Własny basen – jak spełnić marzenie?

Własny, przydomowy basen nie jest już synonimem luksusu, zarezerwowanym wyłącznie dla najbogatszych. Nowoczesne technologie pozwalają spełniać marzenia o własnym basenie każdemu z nas. Oferta firm budowlanych zajmujących się projektowaniem i budową basenów ogrodowych jest bogata i pozwala wybierać dowolne wymiary, kształty, głębokości oraz inne parametry basenu w ogrodzie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, chcąc wybudować swój własny, prywatny basen.

Budujemy basen – o czym pamiętać?

Relaks we własnym basenie po ciężkim dniu? Spotkanie z przyjaciółmi połączone z aktywnym spędzeniem wolnego czasu? A może wakacyjne szaleństwo dla dzieci? Możliwości, jakie daje nam posiadanie własnego basenu w ogrodzie lub specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu, są nieograniczone. Planując budowę basenu, warto zadbać o to, by korzystanie z prywatnego basenu było wygodne, a jego utrzymanie – efektywne pod względem ekonomicznym. Kierując się zasadą, że baseny domowe powinny być usytuowane maksymalnie blisko domów, znacznie zmniejszymy koszty instalacji sanitarnej i elektrycznej. Planując lokalizację basenu w ogrodzie, powinniśmy zapewnić maksymalne nasłonecznienie, dzięki czemu woda szybciej się nagrzeje. W przypadku głębszych basenów o większych wymiarach jest to szczególnie ważne. Podobnie jak usytuowanie basenu w bezpośrednim sąsiedztwie drzew, które – ze względu na opadające liście, mogą być stałym źródłem zanieczyszczeń. Jeśli mamy więc taką możliwość, warto zaplanować lokalizację basenu w oddaleniu od wysokich krzewów i drzew liściastych.

Odpowiednia koncepcja połową sukcesu

Wyżej wymienione czynniki powodują, że najlepiej zaprojektować usytuowanie basenu na etapie planowania budowy domu lub w momencie, kiedy opracowywana jest koncepcja zagospodarowania całej działki. Pozwoli to wybrać najdogodniejsze usytuowanie oraz ograniczyć ewentualne utrudnienia w postaci słabego nasłonecznienia czy zanieczyszczeń. Budując basen równolegle ze stawianiem budynku mieszkalnego lub bezpośrednio po jego zakończeniu, mamy szansę obniżyć koszty całej inwestycji – mniej zapłacimy za wykorzystanie maszyn budowlanych czy niezbędne materiały, które częściowo można wykorzystać z budowy domu.