Podkład podłogowy

Podkład podłogowy

Podkład podłogowy jest elementem podłogi nakładanym bezpośrednio pod posadzką. Właściwie dobrany i wykonany zapewnia podłodze stabilność, wytrzymałość i długoletnie użytkowanie. Podstawowym i najczęściej wybieranym podkładem jest wylewka cementowa. Można też zastosować wylewkę anhydrytową (gipsową). Podkłady różnią się też sposobem nakładania. Mogą być wylewane metodą tradycyjną, albo w postaci masy samopoziomującej. Podkłady bywają całkowicie związane z podłożem lub układane na warstwie oddzielającej lub izolacyjnej.

Jaki powinien być podkład podłogowy?

Specjaliści podkreślają, że dobry podkład podłogowy powinien być trwały, wytrzymały i równy. Dzięki tym właściwościom nie będzie pękał w czasie użytkowania, nie spowoduje wypaczenia podłogi, a wykonanie posadzki nie będzie sprawiało trudności. W czasie wykonywania podłogi zasadniczej podkład nie może być wilgotny. Za dopuszczalną wilgotność uważa się 2% w przypadku podkładu cementowego i 0,5% w przypadku podkładu anhydrytowego. Jeśli planowane jest ogrzewanie podłogowe obie wartości zmniejszają się o 0,2%. Właściwa wilgotność jest ważna, jeśli inwestor zamierza położyć podłogę drewnianą lub panele podłogowe. Zbyt duża wilgotność może doprowadzić do wypaczenia podłogi.

Podkład cementowy – zastosowanie

Najczęściej stosowane podkłady cementowe mogą być układane ręcznie lub mechanicznie. Są na tyle praktyczne, że wykorzystuje się je w różnych rodzajach pomieszczeń, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku, a nawet wykonywane są z nich podkłady ze spadkiem. Wylewka cementowa może być wykonywana z mieszanki przygotowanej w betoniarni, bezpośrednio na budowie dzięki urządzeniu zwanym miksokretem lub z gotowych zapraw dostępnych w sklepach i marketach. Podkład cementowy jest bardzo wytrzymały ale i podatny na skurcz. Ta ostatnia właściwość powoduje, że w przypadku dużej powierzchni, wylewka powinna być podzielona na tzw. pola dylatacyjne, dzięki którym uniknie się późniejszych pęknięć lub szczelin na posadzce.

Podkład anhydrytowy – zastosowanie           

Podkład anhydrytowy jest bardzo mocny, wytrzymały i idealnie równy. Występuje w konsystencji płynnej; ma właściwości samopoziomujące. W przypadku tego rodzaju podkładu nie ma potrzeby wykonywania dylatacji, gdyż spoiwo nie powoduje powstawania skurczu mechanicznego. Polecany jest w przypadku zakładania ogrzewania podłogowego, ze względu na lepszą przepuszczalność ciepła. Niestety nie może być zastosowany w pomieszczeniach wilgotnych i na zewnątrz. To powoduje, że nie może być wykonywany np. w łazience lub na tarasie. Co prawda niektórzy producenci dopuszczają położenie podkładu anhydrytowego w łazience, ale tylko w przypadku zastosowania izolacji przeciwwilgociowej.

Podkład zespolony czy pływający – jaki wybrać?

Równa i estetycznie wykonana podłoga jest niezwykle ważna. Często decyduje o walorach  pomieszczenia. Największy wpływ na to ma materiał, jaki wybierzemy. Jednak nawet najpiękniejsza podłoga nas nie zadowoli, jeśli nie zostanie przedtem zastosowany odpowiedni podkład podłogowy. Jak go odpowiednio dobrać? To zależy od funkcji pomieszczenia oraz rodzaju podłoża. Jeśli podłoga nie wymaga dodatkowej izolacji przed hałasem, wilgocią i zimnem, można zastosować podkład zespolony, trwale połączony z podłożem. Do wyboru jest w tej kategorii podkład tradycyjny albo masa samopoziomująca.

Ten typ podkładu jest stosowany w piwnicach albo nieogrzewanych garażach. Pozostałe pomieszczenia w domu wymagają zazwyczaj dodatkowej izolacji: akustycznej i termicznej. W tym przypadku stosuje się tzw. podkłady pływające o grubości minimum 35 mm. Na podłożu najpierw kładzie się warstwę izolacyjną (styropian, wełna mineralna, mata wygłuszająca), potem izolację przeciwwilgociową (folia) i wreszcie podkład. Ważne, by brzegi foli były wywinięte na ściany! Dzięki temu wylewka nie jest zespolona z podłożem. Fachowcy podpowiadają również położenie wokół ścian, schodów i innych konstrukcji, dodatkowych kawałków pianki dylatacyjnej. Pozwala to zapobiegać przenoszeniu dźwięków i naprężeń między elementami konstrukcyjnymi. Wylewka pływająca sprawdza się również w przypadku ogrzewania podłogowego. Przy wyborze podkładu podłogowego należy uwzględnić rodzaj podłogi, która będzie położona. Pozwala to na wybór właściwego rodzaju podkładu i prawidłowe jego położenie.

Autorka: Bogumiła Pierzchanowska

fot. Pixabay

Artykuł redakcyjny