Modne aranżacje łazienek w ciemnych kolorach

ceramika paradyż

Łazienki w ciemnych kolorach to spore wyzwanie aranżacyjne, jednak warto je podjąć, bo efekt może naprawdę pozytywnie zaskoczyć. Do realizacji takiego projektu zachęcają zresztą dominujące obecnie trendy w urządzaniu wnętrz. W modnych łazienkach pojawiają się dziś nie tylko pastele, ale również czerń, różne odcienie szarości, brąz, granat, fiolet…

Aranżacja łazienki bazująca na ciemnej kolorystyce wymaga większej przestrzeni lub przemyślanego układu płytek i barw oraz zastosowania trików optycznych w mniejszym pomieszczeniu, aby wydawało się ono większe niż jest w rzeczywistości, a ciężkie kolory nie przytłoczyły zbytnio wnętrza. Projektanci w tym sezonie najchętniej sięgają po wszelkie odmiany szarości, która wspaniale prezentuje się w zestawieniu z bielą i / lub drewnem w minimalistycznych aranżacjach łazienek, po ciemne brązy w ich naturalnej, drewnianej oprawie oraz po czerń, której zazwyczaj towarzyszy kontrastująca z nią biel lub mocne akcenty kolorystyczne w postaci soczystej czerwieni lub na przykład agresywnego fioletu.

Industrialne szarości

Szarość – wbrew powszechnej opinii – nie musi być nudna. Potrafi oczarować zarówno w swej chłodnej, minimalistycznej odsłonie, jak i w wersji nieco bardziej dekoracyjnej. Od wielu sezonów – również w łazienkach – modna jest na ścianach i podłodze surowa estetyka betonu, która świetnie komponuje się z – podkreślającymi industrialny styl – metalem i szkłem oraz z drewnem, które znakomicie ociepla tego typu wnętrza.

paradyżŁazienka w szarościach gwarantuje piękną ekspozycję śnieżnobiałej ceramiki łazienkowej, która na takim właśnie ciemniejszym tle wydaje się jeszcze bardziej biała i „puchata”. Nawet niezbyt wyszukana w formie wanna czy umywalka wyglądają w takim kontekście bardzo nowocześnie.

ceramika paradyżAranżacje w całości oparte na jednolitej szarości lub głębokim graficie zestawionym z czymś jaśniejszym (na przyklad ecru) wymagają minimalizmu w dodatkach, by kompozycja wyglądała nowocześnie i elegancko.

ceramika paradyżSzare łazienki zyskują na atrakcyjności dzięki (stosowanym z umiarem) estetycznym, kolorowym detalom. Mogą to być na przykład elementy wyposażenia (jak choćby grzejniki łazienkowe czy lampy) o designerskiej formie i mocnej barwie lub po prostu oryginalne dekory.

Ciemne kolory drewna

aranżacje łazienek

Naturalnie proste, naturalnie piękne, sprawdza się od zawsze. Czar drewna jest nieprzemijający. Niezależnie od panującej mody, łazienka w jego kolorach wygląda po prostu dobrze.

aranżacje łazienek Czasami drewnopodobne płytki nadają jej bardziej elegancki, a czasami bardziej swojski charakter. Ciemny brąz przepięknie łączy się z delikatnym beżem, ostatnio coraz częściej w formie różnego rodzaju patchworków, plecionek i mozaik.

drewnopodobne płytkiBarwy drewna zastosowane w aranżacji łazienki nie zamykają oczywiście możliwości wprowadzania do niej dodatkowych – czasem na pierwszy rzut oka nieco zaskakujących – kolorów. Czyni to projekt bardziej nowoczesnym.

drewnopodobne płytkiZawsze modna czerń

Ponadczasowa czerń, jako synonim luksusu, elegancji i wyszukanego stylu, gości obecnie również w modnych łazienkach, zazwyczaj obok kontrastującej z nią bieli, ale nie tylko. Czerń pojawia się także w towarzystwie szarości lub bardziej wyrazistych kolorów: czerwieni, żółcieni, fioletów…

czarne płytki do łazienkiDuże, czarne powierzchnie ścian łazienkowych wzbogacane są dekoracyjną strukturą płytek lub różnicowane rodzajem ich powierzchni. Łączenie kafli matowych z błyszczącymi daje tu świetne efekty i spore pole do popisu w kwestii aranżacji.

czarne płytki do łazienkiCzysta biel i głęboka czerń najlepiej wyglądają z połyskiem, który dominuje w całej przestrzeni łazienki, tworząc cudowne tło dla prostych, nowoczesnych form.

kontrastowa aranżacja łazienkiW wariancie bardziej awangardowym, kontrastowa aranżacja łazienki bazująca na czerni i bieli może zyskać odrobinę „szaleństwa” w postaci dodatkowego, zdecydowanego koloru.

Ceramika ParadyżCeramika Paradyż radzi…

  • Aranżacja łazienki, w której dominują ciemne barwy, powinna być zrównoważona jaśniejszymi i / lub kontrastującymi elementami (dodatki, ceramika łazienkowa, dekory etc.).
  • Jeśli wszystkie ściany łazienki mają jeden, ciemny kolor, warto zróżnicować je fakturą (płytki matowe i błyszczące, gładkie i strukturalne itp.) lub wielkością czy kształtem płytek (na przykład mozaika na jednej ze ścian).
  • Matowe płytki o ciemnych barwach są bardziej praktyczne od ciemnych płytek z połyskiem. Łatwiej utrzymać je w czystości.


Grafika: paradyż