Optymalna tarcza diamentowa do cięcia gotowych elementów betonowych

Tarcze diamentowe do betonu

Prefabrykowane i gotowe elementy betonowe usprawniają prace budowlane a tarcza diamentowa do betonu to podstawowe narzędzie do ich obróbki.

We współczesnym budownictwie stosuje się wiele gotowych i prefabrykowanych elementów z betonu. Należy do nich popularna kostka brukowa, obrzeża (krawężniki), ale także różnego typu nadproża zbrojone, a także stropy teriva itd. Do ich cięcia używa się popularnych tarcz diamentowych do betonu. Aby zapewnić doskonałe rezultaty cięcia zarówno pod względem wydajności, dokładności oraz jego ekonomii, należy stosować odpowiednie tarcze diamentowe, które są optymalne do określonych wymagań technologicznych.

Tarcze diamentowe do betonu – podział i klasy

Dostępne na rynku tarcze diamentowe do betonu możemy podzielić na trzy główne klasy. Do pierwszej z nich należą tarcze dla zaawansowanych amatorów i użytkowników profesjonalnych sporadycznie obrabiających prefabrykowane lub gotowe elementy z betonu; do drugiej – narzędzia dla profesjonalistów, które odznaczają się wysoką żywotnością; zaś do trzeciej – tarcze dla profesjonalistów łączące wysoką żywotność z równie wysoką wydajnością.

Przykładem narzędzia z pierwszej klasy jest produkowana między innymi przez firmę Klingspor  segmentowa tarcza diamentowa do betonu a dobrym przykładem produktu DT 300 U EXTRA. Te  uniwersalne tarcze diamentowe do betonu i materiałów budowlanych o przystępnej cenie, dostępna są w średnicach: 115, 125, 180, 230, 300 i 350 mm. Może być więc stosowana zarówno w szlifierkach kątowych, jak i ręcznych przecinarkach spalinowych lub elektrycznych oraz w piłach stolikowych do materiałów budowlanych. Wykonano ją w technologii spiekania segmentów ze stalowym korpusem tarczy. Jej żywotność i agresywność w skali 7-stopniowej ocenia na 3.

Z kolei przykładem narzędzia z drugiej klasy jest segmentowa tarcza diamentowa do betonu DT 350 U EXTRA wyżej wspomnianego producenta. Użytkownikom profesjonalnym oferuje wydłużoną żywotność, a do tego stosunkowo wysoki poziom agresywności (szybkości cięcia). Intensywność tych cech w skali 7-stopniowej określił na 5. Narzędzie to dostępne jest w średnicach 300, 350 oraz 400 mm (wysokość segmentu 10 mm) i przeznaczone do stosowania w ręcznych przecinarkach spalinowych lub elektrycznych, jak też w piłach jezdnych oraz stolikowych. Co ważne, wykonano je technologii spawania laserowego zapewniającej odporność na wysokie przeciążenia.

Reprezentantem trzeciej klasy są tarcze diamentowe do betonu DT 612 UT SUPRA. Można ją kupić w średnicach: 115, 125, 150, 180, 230, 300, 350 i 400 mm. Narzędzie przeznaczone jest do stosowania w szlifierkach kątowych wszystkich klas, jak też w ręcznych przecinarkach spalinowych lub elektrycznych oraz w piłach jezdnych i stolikowych. Z powodzeniem przetniemy nią, oprócz betonu, materiały budowlane, stary beton zbrojony i piaskowiec wapienny. W narzędziu zastosowano segmenty typu turbo o wysokości 12 mm oraz stalowy korpus z otworami zwiększający efektywność ich chłodzenia podczas cięcia. Dzięki temu tarcza DT 612 UT zapewnia wysoką wydajność cięcia i jest optymalnym narzędziem do cięcia betonu zbrojonego np. nadproży budowalnych przy użyciu szlifierki kątowej. Jej agresywność (wydajność) w skali 7-stopniowej oceniana jest na 6, zaś żywotność na – 5.

Często zdarza się, że na budowie są do cięcia elementy betonowe o większych rozmiarach. Możemy do ich obróbki użyć segmentowej tarczy diamentowej do betonu – na przykład  DT 600 U SUPRA firmy Klingspor, wykonanej w technologii spawania laserowego. Należy ona do trzeciej klasy tych narzędzi i dostępna jest w średnicach 300, 350, 400 i 500 mm. Przeznaczono ją do stosowania w ręcznych przecinarkach spalinowych lub elektrycznych oraz w piłach stolikowych i zaprojektowano do cięcia betonu, w tym starego oraz zbrojonego, jak też piaskowca wapiennego. W narzędziu zastosowano segmenty diamentowe o wysokości 10 mm. Tarcza diamentowa do betonu DT 600 U SUPRA jest to bardzo agresywne narzędzie o standardowej żywotności w znacznym stopniu ekonomizujące prace budowlane.

Natomiast w przypadku, gdy na budowie lub podczas remontu obrabiamy mocno zbrojone elementy betonowe, najbardziej optymalnym narzędziem do ich cięcia jest segmentowa tarcza diamentowa do betonu DT 900 U SPECIAL. Jest produkt z najwyższej półki jakościowej. Oprócz żelbetonu i betonu tarczą tą przetniemy materiały budowlane, piaskowiec wapienny i twardy kamień. Narzędzie wykonano w technologii spawania laserowego. Oferuje ono najwyższy na rynku poziom wydajności i żywotności. Tarcze są produkowane w średnicach: 115, 125, 180, 230, 300, 350, 400 i 500 mm. Tarcze DT 900 U SPECIAL przeznaczone do szlifierek kątowych o średnicach 115-230 mm wyposażone są w segmenty turbo o wysokości 12 mm i w korpus z otworami intensyfikującymi chłodzenie, zaś mające średnice od 300 do 500 mm – w standardowe segmenty gładkie o wysokości 10 mm.

Zauważmy, że bardzo często do cięcia gotowych elementów betonowych wykorzystywana jest popularna tarcza diamentowa do betonu 230 mm. Dzięki wysokiej mocy dużych szlifierek kątowych oraz stosunkowo dużej głębokości cięcia narzędzia te umożliwiają efektywną obróbkę dużej gamy gotowych elementów betonowych i żelbetonowych: od kostki brukowej po nadproża.

 

Artykuł sponsorowany