Idealny stół do kuchni i jadalni

stół do jadalni
Stół do jadalni jest jednym z najczęściej używanych i najważniejszych mebli w domu. Dlatego rozważając zakup mebli do jadalni należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Powiedzenie „kup dobrze, kup raz” znakomicie pasuje do filozofii less is more. Stół do jadalni nie należy do najtańszych, dlatego warto dobrze przemyśleć zakup i wybrać taki mebel, który będzie Ci służył przez całe życie.

Niezależnie od tego, jakie materiały są odpowiednie do Twojej aranżacji: czy potrzebujesz szkła, marmuru, metalu czy litego drewna, możliwości są nieograniczone. Współcześnie każdy kształt i każdy kolor to kwestia ceny.  Jeśli jednak chcesz by Twój stół służył przez wiele lat, to postaw na pełne drewno. Dlaczego? Ponieważ bez trudu można je rewitalizować, nie wydając zbyt wiele.

Zakup mebli przez Internet może być onieśmielający. Np. zestaw do jadalni, który pozostanie w Twojej rodzinie przez pokolenia, powinien być tak wybrany by służył przez wiele pokoleń. Strach przed zakupem nieodpowiedniej jakości mebli może być paraliżujący, tym bardziej, że ceny w czasie inflacji bardzo wysoko poszybowały. Dlatego postaram się doradzić Ci na co zwrócić uwagę wybierając meble do jadalni.

  •     Jaki rodzaj drewna powinieneś kupić?
  •     Czy można je bejcować na dowolny kolor?
  •     Czy stół powinien być rozkładany?
  •     Czy wystarczy Ci 6-osobowy stół, czy też lepiej wybrać 8-osobowy?

Dlaczego wybrać drewniany stół?

Drewniany stół do jadalni jest jednym z najpopularniejszych wyborów i nie bez powodu. Drewno jest klasyczne, trwałe i łatwo je naprawić jeśli ulegnie uszkodzeniu. Jest też niesamowicie piękne, a w otoczeniu naturalnych materiałów ludzie mają lepsze samopoczucie i są zdrowsi. Do wyboru jest tak wiele różnych odmian drewna, czy to sosna, orzech czy dąb, że bez trudu dobierzesz coś dla siebie. Każdy kawałek drewna ma naturalne usłojenie, które pokazuje charakter i głębię, a ponieważ nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, każdy stół jest wyjątkowy. Stoły z litego drewna należy zaimpregnować i polakierować. Trzeba również uważać by nie postawić na lakierowanej powierzchni gorącego kubka, czy też garnka. Może pozostawić nieładny ślad. W przypadku stołów pokrytych tylko bejcą trzeba zwrócić uwagę by nie wylały się na niego barwne napoje i tłuste sosy. Jeśli napój lub jedzenie zostanie rozlane, należy je natychmiast wytrzeć, ponieważ może to z czasem doprowadzić do pękania i pęcznienia drewna.

Praktyczne rozwiązania

Kolejnym elementem stołu do jadalni, który należy wziąć pod uwagę, są nogi stołu. Często zapominamy, że nogi i podpory stołu mogą decydować o tym ile osób może zasiąść przy stole.  Kiedy patrzysz na stół w jadalni, usiądź przy nim i upewnij się, że możesz skrzyżować nogi. Weź pod uwagę wyższych członków rodziny lub gości i upewnij się, że jest wystarczająco dużo miejsca na dłuższe nogi. Stół z nogami umieszczonymi w rogach jest wygodniejszy od tych z podporą umieszczoną centralnie. Można swobodnie dopasować do  niego krzesła, niezależnie od tego czy zdecydujesz się na masywny kształt, czy ozdobny wzór lub misterną podstawę.

Stół do jadalni jako element wystroju wnętrza

Stół zajmuje dużą przestrzeń, nie może więc być zaniedbany, nieładny czy źle wykonany. Jest to najbardziej rzucający się w oczy element wyposażenia jadalni. Może też z powodzeniem zastąpić ścianki działowe pomiędzy kuchnią i jadalnią. Stanowi naturalną przestrzeń, w której skończyła się część robocza – kuchenna i rozpoczęła strefa jadalni. To pozwala na zdynamizowanie przestrzeni i optycznie większą powierzchnię. Warto więc wybrać taki stół do jadalni, który będzie przyciągał wzrok i cieszył zmysł estetyki. Ciekawy design charakteryzuje stoły w stylu loft.

Stół do jadalni jako blat roboczy

Często funkcje ozdobne stołu muszą ustąpić funkcjom praktycznym. Zazwyczaj duży stół w jadalni służy nie tylko do spożywania posiłków. Dzieci odrabiają przy nim lekcje, rodzice przygotowują się do pracy, a babcia z dziadkiem chętnie ulepią wraz z wnukami pierogi, czy przygotują pisanki na Wielkanoc. Jest to epicentrum życia rodzinnego i spełnia wiele funkcji.Warto więc zadbać o to by był odpowiednio duży, wysoki i ładny. Nie bez znaczenia pozostaje dobór krzeseł do stołu w jadalni. Wygodne i praktyczne krzesła pozwolą cieszyć się wspólnym czasem.

Wysokość stołu

Wysokość blatów roboczych i stołu powinna byś dostosowana do domowników. Co prawda standardowo blaty osadzane są na wysokości 75 cm nad ziemią, jednak można wybrać inny wymiar. Dla osób wysokich odpowiednie będą blaty na wysokości 90 cm od podłogi. Przy wyższym stole powinniśmy postarać się o poduchy na krzesła, które pozwolą dzieciom na swobodne korzystanie z jadalni.

Oświetlenie jadalni

Podczas długich, zimowych wieczorów, kiedy dzieci odrabiają lekcje, a rodzice przygotowują się do pracy, nie może zabraknąć odpowiedniego oświetlenia, które pozwala na komfort świetlny i jednocześnie nie drenuje portfeli. W jadalni zaleca się stosowanie źródeł światła o barwie ciepłej bieli, o temperaturze barwowej 2700K. W jadalniach źródła światła są zwykle wyrównane ze środkiem stołu. Żyrandole, lampy wiszące i światła liniowe są elementami oświetleniowymi, które najlepiej aranżują światło w jadalni.  Do oświetlenia stołu wystarczy jeden żyrandol. Można również zastosować trzy lampy wiszące. Dzięki technologii LED nowoczesne lampy liniowe będą stylowym wyborem do oświetlenia prostokątnych stołów. Oświetlenie jest dobrą okazją do uzupełnienia wystroju pomieszczenia i stworzenia pożądanej atmosfery.