Lubartowska 20 – rekonstrukcja przedwojennej kamieniczki

Na warszawskiej Pradze Południe, w okolicy placu Szembeka, powstanie replika przedwojennej kamieniczki.

Inwestycję realizuje holding NC Investment, którego prezes, Piotr Laszkiewicz mówi : „Stara część Pragi i otoczenie Placu Szembeka stwarzają klimat do budowania takich replik. Mieliśmy bardzo precyzyjną wizję tego, jak ten budynek powinien wyglądać. Wydawało się naturalne, że coś, co będzie kamienicą będzie wyglądało znacznie lepiej niż nowoczesna zabudowa, mimo że nie wszystkie budynki, jakie są w okolicy mają charakter kamieniczny. Pierzeje tej części miasta skłaniają do budowy właśnie takich domów w przedwojennym stylu i one zapewne będą powstawały. Mam nadzieję, że nasza kamieniczka wytyczy ten kierunek. Jest ona dla klientów o sprecyzowanym, wyrobionym guście, którzy doceniają rozwiązania klasyczne i związany z nimi wystrój”.

Kamienica została zaprojektowana przez pracownię architektoniczną Wawa Architekci, natomiast generalnym wykonawcą została firma NC Construction. Stan zerowy ma zostać osiągnięty już w maju 2018 roku natomiast zakończenie inwestycji planowane jest na kwiecień 2019 roku.

Kamienica docelowo ma mieć sześć kondygnacji, w tym parking podziemny. Na parterze znajdzie się miejsce na lokale komercyjne. Mieszkania przy Lubartowkiej 20 będą miały 3 pokoje i około 60 metrów powierzchni. Każde mieszkanie będzie wyposażone w balkony typu porte-fenêtre i klasyczne, od strony podwórza. Od ulicy takie rozwiązanie źle wygląda w przypadku kamienicy i prawie nie występuje ono w stołecznych obiektach historycznych tego typu.

Architekt odpowiedzialny za projekt, pan Piotr Mortka opisuje pracę nad projektem mówiąc: „Wzięliśmy pod uwagę nie tylko obecne trendy w architekturze, ale także uwzględniliśmy formę architektoniczną budynku bliską modernizmu lat 30. ubiegłego wieku. Niejednokrotnie miała ona charakter »architektury narodowej«. Stąd też występowanie obramowań okien oraz wejścia głównego do budynku w formie zbliżonej do bramy z przełomu XIX i XX wieku i okresu międzywojennego. Drzwi wejściowe do lokali mieszkalnych mają obramowania i dodatkowo portyk nad nimi.  Wystrój części wspólnych budynku nawiązuje swoją formą do kamienic mieszczańskich końca XIX i początku XX wieku oraz międzywojnia”.