Układanie kostki brukowej – jak się za to zabrać?

Układanie kostki brukowej – jak się za to zabrać

Organizując otoczenie wokół domu, jedną z najbardziej problematycznych kwestii pozostaje ułożenie kostki. Warto wiedzieć, jak się za to wziąć i w jaki sposób kostkę będzie kładła profesjonalna ekipa, by wiedzieć, na co trzeba zwrócić uwagę.

  1. Układanie kostki brukowej – jaką wybrać?
  2. Jak przygotować podłoże pod układanie kostki?
  3. Montaż siatki ogrodzeniowej – przed, czy po ułożeniu kostki?
  4. Usługi brukarskie – czy warto z nich skorzystać?
  5. Ile kosztuje metr kwadratowy ułożonej nawierzchni?
  6. Jak wybrać firmę do montażu kostki brukowej?

Warto pamiętać, że nawet wynajmując profesjonalną ekipę brukarzy do kostki brukowej, trzeba samemu dopilnować, by potem nie być rozczarowanym efektem.

Układanie kostki brukowej – jaką wybrać?

Biorąc się za układanie kostki brukowej najpierw trzeba zdecydować się, jaką wybrać. Na rynku jest dostępnych bardzo wiele ciekawych opcji, więc można ją z powodzeniem dopasować do stylu wykończenia budynku i całego ogrodu. Warto nie zapominać o tym, że kostkę można układać w wielu kolorach i wariantach, co pozwala osiągnąć dodatkowe walory wizualne. Przy układaniu kostki, warto też od razu rozważyć ewentualny montaż lamp LED w podłożu na przykład przy ciągach komunikacyjnych.

Jak przygotować podłoże pod układanie kostki?

Kostka brukowa wymaga odpowiedniego podłoża. Zlecenia na układanie kostki brukowej zawsze muszą więc obejmować wypoziomowanie terenu, a także solidne utwardzenie. Układając kostkę brukową na nieutwardzonej nawierzchni, naraża się na to, że będzie trzeba ją układać jeszcze raz za kilka lat. Firmy świadczące profesjonalnie usługi brukarskie, mają to jednak w kompleksowej ofercie.

Montaż siatki ogrodzeniowej – przed, czy po ułożeniu kostki?

Układanie kostki brukowej powinien poprzedzić montaż siatki ogrodzeniowej. Wynika to z faktu, że łatwiej będzie złapać poziom robiąc kostkę, niż dopasowując ogrodzenie. Podczas stabilizacji gruntu mogą bowiem pojawić się pewne problemy, a jeśli będzie już punkt odniesienia, praca pójdzie łatwiej. Montaż obrzeży trawnikowych i montaż palisad można zrobić już po ułożeniu kostki. Tak samo, jeśli chodzi o montaż płyt trawnikowych na wyrównanym podłożu.

Usługi brukarskie – czy warto z nich skorzystać?

Nie znając się na brukarstwie, o wiele lepiej zatrudnić profesjonalną firmę, gdyż poza umiejętnościami, potrzebny będzie też profesjonalny sprzęt, taki jak koparka, czy sprzęt do wibrowania podłoża.

Ile kosztuje metr kwadratowy kostki?

Cennik układania kostki za metr ułożonej nawierzchni może być różni. Sama kostka to cena od 50 do 100 zł za metr, choć niektóre modele mogą być droższe. Koszty robocizny można kalkulować jako dwukrotność tej kwoty, choć jest to mocno zależne od firmy i regionu.

Jak wybrać firmę do montażu kostki brukowej?

Montaż kostki brukowej powinien odbywać się przede wszystkim prawidłowo. W przeciwnym wypadku może dojść nie tylko do sytuacji, kiedy inwestujący będzie nieusatysfakcjonowany z wykonanej pracy, ale przede wszystkim straci pieniądze, ponieważ konieczna będzie na przykład poprawa wykonanej pracy. Jeśli kostka zostanie położona na przykład krzywo, czyli nieodpowiednio przygotuje się grunt pod nią, może powstawać coś w rodzaju kolein na drodze, przez co woda będzie stać w tych miejscach, zamiast równomiernie odpływać.

Bardzo ważne jest zatem, aby dobrać do tego zadania specjalistów, którzy wiedzą co robić, mają odpowiednie doświadczenie, ale także niezbędna do tego wiedzę. Wbrew pozorom bowiem, układanie kostki brukowej nie jest prostym zadaniem, szczególnie, jeśli projekt jest wymagający i na przykład niezbędne będzie dokonanie wielu cięć kostki. Samo jej wyliczenie to poważne zadanie, aby nie było jej zbyt wiele, ale też nie zabrakło, na przykład metra.

fot. anaterate, pixabay