Grzyb i pleśń na ścianie – trzeba z tym walczyć

Grzyb i pleśń na ścianie

Jak wyliczyli specjaliści około 30% zagrożeń zdrowotnych wynika z obecności grzyba i pleśni w mieszkaniu lub domu. Grzyb jest organizmem, który błyskawicznie się rozprzestrzenia i doskonale rozwija w każdych warunkach i na różnych powierzchniach: drewnie, tynkach, tkaninach. Stanowi poważne zagrożenia zdrowia powodując schorzenia alergiczne, grzybice skórne, grzybice błon śluzowych, ryzyko wystąpienia astmy, a nawet nowotworów. Niekorzystnie też wpływa na układ odpornościowy organizmu. Warto przeanalizować, co jest przyczyną występowania grzyba i pleśni oraz jakie są skuteczne metody walki.

Kiedy wiadomo, że to jest grzyb?

Najwłaściwsza wilgotność w mieszkaniu nie powinna przekraczać 65% przy temperaturze 22 stopni. Jeśli wilgotność dochodzi do 80% albo ją przekracza, a dodatkowo utrzymuje się przez kilka dni, to stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni. Na ścianach, szczególnie w miejscach ciemnych, pojawiają się wykwity w kolorach: czarnym, brunatnym albo zielonym. Dodatkowo towarzyszy im specyficzny zapach stęchlizny, niewietrzonego pomieszczenia, którego nie da się zlikwidować. Należy zauważyć, że tego typu symptomy mogą się pojawić nie tylko w budynkach starych, ale i nowych.

Skąd grzyb w mieszkaniu?

Jeśli na ścianie pojawiają się zielono-czarne kropki to niestety jest to sygnał, że mamy w domu pleśń. Jest to dość niepokojąca informacja świadcząca, że w mieszkaniu jest słaba wentylacja, a wilgoć jest niwelowana w nieprawidłowy sposób. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

  • Usterki techniczne budynku: nieszczelne obróbki blacharskie, przeciekający dach, mostki termiczne, słaba izolacja stropów i podłogi – to wszystko powoduje, że woda spływa nieprawidłowo, pojawiają się zacieki, wilgoć, a potem pleśń.
  • Uszkodzenie instalacji wodnej, kanalizacyjnej, grzewczej.
  • Niewłaściwe korzystanie z pomieszczeń (nieodprowadzanie powstałej wilgoci na zewnątrz) – brak właściwej wentylacji.

Wilgoć w budynku – jak walczyć z grzybem

Powierzchowna likwidacja grzyba czy pleśni nie jest większym problemem. Na rynku jest wiele dostępnych produktów, które to umożliwiają. Jednak, jeśli nie usunie się przyczyny, pleśń będzie pojawiała się ponownie. W przypadku, kiedy za powstanie pleśni odpowiada przeciekający dach, nieszczelne instalacje – trzeba zacząć od ich naprawy. Tylko likwidując przyczynę, możemy walczyć ze skutkami. Przyczyną pleśni mogą być też błędy popełnione przy budowie budynku. W tym wypadku naprawa jest długa, skomplikowana i kosztowna. Alternatywną metodą jest iniekcja. Polega ona na wstrzykiwaniu w ścianę specjalnych środków chemicznych, które tworzą dodatkową izolację i chronią przed wilgocią.

Osuszanie ścian

Dodatkowa izolacja niestety nie wystarczy. Konieczne może się okazać osuszanie budynków. Najszybciej zaradzą tu osuszacze. Jeśli nie mamy możliwości skorzystać z tych profesjonalnych urządzeń, należy pomieszczenie intensywnie wentylować i ogrzewać. Pamiętajmy również, że ściany, które nie zostały dostatecznie osuszone, nie należy ocieplać styropianem. Jest to materiał, który zatrzyma wilgoć w domu. Najpierw więc suche ściany, dopiero potem uszczelnianie styropianem.

Pleśń w domu – jak usunąć?

Możliwa jest też sytuacja, kiedy grzyb pojawia się jedynie na ścianach wewnętrznych i nie jest spowodowany żadnymi usterkami technicznymi. Jego usunięcie jest wtedy zdecydowanie łatwiejsze. Jeśli grzyb zdążył wedrzeć się w głąb ściany, koniecznym może okazać się zrywanie tynku. W mniej skomplikowanych przypadkach wystarczy ścianę dokładnie wyczyścić wodą, do której doda się chlor. Ścianę czyści się szczotką o sztywnym włosiu. Po usunięciu pleśni, należy wszystko powoli i dokładnie wysuszyć. Kolejnym krokiem będzie nałożenie środka grzybobójczego, stosując się dokładnie do instrukcji producenta. Na tak odgrzybioną i przygotowaną ścianę można w końcu nałożyć farbę. Idealnie, by zawierała dodatkowe środki grzybobójcze. W ten sposób problem grzyba w domu zostanie rozwiązany.

Artykuł sponsorowany