Konstrukcje stalowe

Branża budowlana w Polsce to bardzo szeroki zakres działalności oraz ogromna liczba przedsiębiorstw oferujących swoje usługi. Konstrukcje stalowe, które są jedną z najpopularniejszych i najbardziej potrzebnych elementów współczesnego budownictwa, są niezbędne do tego, aby utrzymać odpowiedni poziom bezpieczeństwa budowanych obiektów.

Świadomość tego jest bardzo istotna już na etapie poszukiwania odpowiedniego wykonawcy, ponieważ zdarza się, że przedsiębiorstwa w tym zakresie nie mogą pochwalić się spełnieniem wymagań, które wynikają z określonych norm. Tego rodzaju wymogami objęci są zarówno spawacze wykonujący konstrukcje stalowe, jak również ekipa nadzoru spawalniczego oraz osoby odpowiedzialne za kontrolę złączy. Warto przypomnieć, że konstrukcje, o których mowa wykorzystują stal, która pozwala na odpowiednie przeniesienie obciążenia. Dzięki temu można nie tylko zmniejszyć, ale również zupełnie wyeliminować niebezpieczeństwo związane z korzystaniem z obiektów, których podstawą stała się konstrukcja stalowa.

Tylko hale i zbiorniki?

Ze względu na swój charakter konstrukcje stalowe były najczęściej wykorzystywane w przypadku hal przemysłowych lub zbiorników, których przeznaczeniem mogły być m.in. ciecze. Obecnie na rynku coraz częściej konstrukcje stalowe pojawiają się również w przypadku domów jednorodzinnych. Na pewno wśród zalet ich zastosowania należy wymienić: możliwość zastosowania oryginalnych kształtów (dzięki stalowym kształtownikom właśnie),ergonomiczne wykorzystanie przestrzeni (ściany w przypadku konstrukcji stalowych są o ok. połowę szerokości węższe) oraz czas budowy domu, który średnio zajmuje ok. kilkudziesięciu dni. Konstrukcje stalowe zapewniają bezpieczeństwo, pewność i nowe możliwości, które na pewno będą wymaganą wartością dla przyszłych posiadaczy obiektów budowlanych.

Niekończące się możliwości

Kiedy w XIX wieku przemysł rozwijał się niewiarygodnie dynamicznie, miłośnicy tego rodzaju zmian podkreślali, że to na pewno nie koniec. Mimo tego, na pewno obecne możliwości technologiczne byłyby dla nich nie lada zaskoczeniem. Doskonałym przykładem dużej zmiany w przemyśle jest obróbka CNC, która pozwoliła na ogromne zmiany w wielu gałęziach przemysłu. CNC czyli nic innego jak komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych przede wszystkim przeznaczone jest do wykonywania części (o różnym przeznaczeniu) o wymyślnych, trudno dostępnych wcześniej kształtach, ze stali lub tworzyw sztucznych. Możliwości tego procesu są w zasadzie nieskończone, a technologia wciąż prze do przodu, pozwalając na wykonywanie elementów, o których dawni konstruktorzy mogli sobie jedynie pomarzyć.

obróbka cnc

Frezowanie CNC

Jedną z najpopularniejszych form kształtowania potrzebnych do różnych gałęzi przemysłów elementów jest frezowanie, czyli nic innego jak obróbka skrawaniem. Tak samo dobrze sprawdza się w przypadku drewna, jak i stali lub szeroko pojętej metaloplastyki. Frezowanie CNC bardzo szybko stało się popularne przede wszystkim przez wzgląd na wydajność na jaką pozwala używanie frezarki oraz wykonywanie niezwykle precyzyjnych cięć. Jego działanie oparte jest na ruchu posuwnym i obrotowym oraz poziomo- pionowym, zależnymi od tego, jaki efekt końcowy będzie potrzebny. Obróbka CNC zaczyna się od opracowania cyfrowego projektu, czyli określenia docelowego kształtu, który chcemy za pomocą tego procesu osiągnąć oraz wyboru tworzywa. Następnie gotowy projekt przetwarzany jest przez maszynę frezującą i rozpoczyna się proces wykonywania obróbki. Frezowanie CNC jest tak precyzyjne, tanie, bezpieczne i świetnie sprawdza się w takich branżach jak elektronika, jubilerstwo, motoryzacja, medycyna a nawet lotnictwo.

