Jaki odkurzacz dla właścicieli zwierząt

odkurzacz piorący

Wszystkich właścicieli zwierząt, które posiadają sierść, od lat dręczy jedno pytanie – jak utrzymać porządek w domu? Odpowiedzią na nie będzie z pewnością regularne sprzątanie i dobranie odpowiedniego sprzętu. Zastanawiasz się, jaki odkurzacz dla właścicieli zwierząt będzie najlepszy? Koniecznie przeczytaj, na co szczególnie zwrócić uwagę.

Jaki odkurzacz do sierści wybrać?

Na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy. Warto zastanowić się, jaki dla nas będzie najlepszy. Czy jest to zwykły, lekki odkurzacz, może lepiej sprawdzi się u nas bezworkowy? Inną opcją jest odkurzacz bezprzewodowy. Zwłaszcza taki, który ma specjalną, zdejmowaną część, która pozwoli wyczyścić kanapy. Możemy także zastanowić się nad odkurzaczem, który przy okazji pierze dywany, lub myje podłogi. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? 

Jednym z podstawowych błędów przy wyborze odkurzacza jest sprawdzanie jego mocy. Niestety często okazuje się, że moc silnika (mierzona w W) nie przekłada się na moc ssącą. Ważny jest parametr liczony w litrach na sekundę (l/s), czyli uciąg odkurzacza. Odkurzacze przeznaczone do domów, a nie te przemysłowe powinny mieć uciąg w przedziale 45-60 l/s. Niestety wielu producentów unika podania tego parametru i okazuje się, że odkurzanie sierści jest niemożliwe, ponieważ odkurzacz jest za słaby. 

Zwróć uwagę na filtry. To od nich zależy, czy to co wciągniesz rurą wyjdzie drugą stroną odkurzacza, czy nie. Aby uniknąć takich sytuacji, producenci zaczęli stosować filtry HEPA. Są one lepsze od filtrów wodnych dlatego, że te drugie trzeba myć, suszyć, a i tak zdarza się, że rozwijają się w nich grzyby i pleśń.

Jednak to nie wszystko. Niektóre firmy produkujące odkurzacze poszły o krok dalej i stosują w swoim sprzęcie wielokrotną filtrację. Zarówno odkurzacze HEPA jak i te z wielokrotną filtracją spełniają najwyższe normy unijne. Na rynku są dostępne odkurzacze z pięciokrotną filtracją, które wykorzystywane są do oczyszczania pomieszczeń  sterylnych takich jak sale operacyjne. 

Kolejną rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, są opcje dodatkowe odkurzacza. Końcówka do czyszczenia szczelin czy tapicerki to nie wszystko. Dziś mamy do wyboru odkurzacze z częścią do czyszczenia mebli, do polerowania, czy nawet do oczyszczania tarasu czy chodnika. Warto wybrać taki odkurzacz, który spełni wymagania wyposażenia naszego domu. Co to oznacza? Po co nam odkurzacz piorący dywany, jeśli ich nie posiadamy?

Prawdziwy odkurzacz do domu z psem powinien prócz odkurzania, jednocześnie myć podłogę. Każdy właściciel tego czworonoga (lub czworonogów) doskonale wie, jak wygląda podłoga po porannym spacerze. Zwłaszcza jesienią, czy zimą, gdy na dworze ponuro, zimno i wilgotno. Dlaczego więc nie połączyć dwóch czynności i zamiast odkurzyć sierść, by umyć podłogę, nie zrobić tych dwóch rzeczy na raz? Na rynku dostępne są już od dawna takie urządzenia.

Jeżeli nie masz psa, ale potrzebny Ci odkurzacz do domu z kotem, warto by miał on końcówki pozwalające odkurzyć wszelkie zakamarki, w których kot śpi. Ciężka maszyna się tu nie sprawdzi. Lepsza będzie taka, z której możemy zdjąć część i odkurzyć nią np kanapę, czy drapak. Może okazać się, że w takim przypadku lepiej sprawdzi się odkurzacz bezprzewodowy. 

Odkurzacz – który wybrać?

Wybraliśmy kilka przykładowych modeli, które najczęściej wybierane są przez właścicieli zwierząt. Poznaj opinie ich użytkowników i sprawdź, który model najlepiej sprawdzi się w Twoim domu!

KÄRCHER SE 4001 1.081-130.0 jest odkurzaczem piorącym. czyści ekstrakcyjnie, czyli spryskuje powierzchnię roztworem środka czyszczącego, a następnie odsysa go razem z rozpuszczonym brudem. Odkurzacz ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Do zalet użytkownicy zaliczają wygodę obsługi, szybkość pracy czy długość kabla. Wadami są: mały zbiornik na czystą wodę, ciężar – jest to dość duży odkurzacz o wadze 7 kg, oraz głośna praca.

Kolejnym produktem jest odkurzacz bezworkowy Thomas AQUA+ PET & FAMILY PLUS. Jak podaje producent, znakomicie usuwa on sierść zwierząt, a jedenasto metrowy zasięg pracy pozwala na łatwy dostęp do każdego zakątka pomieszczenia. Posiada regulowaną moc ssania i automatycznie zwijany kabel. Co sądzą o nim jego użytkownicy? Z pewnością zaletą jest to, że podczas odkurzania nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu. Odkurzacz jest bardzo zwrotny i rzeczywiście radzi sobie z sierścią. Wadą dla niektórych może być cena odkurzacza, a dla niektórych jest on trochę ciężki, a co za tym idzie – nieporęczny. 

Warto także przemyśleć zakup odkurzacza takiego jak Philips Power Pro Aqua 3w1. Możesz dzięki niemu jednocześnie odkurzać i myć podłogę. Jest to urządzenie bezprzewodowe, w dodatku możesz wyjąć z niego tylko jego część i masz poręczny, mały odkurzacz do auta lub kanapy. Jak jednak wygląda jego stosowanie w rzeczywistości? Zaletami są brak kabla, łatwość czyszczenia urządzenia, czy głośność pracy. Jednak jak każdy sprzęt, ma on także wady. Mycie dużej powierzchni może powodować smugi, a sam odkurzacz dość długo się ładuje.

Podsumowując

Szukając dla siebie odkurzacza idealnego, nie tylko ślepo czytaj komentarze użytkowników, ale także przemyśl, jakie cechy urządzenia są dla Ciebie ważne. Które z nich wykorzystasz w swoim domu, a co będzie dla Ciebie jedynie gadżetem. Jeśli znalazłaś dla siebie odkurzacz idealny (ranking odkurzaczy piorących dostępnych na rynku), a my go nie wymieniliśmy w tym artykule, podziel się z nami jego nazwą! A może masz inne metody na zachowanie czystości w domu mimo obecności zwierząt?