Przymierzasz się do zakupu mieszkania? Poznaj 5 naszych wskazówek

mieszkania

Zakup mieszkania to ważna i mająca szereg konsekwencji decyzja w naszym życiu. Na nowe lokum będziemy musieli wydać oszczędności całego naszego życia lub zadłużyć się na wiele lat. Na co warto zwracać uwagę, decydując się na zakup mieszkania? Przeczytajcie nasz tekst i zapoznajcie się z najważniejszymi kwestiami z tym związanymi.

 Z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Zakup z rynku pierwotnego wiąże się z nabyciem nowego mieszkania z nowymi systemami wodno-kanalizacyjnymi, oświetleniowymi i grzewczymi. Wiąże się również ze znacznie większym wydatkiem. Zazwyczaj nowe nieruchomości Nowy Sącz powstają z dala od centrum dużych miast, a lokalizacja na obrzeżach zmusza do posiadania sprawnego auta i konieczności codziennego dojazdu do pracy oraz stania w korkach. Z kolei rynek wtórny, choć zazwyczaj wiąże się z bardziej atrakcyjną lokalizacją, wymusza na nas często gruntowny remont, komunikowanie się z zarządem osiedla oraz kwestiami prawnymi. Każde z rozwiązań wymaga dobrego skonkretyzowania swoich potrzeb i oczekiwań względem przyszłego lokum.

Jak duże mieszkanie warto kupić?

Wielkość mieszkania najlepiej dostosować do liczby domowników, zapotrzebowania rodziny i oczywiście jej zamożności. Warto mierzyć siły na zamiary i nie zadłużać się w banku ponad miarę. Mieszkanie zawsze można zamienić na większe w miarę powiększania rodziny.

2- czy 3-pokojowe? Jak obliczyć potrzebną przestrzeń?

Większość z nas marzy o dużym przestronnym apartamencie. Niestety realia zmuszają nas często do rezygnacji z marzeń i wyboru takiego mieszkania, na jakie nas po prostu stać. Na rynku najszybciej wyprzedają się nieruchomości 2- i 3-pokojowe, idealne dla rodziny 2+1.