Jak wybrać idealne krzesło do biurka?

Praca przy komputerze lub po prostu przy biurku, to nie tylko wysiłek umysłowy, ale także konieczność utrzymywania przez cały dzień pozycji, która może obciążać kręgosłup. Po całym dniu możliwe jest odczuwanie dolegliwości, takich jak ból pleców, drętwienie kończyn czy ból głowy. By temu zapobiec, konieczny jest właściwy dobór krzesła do biurka.

Ergonomiczne krzesło do biurka to komfort nawet wielogodzinnej pracy bez bólu oraz podparcie nie tylko dla kręgosłupa, ale także innych części ciała. Stanowi ważny element wyposażenia biura zarówno, jeżeli używa się go godzinę czy dwie dziennie, jak i wtedy, kiedy przy biurku pracuje się ponad 8 godzin. Jakimi parametrami powinien odznaczać się taki mebel?

Wysokość krzesła i regulowane podłokietniki

Wybór odpowiedniego mebla będzie oznaczał dla każdego coś innego, ponieważ należy zwracać uwagę szczególnie na dopasowanie parametrów krzesła do konkretnych potrzeb  danego użytkownika. Na przykład wybierając wysokość krzesła, trzeba kierować się tym, czy w pozycji siedzącej nogi osoby korzystającej z niego tworzą kąt prosty. W innym wypadku ciężar ciała nie byłby prawidłowo rozłożony. Kolejna kwestia to podłokietniki. Pozwalają one wygodnie ułożyć łokcie i tym samym odciążyć kręgosłup. W dobrych krzesłach mają one zmienną pozycję, dzięki czemu opierać się o nie można nie tylko w czasie pracy, ale także podczas przerwy lub wykonując inną czynność niż zazwyczaj.

Wyprofilowane oparcie i wygodne siedzisko

Oparcie powinno mieć kształt dopasowany do krzywizn kręgosłupa. Jeżeli będzie odchylane, pozwoli na zmianę pozycji podczas przerwy w pracy. Doskonałym wyborem jest krzesło z dodatkowym podparciem lędźwiowym, ponieważ ta część kręgosłupa jest najbardziej obciążona podczas wielogodzinnego siedzenia. Jeżeli krzesło do biurka jest wykonane z materiału sztucznego, powinno mieć także mieć wentylację w postaci niewielkich otworów, które umożliwią cyrkulację powietrza. Ergonomiczne siedzisko krzesła będzie miało odpowiednią głębokość. Nie może być zbyt głębokie, ponieważ jeżeli użytkownik krzesła będzie się pochylał przy pracy, kręgosłup dozna znacznego obciążania. Część, na której się siedzi musi być także dopasowana szerokością do gabarytów konkretnej osoby.

Dlaczego krzesło biurowe na kółkach to najlepszy wybór?

Kółka umożliwiają osobie pracujące mobilność i sprawdzają się szczególnie, jeżeli pomieszczenie biurowe ma sporą powierzchnię lub kiedy samo biurko jest szerokie. Przesuwanie się razem z krzesłem jest o wiele wygodniejsze niż ciągłe wstawanie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj kółek posiada dany model krzesła. Dobrze, by były wykonane z tworzywa, które nie rysuje parkietu czy paneli. Samo osadzenie kół musi także być na tyle stabilne, by przy każdym ruchu fotel się nie przesuwał, ponieważ będzie to utrudniało pracę. Kółka powinny pracować płynnie, bez zacinania się i skrzypienia. Dzięki tak wygodnemu i sprzyjającemu zdrowiu krześle, z pewnością w domowym biurze czy w pracy będzie się wykonywało swoje obowiązki znacznie przyjemniej.

Artykuł sponsorowany