Jak wybrać idealną wannę?

wanna

Wanna to nie tylko urządzenie sanitarne, z którego korzysta się podczas kąpieli, ale również miejsce relaksu po ciężkim dniu. Jeżeli więc planujesz wymienić wannę na nową, koniecznie zapoznaj się z poniższymi poradami. Dzięki nim dowiesz się, czym należy się kierować podczas wybierania wanny do łazienki.

  1. Jakie są zalety wanny narożnej?
  2. Wanna narożna – akrylowa czy stalowa?
  3. Jak dobrać optymalną wysokość wanny w łazience?
  4. Pomysły i inspiracje na obudowę wanny narożnej
  5. Jak dopasować wannę narożną do stylu łazienki?

Dzięki temu uda ci się kupić wannę, z której naprawdę będziesz zadowolony i która będzie dobrze pasowała do stylu, w jakim urządzisz łazienkę. Dodatkowo będziesz mógł zamówić porządny produkt w przystępnej cenie.

Jakie są zalety wanny narożnej?

Na początek warto podjąć decyzję w kwestii typu wanny. Najpopularniejsze są wanny narożne, które sprawdzą się w zdecydowanej większości przypadków. Można je wstawić zarówno do dużej, jak i małej łazienki, co w obu przypadkach pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Wanny narożne mogą być wyposażone w siedziska, co ułatwi użytkowanie. Dodatkowo są dostępne w wielu rozmiarach, więc każdy może znaleźć taki model, który zapewni mu największy komfort. Dostępne są również wanny dwuosobowe, które warto wybrać, jeżeli ma się naprawdę dużą łazienkę. Modele narożne pasują nawet do nowoczesnych wnętrz. Przed zakupem należy jednak pamiętać, aby sprawdzić stronę wanny (lewa lub prawa). Osoby, które cenią sobie estetykę, z pewnością docenią opływowe linie takich wanien. Nawet jeżeli pomieszczenie nie jest przestronne, to narożna wanna będzie w nim wyglądała lekko. Wielu użytkowników chwali sobie również to, że można do niej łatwo wejść i wyjść, co docenią przede wszystkim osoby starsze. 

Wanna narożna – akrylowa czy stalowa?

Kolejnym krokiem jest wybór pomiędzy rodzajem wanny. Zarówno wanny akrylowe, jak i modele stalowe mają swoje wady i zalety. Co prawda większość osób decyduje się na zakup standardowej wanny akrylowej, ale warto poznać plusy i minusy każdego rozwiązania.

Jeżeli chodzi o modele akrylowe, to produkuje się je z metakrylanu metylu. Jest to materiał, który charakteryzuje się dużą plastycznością. To natomiast pozwala uzyskać dowolne kształty, co przekłada się na bogaty wybór wanien. Pomimo tego, że na myśl o wannie akrylowej wielu osobom kojarzy się przede wszystkim wanna w kolorze białym, obecnie sprzedawcy oferują dużo większy wybór. Ułatwia to stworzenie spójnego wystroju wnętrza. Niewątpliwą zaletą takiego modelu jest to, że świetnie utrzymuje ciepło wody podczas kąpieli (akryl odznacza się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi). Ostatnią istotną zaletą jest łatwość czyszczenia takich wanien, gdyż ich powierzchnia jest bardzo gładka. Wadą każdej wanny akrylowej jest niska odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz to, że nie można ich czyścić mocnymi środkami chemicznymi. Takie wanny wymagają specjalnego stelażu, bo ze względu na niewielką wagę są dość niestabilne.

Wanny stalowe również można kupić w rozmaitych kształtach i wymiarach. Dzięki zastosowaniu specjalnej emalii do pokrycia wanny można wybrać jeden z wielu kolorów. Są bardzo odporne na różnego rodzaju uszkodzenia chemiczne, a w razie potrzeby można je czyścić środkami chemicznymi. Dużą zaletą jest również to, że wanny nie odbarwiają się (na przykład w miejscu, w którym przez cały czas kapie woda). Niestety, kupując wannę stalową, trzeba się liczyć z wieloma niedogodnościami. Pierwszą z nich jest to, że woda szybciej straci swoją temperaturę. Tym samym można zapomnieć o długiej kąpieli relaksacyjnej. Użytkownicy takich wanien narzekają również na to, że ich napełnienie jest dużo głośniejsze niż w przypadku wanien akrylowych. 

Jak dobrać optymalną wysokość wanny w łazience?

W kwestii wymiarów wanny warto trzymać się popularnych standardów, zgodnie z którymi górna krawędź wanny (po montażu) powinna znaleźć się na wysokości około sześćdziesięciu centymetrów. Dzięki temu będzie można do niej łatwo wejść. Oprócz zachowania zalecanej wysokości dobrze jest również upewnić się, że zachowany zostanie odstęp pomiędzy bokiem wanny a ścianą. Zapewni to dodatkowe miejsce na szampon, żel pod prysznic i inne przybory, a jednocześnie podniesie komfort użytkowania.

Pomysły i inspiracje na obudowę wanny narożnej 

Jeżeli szukasz ciekawych inspiracji na to, jak obudować wannę, zajrzyj na stronę sklepu https://www.castorama.pl/produkty/wykonczenie/kabiny-wanny-i-hydroterapia/wanny-i-akcesoria/wanny-asymetryczne.html, gdzie oprócz wielu poradników i wskazówek możesz również zamówić wanny akrylowe do zabudowy w różnych wariantach. Ciekawy efekt można uzyskać, jeżeli zabuduje się wannę kafelkami, których kolor będzie pasował do ścian lub podłogi. Klienci, którzy cenią sobie eleganckie rozwiązania, mogą w miejsce zabudowy wstawić lustro lub podświetlenie.

Jak dopasować wannę narożną do stylu łazienki?

Przy zakupie wanny zwróć uwagę na to, czy wybrany przez ciebie model został zaprojektowany do wnętrz utrzymanych w konkretnym stylu. Pozwoli ci to szybko wybrać wannę do stylu skandynawskiego lub minimalistycznego. W razie wątpliwości przejrzyj katalogi wanien, gdzie producenci często zamieszczają zdjęcia przykładowych aranżacji lub skorzystaj z pomocy sprzedawcy.

Artykuł redacyjny