O co pytać przy kupnie mieszkania? 10 rzeczy które trzeba sprawdzić kupując mieszkanie

kupno mieszkania
Kupno mieszkania to decyzja, której konsekwencje będziesz ponosić wiele lat. Od Ciebie zależy czy kupując mieszkanie dokonasz właściwego wyboru i będziesz czerpać przyjemność z posiadania lokum w dobrej okolicy i z miłym sąsiedztwem.

Czasami warto zapłacić troszkę więcej za mieszkanie by potem móc cieszyć się bliskością sklepów, klubów sportowych, parków czy basenu.

Oto lista 10 rzeczy jakie trzeba koniecznie sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania:

  1. Otoczenie

Zastanów się co oprócz sklepu spożywczego jest Ci potrzebne w najbliższym otoczeniu.

  • Jeśli nie korzystasz z samochodu sprawdź połączenia komunikacyjne i odległość do przystanków.
  • Jeżeli masz lub planujesz dzieci to odszukaj przedszkole i szkołę. Zobacz czy będą odpowiednie dla Twoich pociech i czy znajdują się wystarczająco blisko.
  • Przychodnia zdrowia to ważny obiekt na mapie osiedla. Przejdź się do niej i zobacz w jakim jest stanie, czy nie ma kolejek i jak wygląda kontakt z pacjentem.
  • Każdy od czasu do czasu musi iść na spacer i się zrelaksować. Dobrze jest gdy można to robić w najbliższej okolicy. Dlatego właśnie mieszkania położone w pobliżu parków cieszą się większym powodzeniem. Poszukaj w okolicy nieruchomości jaką chcesz kupić miejsca odpowiedniego na spacery z psem i dziećmi, albo na samotne popołudniowe wędrówki .

 

2. Stan budynku

Musisz ocenić w jakim stanie znajduje się budynek, w którym masz zamiar kupić mieszkanie. Pamiętaj, że nawet najpiękniej wyremontowany apartament nie zapewni funkcjonowania instalacji elektrycznych, wodociągowych czy grzewczych. Dlatego sprawdź stan ociepleń całej bryły, zobacz kiedy był wykonywany remont dachu, klatki schodowej czy piwnic. Upewnij się, że w budynku jest położona nowa instalacja elektryczna. Nie zaszkodzi też spłukać wodę i odkręcić kran. Jeśli rury wydaja dziwne dźwięki a odpływ się zatyka radzimy zrezygnować z zakupu.

3. Hałas

Zanim dokonasz zakupu mieszkania sprawdź czy jest ono dobrze wyciszone. Oprócz odgłosów ulicy, które nie powinny przenikać do wnętrza, wygłuszone powinny też być sąsiednie mieszkania. Uwierz, to żadna przyjemność kiedy nad ranem bądź w środku nocy słyszysz pomrukiwania sąsiadów albo płacz dziecka. Na dłuższą metę możesz nie wytrzymać, jeśli co noc będą budziły Cię odgłosy dobiegające z sąsiedztwa. Najłatwiej jest to sprawdzić spędzając jedną noc w mieszkaniu.

4. Finanse

Choć wydaje się, że ceny w Polsce są na podobnym poziomie to jednak różnice w opłatach znacznie mogą się od siebie różnić. Poproś o ostatni rachunek ze spółdzielni mieszkaniowej i zobacz jakie opłaty będziesz wnosić co miesiąc. Na rachunku oprócz zaliczek za wodę, gaz, wywóz śmieci i nieczystości znajdziesz też opłatę administracyjną oraz fundusz remontowy. Zobacz też czy spółdzielnia płaci zbiorczo podatek od nieruchomości czy też będziesz opłacać go samodzielnie w urzędzie gminy.

5. Stan prawny

Nie możesz kupić kota w worku. Dlatego bardzo skrupulatnie musisz sprawdzić stan prawny mieszkania. Pamiętaj, że mieszkania komunalne należą do miasta i nie można dokonać zakupu praw do lokalu, chyba że sprzedającym jest właśnie miasto. Mieszkania spółdzielcze z kolei są własnością spółdzielni. A Ty opłacając czynsze nabywasz prawo do korzystania z mieszkania. Taki stan prawny jest problemem gdy popadniesz w długi. Mieszkanie może zostać zlicytowane przez spółdzielnię. Jeśli lokal jest własnościowy i ma wyodrębnioną księgę wieczystą to sytuacja jest klarowna. Możesz stać się jego właścicielem. Ale najpierw udaj się do wydziału ksiąg wieczystych właściwego dla mieszkania i zobacz czy w księdze nie dokonano wpisu, że lokal stanowi zabezpieczenie kredytu czy innych zobowiązań. Jeśli zakupisz lokal z takim zobowiązaniem, to może zajść konieczność spłaty zobowiązania.

6. Cena za metr kwadratowy

Zanim położysz pieniądze na stole zorientuj się w jakiej cenie sprzedawane są mieszkania w okolicy. Cenę podaje się zazwyczaj za metr kwadratowy. Sprawdź czy nie przepłacisz. Możesz to zrobić oglądając oferty m.in. na www.sprzedajemy.pl/nieruchomosci/mieszkania.

7. Możliwość przebudowy i aranżacji wnętrz.

Mieszkanie to zakup na wiele lat. Być może w czasie jego użytkowania zajdzie konieczność wyodrębnienia dodatkowego pokoju. Albo połączenia kuchni z jadalnią. Dobrze jest zorientować się, które ściany są nośne i nie podlegają możliwości przebudowy. Bywa tak, że nie ma możliwości innej aranżacji wnętrz, wtedy należy się zastanowić czy mieszkanie spełnia wszystkie nasze oczekiwania.

8. Lista przeróbek

Po zebraniu całej wiedzy o lokalu wiemy co chcemy w nim zmienić. Należy sporządzić listę rzeczy jakie musimy zakupić, oraz kosztorys robocizny. Dzięki temu zyskamy świadomość ile pieniędzy będzie kosztowało wyremontowanie lokalu i dostosowanie go do naszych potrzeb.

9. Koszty notarialne

Do kosztu zakupu mieszkania i kosztu remontu doliczyć należy koszt obsługi notarialnej, koszty sądowe za wpis do księgi wieczystej i podatek. Policz ile musisz odłożyć pieniędzy by stać Cię było na wszystkie opłaty.

10. Kredyt

Jeśli potrzebujesz kredytu to zanim cokolwiek podpiszesz załatw formalności w banku. Pamiętaj, że jeśli dasz zadatek na zakup nieruchomości i nie dotrzymasz terminu zapłaty to zadatek przepadnie.