Matowe czy z połyskiem – jakie płytki do salonu są najlepsze?

Płytki w salonie

Wykorzystanie płytek ceramicznych w salonie to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowego wystroju tego reprezentacyjnego pomieszczenia. W zależności od ich wyglądu można kreować otoczenie na różne sposoby. Jedną z cech wyróżniających kafelki jest ich wykończenie – matowe lub połyskujące. Które wybrać?

Płytki w salonie – jak je wykorzystać?

Płytki w salonie zyskują na popularności – dodają wnętrzom elegancji i pozwalają je aranżować w niebanalny sposób. Do tego są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości, a szerokie wzornictwo i kolorystyka umożliwiają dopasowanie ich do rozmaitych wystrojów otoczenia.

Najczęściej wybierane są płytki do salonu na podłogę. Ich dobra sława jest wynikiem niezwykłych parametrów wytrzymałościowych tworzonych z nich posadzek. Brak wyraźnych zarysowań, jak w przypadku paneli lub drewnianych parkietów, oraz oznak starzenia się kafelków pozwala na wykonanie podłogi, która będzie służyła nam przez bardzo długi czas. Jednak płytki do salonu wykorzystywane są nieraz również na ścianach.

Kafelki ścienne częściej stosuje się do wyodrębnienia jakiejś części pomieszczenia – może to być ściana z kominkiem lub ta, na której planujemy zawiesić telewizor. Takie rozwiązanie pozwala na podzielenie otoczenia na wyraźne strefy, a tym samym zaprowadzenia swoistego porządku organizacyjnego.

Wiemy już, że płytki do salonu to świetny wybór. Sprawdźmy, które sprawdzą się lepiej – matowe czy z połyskiem?

 płytki do salonu

Matowe płytki do salonu – zalety i wady

Płytki do salonu matowe to rozwiązanie, które z pewnością docenimy za szereg zalet. Oto one:

  • Przytulność – matowe płyty tworzą powierzchnię, która nie odbija światła, a zatem świetnie sprawdzą się we wnętrzach inspirowanych naturą. Można za ich pomocą wykreować zdumiewające wykończenia ścian – imitujące drewniane, kamienne lub ceglane okładziny. Te sprawdzają się także na podłogach. Jeśli zarówno ściany, jak i posadzki wyłożymy matowymi kafelkami, zyskamy efekt przytulności i ciepła – szczególnie jeśli postawimy na kolory natury!
  • Łatwe do utrzymania w czystościpłytki do salonu matowe nie wymagają polerowania i stosowania specjalistycznych detergentów, a ich mycie jest naprawdę proste. Co więcej, nawet w nasłonecznionych pomieszczeniach niewidoczne pozostaną na nich wszelkie smugi czy zacieki, co ma szczególne znaczenie w przypadku posadzek wykończonych kaflami.
  • Pasują do nowoczesnych wnętrz – jeśli chcemy, by w naszym otoczeniu panował surowy industrializm, skandynawska prostota lub minimalizm w nowoczesnej odsłonie, sięgnięcie po płytki do salonu matowe okaże się strzałem w dziesiątkę. Aranżując taką przestrzeń, zwróćmy uwagę w szczególności na okładziny imitujące beton lub kamień naturalny.
  • Antypoślizgowe – salon jest przestrzenią, w której członkowie rodzin spędzają najwięcej czasu. Warto więc, aby posadzki w pomieszczeniu zapewniały bezpieczeństwo tak dzieciom, jak i dorosłym. Płytki do salonu matowe gwarantują wysoki poziom antypoślizgowości, co z pewnością docenimy każdego dnia.
Płytki do salonu matowe

A co z wadami matowych płytek do salonu? Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że takie okładziny sprawdzą się jedynie w przestrzennych pomieszczeniach. W małych mogłyby stworzyć nieco klaustrofobiczny klimat. Dodatkowo na matowych powierzchniach widoczne pozostają zarysowania.

Płytki z połyskiem – design a funkcjonalność

Drugą możliwością jest wybranie płytek do salonu z połyskiem. Również to rozwiązanie pod wieloma względami okazuje się bardzo dobre:

  • Wytworny wygląd – olśniewający blask płytek do salonu z połyskiem kojarzy się z blichtrem, pałacową elegancją i dobrym smakiem. Dlatego też takie okładziny często wybierane są do wnętrz reprezentacyjnych, w których chcemy podkreślić nasz dobry gust i swoistą klasę samego otoczenia.
  • Optyczne powiększenie przestrzeni – błyszcząca powierzchnia płytek do salonu z połyskiem świetnie odbija światło. W wyłożonych nimi pomieszczeniach zdaje się więc, że są one przestronniejsze. Często więc wykorzystywane są, by nieco oszukać zmysły przebywających we wnętrzach gości.
  • Uniwersalność – choć połysk jest zdecydowanie niezbędny we wnętrzach w stylu glamour, nie oznacza to, że nie pasuje on także do nowocześniejszych przestrzeni. Przeciwnie – może on stanowić bazę do stworzenia bardzo stonowanej, minimalistycznej stylizacji, choć wiele zależy oczywiście od kolorystyki i wzornictwa płytek do salonu z połyskiem.
płytek do salonu z połyskiem

Warto zadać sobie pytanie, czy posadzka wyłożona połyskującymi płytkami nie będzie śliska? W przypadku salonów nie ma to aż tak wielkiego znaczenia jak w łazienkach, w których ryzyko poślizgnięcia zwiększa się przed możliwość zachlapania posadzki. Aby jednak mieć pewność, że wszyscy domownicy będą bezpieczni, koniecznie zwracajmy uwagę na klasę antypoślizgowości wybieranych okładzin. Musimy też wiedzieć, że choć czyszczenie gładkiej powierzchni płytek do salonu z połyskiem będzie proste, o wiele trudniejsze okaże się uniknięcie smug i zacieków, które na błyszczących kafelkach są niestety bardzo widoczne.

Co jeszcze mamy do wyboru?

Warto wiedzieć, że oprócz płytek do salonu w macie lub połysku mamy do wyboru także inne rozwiązania. Płytki strukturalne mają trójwymiarowe wzory, które potrafią całkowicie odmienić wystrój otoczenia – warto je stosować przede wszystkim na ścianach, ponieważ na posadzce mogłyby się okazać trudne w czyszczeniu. Płytki do salonu Lappato to z kolei gres cechujący się połyskującą, ale niejednolitą powierzchnią – pofalowana struktura przeplata tutaj blask z lekkim matem. Natomiast płytki satynowe są szlifowane do uzyskania efektu półmatu – stanowią połączenie klasy połysku z antypoślizgowością matu.

Decydując się na którekolwiek z płytek do salonu, warto wcześniej rozważyć wszystkie za i przeciw każdego rozwiązania i wybrać to, które najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Artykuł sponsorowany