Czym jest iniekcja w budownictwie?

Iniekcja w budownictwie to zabieg polegający na wprowadzeniu iniektu w określone środowisko. Wykonuje się go, kiedy dana powierzchnia musi zostać wzmocniona lub gdy jest uszkodzona i należy ją naprawić w sposób kompleksowy. Iniekcja znajduje zastosowanie w wielu miejscach i sytuacjach, w zależności od wprowadzanego materiału.

Chociaż nie jest to skomplikowany proces, wymagane jest tutaj doświadczenie i wiedza w zakresie doboru odpowiednich materiałów i narzędzi.

Wyróżnia się kilka rodzajów iniekcji. Najpopularniejsze z nich to:

  • iniekcja scalająca,
  • iniekcja grawitacyjna,
  • iniekcja strukturalna,
  • Iniekcja scalająca.

Wykonywana jest w przypadku uszkodzonych powierzchni żelbetonowych lub betonowych. Jej poprawna realizacja pozwala na przywrócenie parametrów wytrzymałościowych danej powierzchni. Iniekcja ciśnieniowa służąca scaleniu materiału polega na wywierceniu układu otworów, a następnie zamontowaniu w nich odpowiednich iniektorów. Kolejnym krokiem jest wtłoczenie specjalnie dobranej substancji uszczelniającej. Najczęściej stosuje się żywicę epoksydową i poliuretanową.

Niekiedy najlepszym wyborem okazuje się zastosowanie kombinacji różnych żywic. Na dobór materiałów do przeprowadzenia iniekcji ma wpływ zakres prac i rodzaj surowca. Zabiegowi zszywania konstrukcji murowanych zawsze towarzyszy iniekcja scalająca.

Dobrze przeprowadzona iniekcja jest gwarantem przywrócenia obiektowi jego monolityczności i sprawia, że budynek jest gotowy do dalszej eksploatacji.

Iniekcja strukturalna

To szczególny rodzaj iniekcji. Z racji jej przeznaczenia wykonuje się ją rzadziej niż iniekcję scalającą ciśnieniową. Wykonywana jest w celu zabezpieczenia ściany budynku przed wniknięciem w nią wilgoci z gruntu. Ogromną zaletą tego rodzaju iniekcji jest to, że można ją stosować nawet w przypadku mokrych lub wilgotnych ścian. Nie wpływa to na rezultat zabiegu. Dobór środków chemicznych jest kluczowym czynnikiem decydującym o powodzeniu iniekcji strukturalnej.

Iniekcja grawitacyjna

To jedna z wielu metod mających na celu osuszenie budynku i w konsekwencji wyeliminowanie wilgoci. Jednak w przeciwieństwie do iniekcji strukturalnej nie można jej stosować, kiedy materiał jest mokry lub gdy ściany są grube.

Wilgoć w budynkach może być spowodowana wieloma czynnikami, na przykład:

  • brakiem hydroizolacji,
  • wadami hydroizolacji,
  • wyeksploatowaniem obiektu.

W takim środowisku rozwijają się pleśń i grzyby, które są bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka.

Iniekcja grawitacyjna nie należy do najprostszych. Środki chemiczne zostają wlane do otworów o średnicy mniej więcej 25 mm pod kątem około 15 – 30 stopni odchylenia względem poziomu. Dzięki działaniu grawitacji i kapilarnemu podciąganiu płyn zostaje umieszczony w głębi muru. Zabieg uznaje się za udany, gdy wszystkie kapilary, czyli pory murów budynku, zostaną pozamykane albo wtedy, gdy zapewniona im zostanie hydrofobizacja.

Przed wykonaniem iniekcji

W Polsce przed wykonaniem iniekcji należy się zapoznać z aspektami prawnymi, które są dosyć restrykcyjne. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie miejsca pracy. Jeśli w czasie iniekcji stosowane będą pakery klejone, powierzchnia musi być dokładnie wysprzątana (na przykład odkurzona).

Normy prawne określają też dystans między pakerami. Wpływ na to ma między innymi grubość naprawianego elementu i głębokość iniektowanego obiektu (na przykład rysy lub małej szczeliny).

Należy pamiętać, że odstęp nie może być większy niż grubość danego elementu lub szerokość rysy bądź szczeliny.

Dużo łatwiejsze jest przygotowanie materiałów iniekcyjnych. Nie istnieje jednak żadna uniwersalna metoda, która określałaby, jak powinny one zostać przygotowane. Optymalnym sposobem powinno być kierowanie się instrukcjami zawartymi na opakowaniu. Warto też zadbać o odpowiedni dobór pompy iniekcyjnej.

Zdarzają się iniekty, przy których należy zachować szczególną ostrożność. Branie pod uwagę instrukcji producenta materiału jest kluczowe dla powodzenia procesu iniekcji. Mikrocementy są wyjątkowo wrażliwe na sposób mieszania. Znajdują one zastosowanie przy pracy z rysami o niewielkiej szerokości rozwarcia. Na skutek nieodpowiedniego przygotowania mogą powstawać skupiska ziarnek cementu. Konsekwencją tego zjawiska jest popsucie się preparatu.

Na co należy zwrócić uwagę, wybierając firmę, która przeprowadzi iniekcję?

Wybierając firmę budowlaną przeprowadzającą zabieg iniekcji, warto zwrócić uwagę na istotne szczegóły. Dobrze wykonaną iniekcję może zagwarantować tylko firma stawiająca na jakość usług i wykorzystująca certyfikowane materiały. Wybór materiałów iniekcyjnych na rynku jest ogromny. Decydując się na usługi konkretnej firmy, należy upewnić się, że stosowane przez nią produkty są najwyższej klasy. Nie warto na tym oszczędzać.

Ponadto dobrze jest zweryfikować przedsiębiorstwo pod kątem posiadanych certyfikatów. Sztuka iniekcji powinna się łączyć z zachowaniem wszystkich norm prawnych. Wieloletnie doświadczenie pracowników oznacza zazwyczaj wysoką cenę, jednak znacznie zwiększa prawdopodobieństwo dobrze wykonanej pracy.

Tekst: Agnieszka Dec

Fot. Juan Actis, pexels.com