Kuchnia na zamówienie – w czym obecnie możemy wybierać?

Choć w modzie jest obecnie przede wszystkim kolor niebieski, to jednak kuchenne wnętrza nadal można urządzać w barwie uniwersalnej bieli oraz korzystać z naturalnych materiałów takich jak kamień czy drewno.

Jak przepowiadają eksperci – w trendach obowiązujących w sezonie 2014/2015 do wnętrz mieszkań i domów wkracza kolor niebieski w najróżniejszych odcieniach: miętowy, morski, dżinsowy, błękitny, granatowy etc. Towarzyszy mu też biel, która jest bardzo uniwersalnym kolorem, świetnie komponującym się z innymi barwami. Nie mówiąc już o jej głównej zalecie, czyli optycznym powiększaniu małych i zaciemnionych pomieszczeń. A do takich niestety należą często kuchnie.

Modnie, otwarcie, oszczędnie i na wymiar

W jakie więc trendy wpisują się obecnie kuchnie na wymiar? Nadal są modne te, które łączą się z jadalnią czy salonem. Ich otwartość na pokój dzienny sprzyja powiększaniu często niedużej mieszkalnej przestrzeni. Zamawiając z kolei kuchenne meble na wymiar, warto wziąć pod uwagę ich wielofunkcyjność, która nadal jest w modzie i przydaje się w praktyce.

Wśród propozycji architektów wnętrz nadal trendy jest kamień – nie tylko naturalny, ale również jego imitacje. Na płytkach podłogowych czy na ścianach świetnie kontrastuje z meblami, które wykonane są z olejowego drewna, mają naturalną barwę i chropowatą strukturę.

Warto jeszcze dodać, że wspomniana już biel to nie tylko propozycja dla koloru ścian czy mebli (lub ich frontów). Designerzy proponują również chociażby płyty grzejne (bez względu na to czy są gazowe, elektryczne lub indukcyjne) na białym szkle.

Jeśli natomiast dopasowujemy różne akcesoria meblowe, warto pomyśleć o oświetleniu LED-owym, które posiada nie tylko estetyczne walory, ale również jest oszczędnym rozwiązaniem (zużywa mniej prądu). Można je wykorzystać w sposób bardzo dekoracyjny poprzez np. oświetlenie punktowe czy pod wiszącymi szafkami. Jest to zastosowanie nie tylko praktyczne, ale również nadające kuchni bardziej przytulny wygląd.

Minimalizm dla kochających naturę, nowoczesny kontrast

Dla tych, którzy lubią minimalizm, propozycją urządzenia kuchni może być połączenie marmuru i drewna – ale drewna w pełni naturalnego, ze śladami, które naniosły na nie upływający czas i wpływ otoczenia. Surowe, pokryte lakierem lub olejem deski można wykorzystać do kuchennych blatów, półek i frontów mebli.

Z kolei nowoczesny charakter kuchennemu wnętrzu może nadać magia czarnego koloru lub innej kontrastowej barwy zestawionej np. ze wspomnianą już bielą. Zarówno więc sprzęt AGD, jak i blaty kuchenne, meble czy ściany mogą nosić wyraziste kolory, które idealnie podkreślą indywidualny charakter pomieszczenia.

Jeśli komuś marzą się ekskluzywne meble kuchenne, to może je wykorzystać do urządzenia kuchennego pomieszczenia w eleganckim stylu. Dominować tu będzie ciemny kolor, taki jak np. palisander. Jego wytworność można skontrastować z bielą (np. na płytach MDF), w której będą wykonane m.in. fronty mebli. Charakter takiej kuchni będzie nie tylko elegancki, ale również ciepły, domowy.

Dobrze zorganizowana

Oprócz posiadania wyjątkowego designu kuchnia powinna być dobrze zorganizowana. Oznacza to w praktyce przede wszystkim maksymalnie łatwy dostęp do wszelkich urządzeń, a także szafek. Tutaj liczy się zarówno ich kolejność, jak i odległość między nimi. Dlatego np. zmywarkę najlepiej postawić przy szafce z naczyniami. Wyposażenie kuchennych mebli warto również wzbogacić o dodatkowe rozwiązania, czyli różnego rodzaju koszyki, wkłady (np. na sztućce), szuflady czy większą liczbę półek. Oprócz zestawów tradycyjnych szafek warto też skorzystać z opcji narożnikowych, regałów kuchennych czy dodatkowych frontów, które będą maskować np. lodówkę czy zmywarkę.

Ustalając rozłożenie mebli i sprzętów w kuchni, można skorzystać z układu liter L, G, U, jednorzędowego (wzdłuż jednej ściany), dwurzędowego (wzdłuż równoległych do siebie ścian) lub z wyspą. Wszystko tak naprawdę zależy od metrażu, jakim dysponujemy.

O tym, jakie jeszcze pomysły warto wykorzystać przy urządzaniu kuchni, można dowiedzieć się ze strony akcesoria.heban.pl.