Jak wybrać klej do płytek

Jak wybrać klej do płytek

Kleje do płytek – temat zdawałoby się trywialny. A jednak warto przeczytać by uniknąć kłopotów. Budujemy dom, przeprowadzamy remont mieszkania, budujemy taras, przygotowujemy lokal do otwarcia – we wszystkich tych momentach spotkamy się z tematem płytek. Na rynku mamy nieprawdopodobne bogactwo płytek. Ich wybór może przyprawić o zawrót głowy. Problemem nie jest fakt, by kupić płytki, ale by kupić takie, które idealnie sprawdzą się we wnętrzu. Jeśli jednak, po długich perturbacjach, wybierzemy płytki, pojawia się następny problem. Płytki trzeba ułożyć, jaki więc kupić klej? To nie jest taki prosty temat. Jeśli zależy nam na trwałości umocowania płytek i ogólnej estetyce, powinniśmy poznać podstawowe informacje na ten temat.

Kleje do płytek

Płytki położone powinny być w sposób trwały. Dobierając kleje do płytek należy zwracać uwagę na kilka elementów. Bardzo istotny jest rodzaj tynku, na który płytki będą umiejscowione. W nowych wnętrzach zazwyczaj są one standardowe, w pomieszczeniach starszych zazwyczaj betonowe. Podłoże powinno być starannie przygotowane. Jeśli płytki były wcześnie zrywane – dokładnie oczyszczone. Inaczej montujemy płytki na podłodze, inaczej na ścianach. Niezwykle istotnym czynnikiem jest miejsce montażu – w pomieszczeniu czy na zewnątrz. Zwróćmy też uwagę na warunki, w jakich będą płytki użytkowane, czyli czy montujemy je w domu prywatnym, ogólnie dostępnym pomieszczeniu publicznym, czy będą wystawione na działanie promieni słonecznych lub środków chemicznych.

Zwracajmy uwagę na instrukcję

Producentom zależy na wysokiej jakości produktów. Starają się też podać bardzo szczegółowe instrukcje, jak z danym materiałem postępować. Informacje na opakowaniu zostały przemyślane, wielokrotnie przetestowane i prawidłowo podane. Należy się do nich stosować i dobrze czytać oznaczenia. W razie wątpliwości warto zapytać sprzedawcę ewentualnie zapoznać się wcześniej z obszerną literaturą, choćby w internecie. Zazwyczaj jest tak, że kupując płytki od razu uzyskujemy informację, jaki klej do nich pasuje. Przygotowanie zaprawy klejowej jest bardzo istotne. Często popełnianym błędem jest na przykład dodanie zbyt dużej ilości wody, nieprawidłowa grubość zaprawy lub sposób jej nakładania. Postępowanie według zaleceń producenta gwarantuje nam uzyskanie właściwego efektu i trwałość płytek.

Rodzaje klejów do płytek

Kleje do płytek zazwyczaj kupujemy jako suche mieszanki, które przed wykonaniem pracy mieszamy z wodą. Rzadziej kupujemy jako gotowe do użycia zaprawy albo mieszankę dwuskładnikową. Skład klejów do płytek pozwala na wyróżnienie kilku rodzajów:

  • Klej cementowy (C) jest plastyczny i szybkowiążący. W swoim składzie zawiera cement, polimery, wypełniacze mineralne. Dostępny w postaci suchej mieszanki, która jest mieszana z wodą bezpośrednio przed użyciem. Jest to najpopularniejszy obecnie na rynku klej. Jeśli używany jest do położenia gresu, marmuru lub piaskowca (czyli płytki o dużej nasiąkliwości) powinniśmy wybrać klej, posiadający w swoim składzie cement biały.
  • Klej dyspersyjny (D) przeznaczony jest do podłoży o trudnym charakterze, wymagających. Dostępny w postaci gotowej w zaprawy idealnie nadają się na podłoża odkształcone. Są często wykorzystywane przy montowaniu płytek na podłożach kartonowo-gipsowych, płytach drewnopodobnych.
  • Klej żywiczny (R) jest wodoszczelny i dlatego idealnie nadaje się na podłoża szczególnie narażone na działanie wody i ekstremalnych czynników atmosferycznych. Ze względu na dobrą przyczepność jest często używany na podłożach plastikowych i metalowych.

Wybór kleju do płytek

Wybór kleju jest również uzależniony od wielkości płytek i rodzaju pomieszczenia. Coraz modniejsze płytki wielkoformatowe. Są dość duże i cienkie – z tego powodu do ich położenia należy używać kleju o dużej przyczepności i elastyczności. Chętnie wykorzystywany gres najczęściej spotyka się na zewnątrz budynków. W tym przypadku konieczny jest klej mrozoodporny. Sporo kłopotów sprawiają delikatne mozaiki. Jeśli będą transparentne, niezbędna będzie biała zaprawa. W pozostałych przypadkach warto zdecydować się na klej z dużą przyczepnością. Pożądany efekt pięknych płytek osiągniemy tylko wtedy, kiedy dobierzemy odpowiedni klej.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. pix4free