Jak wybrać wózek widłowy?

Wózki widłowe w znaczny sposób ułatwiają pracę w wielu miejscach, m.in. w sklepach, placach budowy czy hurtowniach, a nawet na halach produkcyjnych. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest jednak łatwy i wymaga namysłu oraz rozważenia kilku kwestii, które wpływają na komfort późniejszego użytkowania pojazdu. Na co zatem warto zwrócić uwagę, aby cieszyć się dobrym wózkiem bez zbędnego drenażu kieszeni?

Podstawowe kryterium wyboru wózków widłowych to ich udźwig. Dane podawane przez producenta dotyczą z reguły tylko określonych warunków tj. podnoszenie ładunków o określonym środku ciężkości i wysokości unosu. Warto pamiętać, że zaprojektowany na 3 tony wózek może być zdolny do podniesienia tylko 1 tony jeśli towar będzie niewymiarowy.

Kolejną, bardzo istotną, kwestią jest wybór właściwego masztu. Na rynku dostępne są obecnie maszty simplex czyli z ramą pojedynczą, duplex z podwójną bądź 3-częściowe zwane triplex. Ich wybór uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju wykonywanych prac oraz wysokości na jaką będą podnoszone ładunki.

Nie mniej istotny w wyborze wózka jest rodzaj ogumienia. Dostępne są dwa rodzaje opon – pełne superelastyczne i pneumatyczne. Te pierwsze charakteryzują się dłuższą żywotnością i zalecane są przede wszystkim do pracy na równym terenie. Opony pneumatyczne cechuje natomiast lepszy stopień amortyzacji, co podnosi ich wytrzymałość mechaniczną.

Kluczowym elementem przy wyborze wózka jest również rodzaj zasilania. Dostępne są pojazdy z napędem elektrycznym, z instalacją LGP oraz z silnikiem diesela. W zależności od tego, urządzenia pracują w ściśle określonych warunkach. Właśnie dlatego już na etapie zakupu wózka należy wziąść pod uwagę wszystkie jego potencjalne zastosowania.

Serwisowanie i naprawa wózków widłowych to ostatnia kwestia, którą trzeba rozważyć decydując się na własny pojazd. Nie ulega wątpliwości, że lepiej kupić sprzęt droższej ale renomowanej firmy niż tańszy i jednocześnie gorszy jakościowo odpowiednik.

Na rynku wózków widłowych istnieje mnóstwo profesjonalnych firm, które oprócz sprzedaży oferują również opcję ich wynajmu. Choć podjęcie właściwej decyzji nie jest proste, to mając na uwadze powyższe kwestie, można dokonać dobrego wyboru.