Do czego służą regulatory temperatury?

regulatory temperatury

Jak sama nazwa wskazuje, regulatory temperatury wykorzystuje się do regulacji temperatury panującej w danym pomieszczeniu lub w cały mieszkaniu/domu.

Regulatory można podłączyć zarówno do kotła, pompy lub grzejnika elektrycznego. Ich główną funkcją jest regulowanie pracą kotła, co może się odbywać automatycznie lub manualnie. Doskonale sprawdzają się zarówno w domu, jak i w biurze. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają sposobu na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Jak działają regulatory temperatury?

Sposób działania regulatorów temperatury jest bardzo prosty. W przypadku zautomatyzowanych modeli, obniżenie i podwyższenie temperatury w pokoju zachodzi całkowicie bez naszego udziału. Wystarczy zaprogramować odpowiednią temperaturę, jaką chcemy utrzymać w domu, a regulator będzie „pilnował”, by utrzymać ją na pożądanym poziomie przez cały czas. Istnieje możliwość ustalenia inne temperatury w dzień i w nocy oraz w przypadku np. kilkudniowej nieobecności domowników domu. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, a przy tym oszczędne dla naszego portfela.

Regulatory z czujnikiem zamontowanym w pokoju mają możliwość automatycznego dostosowania temperatury do narzuconej wartości. Jeżeli w danym pomieszczeniu jest za gorąco, to następuje podwyższenie temperatury. W wyniku reakcji biometalu znajdującego się w termostacie dochodzi do zwarcia styku elektrycznego i uruchomienia pracy kotła, czyli do szybkiego podgrzania wody.

Jak przebiega podwyższenie temperatury?

Jeżeli w danym pomieszczeniu jest za chłodno, to dochodzi do rozwarcia styku elektrycznego i momentalnego zatrzymania pracy kotła. Regulator przez cały czas kontroluje temperaturę panującą w pomieszczeniu i utrzymuje ją na pożądanym poziomie.