Jak zacząć uprawę ekologiczną w swoim ogrodzie? Tylko sprawdzone rozwiązania.

Bez wątpienia coraz więcej osób interesuje się uprawą ekologiczną w ogrodzie. Jeśli i ty do nich należysz i chcesz na taką postawić, to w dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci jak zacząć. Poznaj sprawdzone rozwiązania i ciesz się wysokimi plonami!

Odpowiedni dobór ziemi ogrodowej

W zależności od tego , co chcesz uprawiać musisz przygotować odpowiednio przepuszczalną ziemię do ogrodu. Jeśli planujesz swoją uprawę bezpośrednio w gruncie, a nie inspektach czy szklarniach, to musisz ją wymieszać z ziemią, którą masz w ogrodzie, a następnie zweryfikować jej odczyn i przepuszczalność. W przypadku gleb wyjątkowo twardych i gliniastych konieczna jest aeracja, a także piaskowanie. Przed posadzeniem poszczególnych roślin musisz zadbać nie tylko o właściwy dla danej uprawy odczyn, ale również usunięcie chwastów. Możesz to zrobić ręcznie, pomagając sobie motyczką. Zastosowanie środków chemicznych nie będzie w tym przypadku odpowiednim wyborem, wszak uprawa ma być ekologiczna. Oczywiście może być bezpieczna jeśli zachowa się zalecany odstęp pomiędzy opryskiem, a sadzeniem roślin, a dodatkowo panują sprzyjające warunki dzięki którym środki chwastobójcze szybciej docierają do korzeni. Jednak trzeba pamiętać, że nie niszczą one jedynie chwastów, ale również inną roślinność, z tego powodu także przekopywanie i ręczne usuwanie będzie lepsze. Dzięki temu ziemia ogrodowa będzie gotowa na posadzenie roślin.

Stwórz nawóz organiczny, czyli kompost

Bez wątpienia uprawy ekologiczne powinny być zasilane ekologicznymi nawozami, zatem sprawdzi się kompost. Warto wiedzieć, że dodanie do niego wapna może sprawić, że zyska mniej kwaśny odczyn, bo z natury rzeczy odczyn w przypadku kompostu jest kwaśny. Jednak jest on odpowiedni dla większości upraw w ogrodzie. Kompost tworzy się warstwowo na samym dole znajduje się warstwa drenująca, czyli gałązki, zajmujące ok. 20 cm zbiornika. Następną warstwą jest torf lub ziemia ogrodowa. Dalej wykorzystuje się resztki roślinne, skoszoną trawę, chwasty bez nasion, obierki z owoców i warzyw, fusy po kawie i herbacie, rozdrobnioną korę, niezadrukowany papier czy popiół drzewny. Kompost należy od czasu do czasu delikatnie zraszać, a także mieszać. Wapno palone stosuje się także po to, aby nie pojawiła się pleśń, ale ważna jest tutaj ilość, aby nie zmienił się odczyn, który chce się uzyskać.

Postaw na płodozmian i poznaj znaczenie poplonu

W uprawach ekologicznych bardzo ważny jest płodozmian. Dzięki niemu zachowuje się wartości odżywcze gleby, a także ogranicza się ryzyko występowania chorób grzybowych. W tym zakresie szczególnie duże znaczenie ma poplon. Ma za zadanie wzbogacić glebę w składniki pokarmowe, zwiększa wartość substancji organicznych w glebie, poprawia właściwości fizyczne gleby i chroni ją przed erozją. Zatrzymuje w glebie składniki, które są łatwo rozpuszczalne i wypłukiwane. Przerywa cykle życiowe szkodników i chorób, a ponadto ogranicza rozwój chwastów. Oczywiście dzięki niemu możliwa jest bioróżnorodność w danym gospodarstwie. Nawet w niewielkim przydomowym ogrodzie warto postawić na płodozmian i cieszyć się zdrowymi uprawami. Dzięki temu ziemia ogrodowa jest bogata w próchnicę, zatem najlepsza do rozwoju poszczególnych gatunków.

Pamiętaj o sadzeniu w ogrodzie roślin, które są naturalnymi wrogami szkodników, a także regularnym przycinaniu pędów krzewów owocowych

Aby Twój ogród i uprawy wolne były od szkodników poza płodozmianem możesz zdecydować się na posadzenie ich naturalnych wrogów. Jednym z nich jest aksamitka zwana też śmierdziuszką ze względu na silną woń, którą wydziela. Są także odstraszające szkodniki zioła jak choćby mięta czy szałwia. Ta pierwsza odstrasza różne gryzonie, a także mszyce, a druga myszy. Czosnku i cebuli nie znoszą ślimaki, zatem jeśli chcesz je odstraszyć na brzegach warzywnika posadź właśnie je. Możesz też ustawić płotek, który ograniczy im możliwość wtargnięcia do ogródka. Jeśli chodzi o krzewy owocowe, to ponadto należy pamiętać o ich regularnym przycinaniu i usuwaniu chorych.

Kierując się naszymi radami możesz rozpocząć uprawę w ogrodzie ekologicznym. Na pewno przyniesie Ci wiele satysfakcji i przede wszystkim smacznych warzyw i owoców.

Artykuł sponsorowany