Jak znaleźć księgę wieczystą online?

Księga wieczysta

Księga wieczysta (w skrócie KW) jest swoistym dowodem osobistym pojedynczej nieruchomości. Ogólnodostępnym dokumentem, opisującym jej stan prawny. Każda nieruchomość lokalowa, gruntowa oraz budynkowa powinna mieć założoną księgę wieczystą. Między innymi po to by obrót nieruchomościami odbywał się w sposób uporządkowany i bezpieczny.

Inaczej pisząc księga wieczysta (w skrócie KW) to rejestr publiczny, który jest prowadzony przez sąd rejonowy, właściwy dla miejsca położenia danej nieruchomości. W księdze wieczystej znajdziemy dane dotyczące m.in. adresu nieruchomości, właściciela, przeznaczenia nieruchomości, powierzchni, ewentualne hipoteki. Jeśli chcemy, by transakcja kupna – sprzedaży była bezpieczna, koniecznie trzeba do niej zajrzeć przed zawarciem umowy przedwstępnej, a także umowy kupna. Każdy właściciel nieruchomości powinien pamiętać, aby w księdze wieczystej znajdował się aktualny stan prawny nieruchomości. Wszystkie nieścisłości mogą utrudniać ewentualną sprzedaż nieruchomości i być problemem w ustaleniu stanu prawnego w przypadku sporów.

Jakie informacje zawiera księga wieczysta?

Każda księga wieczysta, bez względu na rodzaj nieruchomości, składa się z czterech części i zawiera ten sam typ informacji.

  • Dział I: informacje o nieruchomości. Są tam gromadzone dane precyzyjnie oznaczające nieruchomość, takie jak adres, powierzchnia, informacje o zabudowaniach i sposobie użytkowania nieruchomości (np. na jakich zasadach możemy korzystać z parkingów, jaki będziemy mieli udział w nieruchomości wspólnej).
  • Dział II: informacje o właścicielu lub użytkowniku. Zawiera dane o właścicielu lub właścicielach, użytkowniku wieczystym, a także posiadaczu spółdzielczego prawa do lokalu. Jeśli właścicieli jest więcej, dowiemy się o wielkości ich udziałów.
  • Dział III: informacje o ograniczonych prawach rzeczowych, ograniczeniach w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym, ewentualnie wpisy innych praw i roszczeń.
  • Dział IV: informacje o ustanowionych hipotekach. Informuje, czy dana nieruchomość posiada hipotekę, jakie związane są z tym roszczenia.

Warto wiedzieć, że wiele ksiąg wieczystych nie posiada żadnych zapisów w dziale III i IV. Nie jest to dowód, że księga wieczysta jest źle prowadzona. Najczęściej jest to informacja, że dana nieruchomość jest wolna od obciążeń i ograniczeń.

Co należy sprawdzić w księdze wieczystej?

Księga wieczysta jest dokumentem ważnym dla właściciela, gdyż potwierdza jego prawa do danej nieruchomości. Jest też bardzo ważna dla ewentualnego nabywcy. Każda osoba lub podmiot dokonujący zakupu na rynku nieruchomości, powinien zapoznać się z księgą wieczystą, zarówno przed podpisaniem umowy przedwstępnej, jak i przed zawarciem zasadniczej umowy. Jest to istotne, bo stan prawny nieruchomości może się zmienić między tymi dwoma etapami. Zainteresowany nieruchomością powinien sprawdzić wszystkie dane dotyczące jej położenia i ich zgodność się ze stanem faktycznym. Istotne jest też sprawdzenie, czy dana nieruchomość nie jest obciążona hipoteką. Oczywiście to nie wyklucza ewentualnego zakupu, ale nabywca musi o tym wiedzieć, by nie spłacać nieznanych długów poprzedniego właściciela. Zwróćmy również uwagę, czy osoba od której kupujemy nieruchomość jest jej jedynym właścicielem,. Właścicieli może być kilku i jeżeli nie wyrażą oni zgody na sprzedaż, to mogą z tego wynikać komplikacje.

