Farby na elewację

Farby na elewację

Staliśmy się bardziej wybredni. Chcemy, by domy, w których mieszkamy były piękne nie tylko w wewnątrz, ale i na zewnątrz. Dotyczy to nie tylko budynków jednorodzinnych, ale i wielorodzinnych. Co prawda, w przypadku tych ostatnich, nie zawsze mamy wpływ na efekt końcowy, ale jednak coraz częściej wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe liczą się z opinią mieszkańców. Jaką więc farbę wybrać, by nie tylko zadawalała nasze poczucie estetyki, ale była trwała i odporna na wszelkie warunki atmosferyczne? 

Rodzaje farb elewacyjnych 

Na rynku mamy sporą dostępność farb wykorzystywanych w malowaniu elewacji budynków. Warto poznać rodzaje tych farb, by podjąć świadomy wybór: 

  • Farby winylowe – są stosowane na różne podłoża, łatwo je rozprowadzać i szybko kryją malowaną powierzchnię. Dość szybko schną, bo ich rozcieńczalnikiem jest woda. Niestety są mało odporne na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Chociaż nie wydzielają szkodliwych substancji, odchodzi się od ich wykorzystywania do malowania elewacji ze względu na niską trwałość. 
  • Farby akrylowe bazują na żywicy akrylowej. Można je stosować na różnorodnych podłożach (oprócz podłoża wapiennego i silikatowego). Ich niewątpliwą zaletą jest trwałość, niską podatność na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Przez fachowców jest oceniana jako nisko przepuszczalna. Oznacza to, że tworzy stabilną powłoką, która nie przepuszcza wody. Z tego powodu lepiej nie stosować jej, kiedy budynek jest ocieplony wełną mineralną, bo wtedy nie jest możliwe odprowadzenie wody ze środka konstrukcji. Ponieważ zdarza się, że na zacienionej części elewacji farba akrylowa może porastać glonami, producenci dodają do farby specjalne substancje, które mogą tę niedogodność wyeliminować. 
  • Farby silikonowe są odporne na różnorodne warunki atmosferyczne. Doskonale przylegają do podłoża. Idealnie sprawdzają się na wszelkie podłoża: beton, tynk, płyta kartonowo-gipsowa… Dość szybko wsiąkają w podłoże, tworząc idealną strukturę odporną na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. 
  • Farby akrylowo-silikonowe przepuszczają i chłoną wodę. Mają wysoką odporność na działanie wysokich temperatur. 
  • Farby z nanocząsteczkami są nowością na rynku. Do tradycyjnego składu dodawane są cząsteczki srebra. Ten element powoduje, że pomalowana powierzchnia jest wyjątkowo odporna na pęknięcia, rysy i działanie różnorodnych warunków atmosferycznych. Sprawdza się też w pracach konserwatorskich, kiedy trzeba zabezpieczyć mikrouszkodzenia w tynku. Jedynym minusem tego rodzaju farb jest stosunkowo wysoka cena.  

Dobór farby do elewacji 

Jeśli nie jesteśmy fachowcami, zazwyczaj mamy problem z doborem odpowiedniej farby do malowania. W dawnych domach tynk był zazwyczaj cementowy, wapienny lub cementowo-wapienny. Taką elewację najlepiej pomalować farbą wapienną lub silikonową. W przypadku tynków na domach nowych, sytuacja jest dość prosta. Są one pokrywane tynkami cienkowarstwowymi, które są jednocześnie elementami ocieplenia. Są tynki akrylowe, mineralne, silikonowe. Do rodzaju tynku dobieramy farbę. Jeśli tynk jest silikonowy, taka powinna być farba, itd. Pamiętajmy też o podstawowej zasadzie. Zanim położymy na świeży tynk farbę, powinien on dokładnie wyschnąć. Ten proces trwa nawet dwa miesiące. Jeśli na mokry tynk położymy farbę, na pewno będzie ona źle się “trzymała” i szybko łuszczyła. Pieniądze i praca będą zmarnowane. 

Zasady malowania 

Większość osób do malowania elewacji wynajmuje specjalną ekipę, które ma profesjonalny sprzęt i potrzebne doświadczenie. Niektórzy jednak decydują się na pracę samodzielną, przy której muszą przestrzegać kilku podstawowych zasad. Malowanie należy przeprowadzić, kiedy pogoda jest stabilna. Nie może być zbyt gorąco i za zimno. Największą przeszkodą jest deszcz. Zawsze malujmy ścianę do końca. Pozostawienie jej nie dokończonej, odbije się na jakości malowania. Konieczne jest przestrzeganie wszystkich zleceń producenta podanych na opakowaniu. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że elewacja domu będzie jego ozdobą. 

Artykuł sponsorowany