Wnętrze w stylu industrialnym

mieszkanie w PoznaniuWspółczesny design pomieszczeń charakteryzuje się dwoma trendami: nowoczesnym, kładącym akcent na elementy futurystyczne i surowość minimalizmu – oraz tradycyjnym, nawiązującym do popularnych w przeszłości form.

Współczesny design pomieszczeń charakteryzuje się dwoma trendami: nowoczesnym, kładącym akcent na elementy futurystyczne i surowość minimalizmu – oraz tradycyjnym, nawiązującym do popularnych w przeszłości form. Obydwa trendy nie wchodzą w kolizję. Przeciwnie, projektanci starają się łączyć pozornie sprzeczne bieguny: nowoczesność i tradycjonalizm. Z tego eksperymentu rodzą się pomysły oryginalne, które z powodzeniem wykorzystuje coraz więcej osób w czasie projektowania wystroju wnętrz. Tak narodził się m.in. styl industrialny, inaczej zwany przemysłowym.

Skojarzenie z fabrykami jest jak najbardziej słuszne. Pomysł przybył do Polski z Zachodu (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Narodził się mniej więcej w połowie XVIII wieku – wraz z zapoczątkowaną wówczas rewolucją przemysłową. Stąd też jego podstawowymi wyznacznikami są prostota i surowość. Minimalizm przejawia się w oszczędności form osadzonych w dużych przestrzeniach. Nie powinno to jednak zniechęcić właścicieli małych mieszkań. Istnieją bowiem rozwiązania, dzięki którym nadaje się pomieszczeniom wrażenie przestronności – jak choćby użycie odpowiedniej kolorystyki, ograniczenie wystroju czy zastosowanie luster.

Dominuje paleta barw w tonacji ciemnej, choć często łączonej z czystą bielą i odcieniami szarości. W pomieszczeniach zaprojektowanych industrialnie spotyka się brązy, ciemne żółcie oraz kolory „ceglane”. Stwarzają wrażenie surowości i chłodu, tak powszechne w przestrzeniach poprzemysłowych. Chropowate struktury i matowe barwy ścian często występują w połączeniu z betonową podłogą. Takie rozwiązania sprawdzają się świetnie na potrzeby osób ceniących niezależność i oszczędność form wyrazu.

Minimalizm jest jedną z podstawowych cech industrializmu w architekturze. Obowiązuje zasada „im mniej, tym lepiej”. Ozdobne elementy (jeśli w ogóle się pojawiają) nawiązują do stylistyki przemysłowej (np. grafiki ukazujące kominy, mosty, fabryki, ulice, instalacje z kabli i drutów), wręcz nadają pomieszczeniom wrażenie nieładu i wielkomiejskiego zgiełku. Jest to oczywiście celowy zabieg, gdyż w istocie umiejętne połączenie betonu, metalu, drewna i cegły stanowi nader oryginalne, by nie rzec: ekskluzywne, rozwiązanie. Stąd w ofercie producentów mebli i akcesoriów do aranżacji wnętrz tak wielki wybór rozwiązań industrialnych. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć na stronę popularnej w ostatnich latach firmy designerskiej Le Pukka. Warto rownież zajrzeć do internetowego sklepu StrongTree.pl, który przygotował najnowszą kolekcję stylowych, loftowych mebli w stylu industrialnym.

Industrializm w architekturze to w istocie połączenie nowoczesności z tradycją; świadectwo dążeń cywilizacji do zapanowania nad naturą. Jest jednym z podstawowych kierunków we współczesnym projektowaniu i – jako niewyczerpalne źródło inspiracji – na pewno długo jeszcze pozostanie stale obecny w przestrzeniach miejskich.

maj 2022

grudzień 2022