Wzmianki w księdze wieczystej

Nie wszyscy posiadają wiedzę, by „czytać” księgę wieczystą. Warto, w razie wątpliwości poprosić o pomoc notariusza, by wyjaśnił poszczególne zapisy. W księdze wieczystej możemy spotkać też tzw. wzmianki, ukryte pod niewiele nam mówiącymi numerami. Powinny jednak wzbudzić czujność nabywcy, bo świadczą, że do działu sądu zajmującego się księgami wieczystymi wpłynął wniosek, który jeszcze nie został rozpatrzony. Może on jednak w znaczący sposób zmienić treść księgi wieczystej. Wniosek o wpis do księgi wieczystej, oprócz właściciela, mogą złożyć inne podmioty: bank, urząd skarbowy, komornik, a nawet osoba prywatna, której celem jest zabezpieczenie prawa do nieruchomości. Dobrze jest zlecić kancelarii notarialnej sprawdzenie księgi wieczystej nabywanej nieruchomości.

Jak uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Księga wieczysta ma charakter publiczny. To oznacza, że każdy kto posiada jej numer identyfikacyjny, ma prawo wglądu do zawartych w niej informacji. Księgi wieczyste są udostępniane w dwóch wersjach: papierowej i elektronicznej. Jeśli chcemy skorzystać z wersji papierowej, musimy udać się do właściwego sądu rejonowego. Tam można, na podstawie wniosku, przeglądać księgę w obecności pracownika. Istnieje również możliwość pozyskania odpisu zwykłego. (Odpis zwykły przedstawia aktualny, ostatni stan wpisów w księdze). Po to by nie tracić czasu na urzędowe formalności, dojazdy i stanie w kolejkach zainteresowani mogą skorzystać z księgi wieczystej online.

Elektroniczne Księgi Wieczyste

Elektroniczne Księgi Wieczyste to system, który funkcjonuje w Polsce od 1 lipca 2014 roku. Jest na bieżąco aktualizowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeśli znamy numer księgi wieczystej, to możemy skorzystać ze stron ministerstwa, żeby za pośrednictwem Internetu, przejrzeć interesującą nas księgę wieczystą. Co jednak, kiedy takiego numeru nie posiadamy? Na szczęście istnieje wyszukiwarka ksiąg wieczystych online: www.ksiegiwieczyste.pl dzięki której możemy dotrzeć do konkretnej księgi wieczystej nawet gdy nie znamy jej numeru.

Jak działa wyszukiwarka ksiąg wieczystych?

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą uzyskać informacje w kilka minut, ominąć długie kolejki i formalności ze składaniem wniosku. Wystarczy na stronie wyszukiwarki wpisać numer działki. Możemy również wyszukać numer księgi za pomocą adresu nieruchomości. Dzięki tym udogodnieniom bez problemu odnajdziemy właściwy numer księgi wieczystej. Po uzyskaniu numeru księgi, nie ma już żadnych przeszkód, by skorzystać z przeglądarki ksiąg wieczystych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych online jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich osób chcących kupić nieruchomość, a nie mających numeru księgi wieczystej. Za niewielką opłatą, w prosty, intuicyjny sposób otrzymamy potrzebne i aktualne informacje. Warto podkreślić, że w bazie danych wyszukiwarki zarejestrowanych jest 99,5% ksiąg wieczystych znajdujących się w elektronicznej Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych – to działa!

Wyszukiwarka ksiąg wieczystych po adresie lub po numerze działki to sprawdzony i skuteczny sposób otrzymania potrzebnych informacji na temat interesującej nas nieruchomości. Chociaż, przy korzystaniu z tej możliwości, ponosimy niewielką opłatę, w poważnym zakresie chroni nas to przed niespodziankami, jakie mogą czekać przy zakupie niesprawdzonej nieruchomości. Warto skorzystać z tak nowoczesnego i potrzebnego narzędzia.