej architektury ogrodowej. Działa w obiegu zamkniętym. Składa się najczęściej ze zbiornika, pompy i dyszy kontrolującej obieg wody. Wszystkie pozostałe elementy zależą od oczekiwań, gustu i potrzeb właściciela ogrodu. Warto pamiętać, że w aranżacji miejsca, gdzie umiejscowiona będzie fontanna, można wykorzystać różne dodatkowe elementy: rzeźby, rośliny, kwiaty, figurki, kamienie. W działaniu fontanny wykorzystuje się ciśnienie wody, która jest z oczka wodnego lub innego pojemnika, wypychana za pomocą pompy do otworów dyszy. Właśnie ciśnienie reguluje częstotliwość i siłę rozprysku wody. Jeśli ciśnienie jest niewielkie, woda spływa delikatnie, spokojnie po zainstalowanych elementach fontanny. W przypadku wykorzystania ciśnienia dużego, woda się rozpryskuje.
Pompa do fontanny
Bez odpowiednich pomp fontanna nie może działać. Do fontann używa się dwóch rodzajów pomp. Zanim wybierze się odpowiednią, należy zapoznać się z parametrami. Im większą planujemy fontannę, tym większą moc powinna mieć pompa. To oczywiście wiąże się z wyższą ceną. Bardzo często spotykamy pompy elektryczne. Wymagają one stałego podłączenia do źródła prądu, co czasami może okazać się kłopotliwe., bo fontanna musi znajdować się blisko domu lub innego budynku z instalacją elektryczną. To nie jest konieczne w przypadku pomp solarnych. Działają na podobnej zasadzie jak panele słoneczne. Ponieważ praca fontanny ogrodowej nie wymaga dużej ilości energii, takie słoneczne zasilanie w zupełności wystarczy.
Wykonanie fontanny ogrodowej – to proste
W sklepach lub marketach budowlanych bez większego problemu kupimy gotowe fontanny. Jednak ich koszt jest dość wysoki. Lepiej więc zdecydować się na samodzielne wykonanie fontanny, bo nie jest to trudne przedsięwzięcie, a może dostarczyć wiele radości. Najpierw trzeba wybrać odpowiednie miejsce. W przypadku fontanny zasilanej elektrycznie istotna będzie odległość od źródła prądu. W przepadku pomp solarnych fontannę trzeba umiejscowić w miejscu słonecznym. Potem przygotujemy odpowiedni pojemnik, czyli silos na wodę. Pojemnik będzie całkowicie umieszczony w ziemi, więc nie warto zastanawiać się nad jego wyglądem. Musi być jedynie wytrzymały i odpowiedniej wielkości. Po umieszczeniu pojemnika w przygotowanym otworze, należy włożyć do niego wybraną pompę. Przewód zasilający i wąż powinny być wysunięte na zewnątrz. Konstrukcję zabezpieczamy pokrywą z kratką, a następnie agrowłókniną. Agrowłóknina zatrzymuje wszelkie drobne zanieczyszczenia. Całość konstrukcji należy odpowiednio zamaskować i udekorować. To ma być element zdobiący ogród. Do ozdobienia używa się dekoracyjnych kamieni, roślin lub kwiatów. Ogranicza tylko wyobraźnia.
Fontanna naziemna
Główna część fontanny może znajdować się również na powierzchni ziemi. W tym wypadku pojemnik musi mieć charakter ozdobny. Tego typu fontannę można umieścić na przykład w oczku wodnym lub w eleganckiej donicy, dzbanie, dużej wazie. Jeśli już ustalony zostanie pojemnik, należy do niego włożyć pompę i wyciągną na zewnątrz przewód zasilający. Otwór należy zakleić, by nie dopuścić do przeciekania pojemnika. Po zakończeniu technicznego uruchamiania fontanny, można przystąpić do aranżacji miejsca. Dobrym pomysłem jest ustawienie odpowiednich rzeźb albo zaaranżowanie kaskady z naturalnych kamieni. Przy fontannie powinna znaleźć się też roślinność, kwiaty. Aranżując miejsce w ogrodzie z fontanną, warto dostosować jej wygląd do charakteru ogrodu. Jeśli aranżujemy ogród w stylu śródziemnomorskim – idealne będą fontanny inspirowane dawnymi epokami, Miłośnicy klasyki na pewno zdecydują się na kamienne rzeźby np. greckich nimf. W ogrodzie tradycyjnym najlepiej będą wyglądały modele rustykalne.
Warto również pamiętać, że fontanna jest niezwykłym atutem ogrodu tylko wtedy, kiedy będzie zadbana i odpowiednio czyszczona.
Bogumiła Pierzchanowska
Fot. GeorgeB2, pixabay.com
Jakie akcesoria do pergoli ogrodowych wybrać dla komfortowego wypoczynku?