Ocieplanie poddasza w 3 krokach

Ocieplanie poddasza to jedna z najważniejszych kwestii, z którą trzeba się zmierzyć podczas budowania domu. Od czego zacząć przymiarki do wyboru najlepszej izolacji? Na co zwrócić uwagę? Na czym nie oszczędzać? Czy zawsze warto robić coś we własnym zakresie? Oto pierwsza część poradnika, która pozwoli nam świadomie przygotować się do wyboru metody ocieplenia i cieszyć się później niższymi kosztami ogrzewania.

Bądź zorientowany

Osoby budujące swój pierwszy dom często ślepo ufają ekipie budowlanej. Oczywiście budowę domu powierzamy zwykle sprawdzonej firmie, jednak bycie zorientowanym w danym temacie stawia nas w pozycji partnera, który zna się na rzeczy i wie, czego może wymagać. Punktem wyjściowym, od którego powinniśmy rozpocząć podejmowanie decyzji o metodzie ocieplenia poddasza, jest przestudiowanie projektu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na dach i jego konstrukcję, a także na to, jaki materiał jest przewidziany na pokrycie dachowe – tłumaczy Robert Męcik z firmy Kadri. – To wszystko będzie miało znaczenie podczas wybierania izolacji, a więc parametrów technologicznych materiału, grubości warstwy i metody kładzenia. Pamiętajmy, że grubość warstwy izolacyjnej nie oznacza koniecznie lepszego ocieplenia, a czasem 15-centrymetrowa warstwa izolacji jednego materiału odpowiada parametrom 30-centymetrowej izolacji przy wykorzystaniu innego – dodaje.

Krok 2: Poznaj ofertę rynkową

Znajdźmy czas na zapoznanie się z ofertą rynkową i przestudiowanie metod izolacji i ocieplania dachu. Porównujmy materiały i metody izolacji, czytajmy opisy technologii, zadawajmy pytania ekspertom.

Nie kierujmy się wyłącznie opinią znajomych tylko poświęćmy trochę czasu na poznanie dostępnych rozwiązań i porównujmy je. Szukajmy doradców, sprawdzajmy parametry technologiczne, obliczajmy koszty. Patrzmy na wybór izolacji długoterminowo, sprawdzajmy ile energii uda nam się zaoszczędzić decydując się na dany materiał izolacyjny. Pamiętajmy, że rodzaj ocieplenia przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie i może się okazać, że izolacja pozornie nieco droższa w perspektywie 2 czy 5 lat opłaca się bardziej od izolacji tańszej. Zatroszczmy się zatem o to, by nasz dom był możliwie jak najbardziej energooszczędny, co będzie miało znaczenie zwłaszcza w kontekście stale rosnących cen energii – komentuje Robert Męcik.

Krok 3: Wybierz sprawdzoną ekipę

Ocieplanie poddasza to nie jest obszar w którym powinno się szukać oszczędności za wszelką cenę. Myślmy o inwestycji w dom długoterminowo, mając świadomość, że wybieramy ocieplenie na długie lata. Pamiętajmy, że w przypadku izolacji poddasza poprawne wykonanie usługi jest tak samo ważne jak rodzaj materiału, który chcemy wykorzystać.

Nawet najlepszy technologicznie materiał nie spełni swojej funkcji jeśli zostanie nieprawidłowo położony, dlatego starannie dobierzmy ekipę wykonującą izolację i ocieplanie dachu. Tylko poprawnie wykonana usługa gwarantuje, że będziemy mieli dobrze ocieplony dach. Pamiętajmy, że naprawianie błędów ekipy kosztuje zwykle dużo więcej niż realizacja usługi od podstaw, pomijając koszt materiału, który być może trzeba będzie kupić jeszcze raz. Jak w każdej branży również na rynku izolacji pojawia się wiele firm które nie mają wystarczającej wiedzy na temat wykonywanej pracy a co za tym idzie działają na szkodę inwestora dla którego często cena jest jedynym wyznacznikiem wyboru firmy i materiału izolacyjnego, pamiętajmy nie zawsze tanio znaczy dobrze – podsumowuje Robert Męcik z firmy Kadri.