Jakie rodzaje szkła stosować we wnętrzach?

Szkło we wnętrzach

Szkło we wnętrzach to dobre rozwiązanie, gdy chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, doświetlić ją i rozjaśnić lub wydzielić jakąś część pomieszczenia. Podpowiadamy jaki rodzaj szkła najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach.

Pasuje do nowoczesnych apartamentowców, loftów i budynków z wielkiej płyty. Może być stosowane w sypialni, kuchni, salonie i łazience. Dobrze czuje się z innymi rodzajami materiałów, dzięki czemu można łączyć je z drewnem, stalą czy ceramiką. Szkło coraz częściej gości w naszych wnętrzach, szklane mogą być już nie tylko drzwi, lecz także podłogi, ściany i schody.

Jak dobrać rodzaj szkła do wnętrza?

Produkowane przez Saint-Gobain szkło może być stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych. Szkło we wnętrzach sprawdza się zarówno w przypadku pałacowych rezydencji, jak i w nowoczesnych budynkach. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na szklane schody, przeszklone fasady okienne, szklane blaty stołów, czy jedynie na pojedyncze szklane wstawki, dodamy pomieszczeniu elegancji i charakteru. Chcąc urządzić wnętrze „z klasą”, możemy wybierać spośród takich rodzajów szkła, jak:

  • szkło lakierowane – ma różne kolory, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, może być alternatywą dla kafelków w łazience, glazury lub mozaiki w kuchni,
  • szkło laminowane – ten gatunek szkła sprawdzi się jako przepierzenie do salonu czy oryginalny sposób na wydzielenie części pomieszczenia, szkło laminowane zbudowane jest z kilku formatek połączonych specjalną folią, można umieścić w nim dowolny motyw dekoracyjny, a nawet zdjęcie,
  • cras-glass – to wielowarstwowe szkło, którego powierzchnia usiana jest pęknięciami, ten rodzaj szkła jest często stosowany jako front mebli, blat stolika, blat kuchenny czy ścianka działowa.

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem są częściowe przeszklenia, które umożliwiają swobodne przenikanie światła. Używając szkła w lokalach usługowych, warto na przeszklonej witrynie umieścić naklejkę ozdobną po to, by nikt nie chciał przejść przez szklaną ścianę. We wnętrzach można znaleźć także szkło klejone, które sprawdza się w ramach i profilach. Ten rodzaj szkła nie rozpryskuje się po stłuczeniu, lecz pozostaje na zabezpieczającej je folii. Jest to rozwiązanie polecane osobom mającym małe dzieci.

Szkło we wnętrzach – zalety zastosowania

Zastosowanie szkła we wnętrzach – niezależnie od ich charakteru – otwiera przestrzeń, optycznie powiększa pomieszczenie i doświetla je. Wnętrza, w których gości szkło, wydają się jaśniejsze i bardziej eleganckie. Mamy wiele opcji do wyboru: szkło może być elementem szafy przesuwnej, blatu, mogą być z niego wykonane schody lub półki.

Szklane powierzchnie dobrze „czują się” w małych mieszkaniach, którym dodają przestronności. To uniwersalne rozwiązanie, które pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Ponadto szkło dobrze czuje się z każdym materiałem wykończeniowym, co oznacza, że bez obaw możemy łączyć je z drewnem, stalą, ceramicznymi kafelkami czy wylewką żywiczną. Wbrew pozorom szklane powierzchnie są również wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości. Do ich codziennej pielęgnacji wystarczy szmatka wykonana z miękkiego materiału i zwykły płyn do szyb. Zastosowanie szkła do aranżacji wnętrza to bezpieczne rozwiązanie – do wykonania przezroczystej witryny używa się hartowanego szkła, które jeśli dojdzie do stłuczenia, rozpada się na małe kawałeczki.