Precyzja przede wszystkim

Rozwój przemysłu bardzo mocno determinował poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie wielu zagadnień. Czasem chodziło o bezpieczeństwo pracowników, czasem o ergonomię pracy, niekiedy również o przyspieszenie procesu produkcji. Obróbka metali była żmudnym i trudnym zadaniem, które wymagało zarówno siły, jak i dokładności. Ciągle poszukiwano odpowiednich narzędzi potrzebnych do uzyskania jak najdokładniejszych efektów pracy. Największy przełom w tej dziedzinie przyniosło sterowanie numeryczne CNC.

Zautomatyzowanie procesu obróbki metali przede wszystkim pozwalało na niemożliwą do uzyskania wcześniej dokładność. Tym samym zminimalizowano problem wynikający z błędów w obróbce, których konsekwencją były straty materiału. Obróbka skrawaniem jest na tyle precyzyjna, że w tym samym czasie można wykonać określoną liczbę dokładnie wykrawanych elementów. Obecnie na rynku dostępne są również maszyny, które frezują i skrawają jednocześnie w kilku osiach. Dzięki takim rozwiązaniom zadaniem operatora maszyny jest jedynie umieszczenie materiału do obróbki oraz kontrolowanie jej działania za pomocą interfejsu. Istotną kwestią stało się również bezpieczeństwo operatorów, którzy nie muszą bezpośredniego kontaktu z ostrymi elementami. Zarówno ostrza, jak i wrzeciona zmieniają swoją pozycję w pełni automatycznie zgodnie z zainstalowanym programem. Obróbka CNC stała się doskonałym- pod względem precyzji i jakości- rozwiązaniem w zakresie obróbki metali. Jej specyfika pozwoliła również na rozwój innych gałęzi przemysłu oraz pojawienie się nowych rozwiązań wspomagających rozwój technologii. Metalurgia, elektronika, medycyna, jubilerstwo korzystają z powodzeniem z korzyści jakie przyniosła nowoczesna technologia obróbki me.

Wykorzystanie obróbki metali w konstrukcjach stalowych

Konstrukcje stalowe w bardzo szybkim czasie stały się podstawą projektowania i budowania hal magazynowych, zbiorników, schodów i innych elementów, które są podstawą przemysłu budowlanego. Ich najważniejszym zadaniem jest zapewnienie trwałości, bezpieczeństwa i odpowiedniego poziomu jakości. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ich obróbka była ciężka, toporna, często również brakowało możliwości, aby odpowiednio je wykończyć. Dobrym przykładem jest wykonywanie otworów za pomocą tradycyjnych wierteł, które przez nadpalenie uszkadzały materiał, wpływając jednocześnie na jego jakość. Współczesna, w pełni zautomatyzowana obróbka metali zupełnie wyeliminowała ten problem. Obecnie, między innymi dzięki możliwościom, jakie daje np. obróbka skrawaniem, nawet najtrudniejszy projekt (niezależnie od branży zresztą) nadal wymaga wiedzy i doświadczenia od technologów zajmujących się tym zagadnieniem, ale jego wykonanie nie przysparza już tylu problemów.

Projektanci konstrukcji stalowych skupiają się przede wszystkim na tym, aby końcowy efekt ich pracy zapewniał bezpieczeństwo i trwałość. Dążąc do tego muszą określić nie tylko najodpowiedniejszą technikę, której zadaniem będzie łączenie elementów, ale również sposób ich rozmieszczenia. Istotne będzie również to, żeby wykorzystać jak najmniej materiału, a tym samym zminimalizować masę całego projektu. Warto także wspomnieć o tym, że wiele przedsiębiorstw zajmujących się konstrukcjami stalowymi korzysta z parków maszynowych, które stosują najnowocześniejsze technologie. Dzięki temu sama obróbka nie zajmuje tyle czasu co w przeszłości i jest niezwykle ekonomiczna poprzez zminimalizowanie ilości odpadów. Konstrukcje stalowe obecnie stanowią niezwykle istotną gałąź przemysłu i można się spodziewać, że zarówno ich możliwości, jak i zastosowanie będą ciągle się poszerzały w odpowiedzi na potrzeby rynku i oczekiwania zarówno wykonawców, jak i odbiorców.

fot. O Palsson , Spidertrax Off-Road źródło: flickr.com