Ogrodzenie aluminiowe czy stalowe – które wybrać

Ogrodzenie aluminiowe czy stalowe

Wybór konkretnego rodzaju ogrodzenia domu nigdy nie powinien być przypadkowy. Ma to ogromne znaczenie choćby pod kątem właściwego zabezpieczenia posesji przed niechcianymi gośćmi. Dziś największą popularnością cieszą się przede wszystkim dwa rodzaje ogrodzeń. Mowa tu o ogrodzeniach stalowych oraz ogrodzeniach metalowych. Wybór tego konkretnego często dla właścicieli domów nie jest łatwy. Warto zatem wiedzieć czym się różnią oraz jakie mają zalety i wady.

Ogrodzenie aluminiowe – zalety

Duża popularność ogrodzeń aluminiowych wynika oczywiście z tego, że mają one wiele wymiernych zalet. Jedną z najważniejszych jest przede wszystkim fakt, że aluminium nie jest podatny na korozję – wyjaśnia Krzysztof Warecki – przedstawiciel marki: aluprest.pl. Co ważne, aluminiowe ogrodzenie nie zaczyna rdzewieć nawet w momencie obicia lakieru. Nie bez znaczenia jest również to, że wykonane z aluminium przęsła nie są ciężkie. Ich niska waga sprawia zatem, że są one łatwe zarówno w transporcie, jak i w samym montażu. Dlaczego jest to istotne? Ma to swoje znaczenie ze względu na to, że przypadku lżejszych materiałów o wiele łatwiej jest uniknąć obić, w porównaniu z tymi cięższymi. Poza tym ogrodzenia aluminiowe są bardzo estetyczne. Pod kątem wizualnym znakomicie sprawdzą się zarówno w przypadku domów klasycznych, jak i nowoczesnych. Co więcej, mogą być malowane na dowolny kolor z palety RAL. Mówiąc o zaletach ogrodzeń aluminiowych, koniecznie wspomnieć trzeba o tym, że mogą być one wykonywane na indywidualne zamówienie. Oznacza to możliwość doboru rozmiaru i kształtu ogrodzenia wedle własnych preferencji.

Ogrodzenie aluminiowe – wady

Oczywiście ogrodzenia aluminiowe nie są pozbawione wad. Przede wszystkim wskazać trzeba na to, że aluminium to materiał dość miękki. Oznacza, że w przypadku uszkodzenia mechanicznego na ogrodzeniu mogą pojawić się niewyglądające zbyt estetycznie wgłębienia. Faktem jest także to, że ogrodzenie aluminiowe to dość drogie rozwiązanie. Na pewno droższe w porównaniu z ogrodzeniem stalowym. Wynika to z tego, że aluminium nie jest łatwym materiałem w obróbce.

Ogrodzenie stalowe – zalety

W porównaniu do ogrodzeń aluminiowych, te wykonywane ze stali są tańsze. Cechują się bardzo dużą trwałością i jeśli zostaną odpowiednio zabezpieczone, to mogą być również odporne na korozję. Aby zapewnić ogrodzeniu stalowemu skuteczną ochronę przed korozją, wystarczy zastosować zabieg zwany cynkowaniem. Wśród zalet ogrodzeń ze stali wskazać trzeba także na fakt, że przęsła i bramy mogą mieć różne kształty, a także kolory. Nie bez znaczenia jest także to, że montaż ogrodzenia stalowego nie jest skomplikowany.

Ogrodzenie stalowe – wady

Tak jak w przypadku ogrodzeń aluminiowych, tak i w przypadku tych ze stali wskazać można na kilka wad. Przede wszystkim, jeśli ogrodzenie stalowe nie zostanie właściwie zabezpieczone, wówczas jest bardzo podatne na korozję. Ognisko rdzy wystąpić możne choćby z powodu niedokładnego pomalowania lub obicia bramy. Jeśli reakcja nie będzie odpowiednio szybka, to korozja będzie się rozprzestrzeniać. Dlatego w przypadku ogrodzeń stalowych najczęściej konieczne jest stosowanie dodatkowo specjalnego lakieru antykorozyjnego. Dodać jeszcze warto, że ogrodzenia stalowe są dużo cięższe od tych aluminiowych. Oznacza to nieco trudniejszy montaż takiego ogrodzenia.

Aluminiowe czy stalowe – które ogrodzenie wybrać?

Odpowiedź na pytanie, które ogrodzenie wybrać nie jest niestety jednoznaczna. Jak bowiem widać, każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Ogrodzenia aluminiowe są lekkie i łatwe w montażu, ale z drugiej strony są droższe od tych stalowych. Z kolei ogrodzenia stalowe są trwałe i solidne, ale przy tym są jednocześnie dużo cięższe i trudniejsze w montażu. Wybór konkretnego rodzaju ogrodzenia w dużej mierze uzależniony jest tak naprawdę od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Oczywiście przy wyborze znaczenie ma również posiadany budżet, jaki planuje się przeznaczyć na tę inwestycję. Najważniejsze jest jednak, aby dokładnie przeanalizować wszystkie plusy i minusy każdego z tych rodzajów ogrodzenia.

Artykuł sponsorowany