Sufit podwieszany – najczęstsze błędy przy projektowaniu i montażu konstrukcji

Sufit podwieszany

Zastosowanie rozwiązania konstrukcyjnego, takiego jak podwieszany sufit, nie ogranicza się jedynie do salonu. Można zastosować go również w sypialni, kuchni połączonej z jadalnią, w łazience oraz w przedpokoju. 

Sufit podwieszany jest traktowany głównie jako element aranżacji wnętrza. Wyjątkowy efekt wizualny można uzyskać na przykład przez połączenie sufitu podwieszanego z oświetleniem. Niemniej omawiane rozwiązanie konstrukcyjne może pełnić także inne funkcje. Decydując się na jego zastosowanie, należy  mieć na uwadze wymogi techniczne oraz ograniczenia wynikające z zastosowania sufitu podwieszanego.

Podstawowe funkcje sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany jest jednym ze sposobów wykończenia surowej powierzchni stropu. Sufit podwieszany poprawia również ciepłochronność i izolacyjność akustyczną. Omawiane rozwiązanie poprawia estetykę starego stropu, zwłaszcza w połączeniu z efektownym oświetleniem. Pod podwieszanym sufitem można ukryć nieestetyczną instalację. Biorąc pod uwagę konstrukcję sufitu podwieszanego można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje – jednorodny oraz kasetonowy. Sufit jednorodny posiada poszycie wykonane z płyt gipsowo – kartonowych, natomiast sufit kasetonowy posiada poszycie wykonane z ozdobnych kasetonów. Ten ostatni sprawdzi się głównie w małych pomieszczeniach.

Sufit podwieszany a wysokość pomieszczenia

Sufit podwieszany może powodować obniżenie pomieszczenia nawet o 10 cm. Obecnie na rynku materiałów budowlanych dostępne są specjalne konstrukcje z pokryciem z płyt g-k, które nie powodują znacznego obniżenia sufitu. Sufity podwieszane są coraz częściej wykorzystywane w domach jednorodzinnych, ponieważ umożliwiają wykonanie nietypowej aranżacji wnętrza. Korzyścią płynącą ze zmniejszenia kubatury pomieszczenia jest zmniejszenie zużycia energii cieplnej potrzebnej do ogrzania pomieszczenia. Jednak z drugiej strony, obniżenie pomieszczenia nie powinno powodować obniżenia jego wysokości poniżej dopuszczalnych norm technicznych. Wysokość pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna wynosić co najmniej 2,5 metra.

Oświetlenie przy suficie podwieszanym

Często stosowanym oświetleniem przy suficie podwieszanym jest zamontowanie żarówek LED bez opraw, w celu uzyskania efektu awangardowej aranżacji. Omawiane rozwiązanie konstrukcyjne można połączyć również z zastosowaniem oświetlenia punktowego. Ponadto, przy suficie podwieszanym można zastosować żyrandol lub plafony. Wybór oświetlenia powinien zostać dokonany jeszcze w okresie projektowania sufitu podwieszanego. Wszelkie elementy powodujące obciążenie muszą zostać uwzględnione przed montażem, aby nie doszło do pęknięć.

Wybór solidnego wykonawcy

Nieodpowiedni sposób montażu sufitu podwieszanego należy do głównych przyczyn zawalenia się jego konstrukcji. Na rynku są dostępne zróżnicowane systemy sufitów podwieszanych, charakteryzujące się odmiennymi zasadami montażu, dopuszczalnymi obciążeniami oraz rozstawem zawiesi i profili. Wykonanie sufitu podwieszanego wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego nie warto samodzielnie podejmować się tego zadania.

Częste błędy przy montażu sufitu podwieszanego

Do podstawowych błędów popełnianych przy wykonywaniu sufitu podwieszanego należy nieprawidłowe dobranie typu płyty gipsowo – kartonowej, typu rusztu i zawiesia. Płyty gipsowo – kartonowe powinny być dostosowane do wilgotności i potrzeb związanych z ognioochronnością, izolacją akustyczną i termiczną.

Konstrukcja nośna sufitu powinna być zawieszona na wieszakach mocowanych obrotowo ze sprężynach i prętach mocujących. Elementy mocowania bezpośredniego sprawdzą się wyłącznie w przypadku, gdy odległość sufitu podwieszanego od stropu wynosi maksymalnie 12 cm. Ruszt z profili metalowych może zostać zbudowany w układzie krzyżowym jednopoziomowym lub dwupoziomowym. Nieodpowiednio dobrany rozstaw do typu rusztu należy do podstawowych błędów przy montażu sufitu podwieszanego.

Jednym z błędów popełnianych przy montażu sufitu podwieszanego jest również nadmierne obciążenie powierzchni sufitu. Żyrandole i wiszące półki nie powinny być podwieszone do sufitu – muszą zostać podwieszone bezpośrednio do stropu.

Sufit podwieszany zapewnia wyjątkowy efekt wizualny, jednak nieprawidłowo wykonany może grozić budowlaną katastrofą. Dlatego decydując się na takie rozwiązanie warto skonsultować swoją decyzję z architektem i powierzyć wykonanie remontu sprawdzonej, profesjonalnej ekipie budowlanej, która posiada doświadczenie w wykonywaniu podwieszanych sufitów.