Grzejnikowe, podłogowe czy mieszane – jakie ogrzewanie do domu najlepiej wybrać?

Zapewnienie ciepła uznaje się za jedno z największych wyzwań, przed którymi stajemy podczas budowy lub remontu domu. Zdecydowanie polski klimat nie zalicza się do najłagodniejszych, dlatego też trudno wyobrazić sobie dom, który nie byłby wyposażony w sprawny system grzewczy, zapewniający komfort wszystkim domownikom.

Ogrzewanie często potrafi być największym obciążeniem dla domowego budżetu, dlatego trzeba dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne możliwości, aby wybrać optymalne rozwiązanie, które zadowoli nas pod względem efektywności, nie przekraczając przy tym naszych możliwości finansowych. Na jakie systemy warto zwrócić uwagę?

Grzejnikowe, podłogowe czy mieszane – jakie ogrzewanie do domu najlepiej wybrać

Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje instalacji. Zalicza się do nich ogrzewanie:

  • Grzejnikowe,
  • Podłogowe,
  • Mieszane.

W ramach każdej grupy produktów można znaleźć odmienne modele oraz sposoby rozwiązania całych instalacji. Które z nich warto wykorzystać i dlaczego? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Tradycyjne ogrzewanie grzejnikowe

Powszechnie w polskich domach używa się wciąż klasycznych grzejników wodnych, znanych chyba każdemu z nas. Potrafią one mieć rozmaitą konstrukcję. Wyróżnia się między innymi rozwiązania konwektorowe, członowe (z tak zwanymi żeberkami) oraz płytowe. Każdy z nich może być też wykonany z różnych metali. Do najczęściej stosowanych stopów zalicza się: aluminium, stal oraz żeliwo.

Jak działają grzejniki wodne? W instalacji, zbudowanej z rur, pieca i grzejników, rozmieszczonych w całym domu, krąży ciepła woda, o temperaturze ok. 50 stopni Celsjusza. Każdy z grzejników przekazuje ciepło do powietrza w pomieszczeniach. Zachodzi wówczas zjawisko konwekcji, Ciepłe powietrze unosi się pod sufit, a w momencie gdy zaczyna się schładzać, powoli opada. Proces odbywa się w sposób ciągły, wymuszając nieustanny ruch cząsteczek w danej przestrzeni.

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie grzejnikowe? Przede wszystkim jest to opcja dla wszystkich, którzy szukają oszczędności, gdyż system jest zdecydowanie tańszy w montażu niż ogrzewanie podłogowe. Dodatkowo jest skuteczniejszy niż typy ogrzewania w pomieszczeniach, w których znajduje się duża ilość mebli oraz drewniane, grube podłogi, które nie przepuszczają zbyt dobrze ciepła.

Ogrzewanie podłogowe

Istnieją różne rodzaje ogrzewania podłogowego. Można postawić na maty i folie grzewcze oparte na podczerwieni lub na bardziej standardowe, wodne ogrzewanie podłogowe, które stosuje się z powodzeniem już od dłuższego czasu. W systemie wodnym, rury pokrywa się wylewką, co niestety znacząco ogranicza szanse na późniejsze poprawki. Dlatego znacznie praktyczniejsze są rozwiązania na podczerwień, ponieważ umożliwiają wprowadzanie rozmaitych modyfikacji w instalacji, nawet po jej wykonaniu.

Trzeba jeszcze zastanowić się, jakie rodzaje wykończenia podłóg sprawdzają się najlepiej przy ogrzewaniu podłogowym? Najlepszymi przewodnikami są okładziny kamienne oraz płytki, które łatwo się nagrzewają i pomagają utrzymywać ciepło przez dłuższy czas.

Nowoczesne ogrzewanie podłogowe daje olbrzymią wygodę użytkowania. Posadzka jest zawsze przyjemna w dotyku, a my odczuwamy komfort cieplny przy zdecydowanie niższych temperaturach niż w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Ponadto system grzewczy zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w każdym pomieszczeniu, sprawiając, że wnętrza są bardziej ustawne.

Zarówno ogrzewanie wodne, jak i na podczerwień, w głównej mierze opiera się na promieniowaniu. Podczerwień nie ogrzewa powietrza, a tylko znajdujące się na drodze fal przegrody oraz elementy wyposażenia. Dzięki temu, przy znacznie mniejszym zużyciu energii, możemy odczuwać komfort i ciepło w każdym pomieszczeniu.

Instalacja podłogowa pozwala na uzyskiwanie wysokiej sprawności systemu grzewczego, co z kolei potrafi przekładać się na znaczące obniżenie domowych rachunków.

Warto też pamiętać, że w budynkach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe, nie występują ciągłe i gwałtowne ruchy powietrza oraz zanieczyszczeń (np. kurzu, roztoczy), spowodowane konwekcją. Z tego powodu są one rekomendowane alergikom.

Systemy mieszane grzejnikowo-podłogowe

Grzejnikowe, podłogowe czy mieszane – jakie ogrzewanie do domu najlepiej wybrać

W niektórych domach instalacja podłogowa może okazać się niewystarczająca, zwłaszcza jeśli mamy sporo przeszkleń, pomieszczenia zastawione dużą ilością mebli lub grube, drewniane podłogi. Wówczas warto skorzystać z systemu łączącego ogrzewanie podłogowe (na przykład w łazience lub na jednej kondygnacji) z tradycyjnymi grzejnikami.

Instalacja jest bardziej rozbudowana i wymaga zastosowania dodatkowych elementów, ale pozwala skutecznie ogrzać wszystkie pokoje, minimalizując koszty eksploatacji ogrzewania.

Trzeba pamiętać, że system mieszany z wodną instalacją podłogową i grzejnikami powinien być podłączony najlepiej do kotła na paliwa stałe z dodatkowym osprzętem, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

***

Budowanie domowego ogrzewania wymaga podjęcia decyzji, wiążących się z konkretnymi pracami budowlano-remontowymi oraz zróżnicowanymi kosztami. Teoretycznie najtańszym rozwiązaniem jest instalacja grzejnikowa. Za to niższe koszty eksploatacji gwarantuje ogrzewanie podłogowe albo rozwiązania mieszane, które pozwalają w pełni dopasować temperaturę w domowych wnętrzach do naszych potrzeb.

Komfort i przytulność domu są nierozłącznie powiązane z ogrzewaniem. Warto zatem dokładnie zaplanować całą instalację tak, żeby nawet w najmroźniejsze, zimowe dni móc poczuć się w domu bardziej jak w pałacu niż w twierdzy.

Systemy mieszane grzejnikowo-podłogowe